Leczenie onkologiczne w czasie pandemii

1 czerwca 2020

Białostockie Centrum Onkologii, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii, fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
Leczenie onkologiczne w czasie pandemii | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowy koronawirus spowodował nagły spadek liczby nowych pacjentów zgłaszających się do leczenia onkologicznego. Czy oznacza to, że mniej osób dopadł jakiś nowotwór, czy też w obawie przed zakażeniem SARS-CoV-2 potencjalni chorzy nie chcą się badać w tym kierunku i poddawać się leczeniu? Co gorsze, zakażenia koronawirusem pojawiły się ostatnio także wśród pracowników Białostockiego Centrum Onkologii. Jak wygląda leczenie onkologiczne podczas pandemii, o tym mówić będziemy w tym wydaniu "Szlachetnego zdrowia".

Na pytania Włodzimierza Filipowicza odpowiadać będą Dorota Kazberuk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Białostockiego Centrum Onkologii i dr n. med. Piotr Tokajuk - specjalista onkologii klinicznej BCO.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Jak leczyć ból?


W programie mówimy o różnych sposobach leczenia bólu. To w związku z przypadającym w czwartek, 17 października Światowym Dniem Walki z Bólem obchodzony w celu poprawy jakości życia osób walczących z bólem.



Każda osoba może potrzebować wsparcia w trudnych chwilach - taką pomoc oferują Centra Zdrowia Psychicznego


W czwartek (10.10) przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób.



Rak piersi


Najczęściej rozpoznawanym na świecie nowotworem jest rak piersi - odpowiada za 12 proc. wszystkich zachorowań na raka. Szacuje się, że jedna na osiem pań zachoruje w pewnym momencie swojego życia na raka piersi. Może to być każda z nas - nasza mama, siostra koleżanka, znajoma. Rzadko, ale rak piersi może też dopaść mężczyznę.



Wrzesień to Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci


W tym miesiącu propaguje się wiedzę na ich temat pod hasłem #GoldSeptember z symbolem „złotej wstążki”. Kolor złoty przedstawia bowiem to, co w życiu najcenniejsze - zdrowie dzieci.



Mały guzek, niedrożność nosa, ból zęba. Rozpoczyna się tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi


Do czujności na potencjalne objawy, które mogą świadczyć o nowotworze, zachęcają lekarze w ramach XII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.



In vitro. Kto może skorzystać z bezpłatnego programu ministerstwa zdrowia?


Od 1 czerwca pary dotknięte niepłodnością mogą skorzystać z bezpłatnego programu Ministerstwa Zdrowia. Program zapewnia też finasowanie procedury ochrony płodności osób leczonych onkologicznie
Chodzi o to, aby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, mogli być rodzicami - bez względu na stan zdrowia.



Jakie są objawy nowotworów ginekologicznych?


Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych. Dlatego w pierwszym powakacyjnym programie "Szlachetne zdrowie" mówimy o tym, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tych chorób, co powinno być sygnałem ostrzegawczym i impulsem do podjęcia działania, jak wygląda diagnostyka i leczenie.



Jak przetrwać upały


Przed nami lato. Musimy przygotować się na upały. I dlatego ostatni przed wakacjami program poświęcamy poradom, jak przetrwać gorące dni.



W jakim kierunku powinna iść zdrowotna polityka senioralna?


Polska jest obecnie jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Co czwarty Polak ma powyżej 60 lat.




 
 

Prowadzący:

Renata Reda



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok