Bohaterski obrońca Grodna - Tadzio Jasiński

22 czerwca 2021

Prezentacja pamiątek po Tadeuszu Jasińskim, fot. Agnieszka Czarkowska
Prezentacja pamiątek po Tadeuszu Jasińskim, fot. Agnieszka Czarkowska



0:00
0:00
Bohaterski obrońca Grodna - Tadzio Jasiński | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tragiczna historia Tadzia Jasińskiego – bohaterskiego obrońcy Grodna, który przywiązany przez Sowietów do czołgu zginął jako „żywa tarcza” we wrześniu 1939 r. – wydarzyła się naprawdę! Dzięki sensacyjnemu odkryciu, po 82 latach dowiedzieliśmy się, jak chłopiec wyglądał. Pasjonaci historii i pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku odkryli w programie Tajemnice Naszych Czasów, jak odnaleźli fotografię bohaterskiego obrońcy Grodna i przybliżyli nam jego historię. 

Goście Lecha Pilarskiego:

dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Adrian Koronczewski i Andrzej Bieluczyk  - pasjonaci historii z Podlaskiego Muzeum Militariów 



O Mikołaju Kawelinie


W Tajemnicach naszych czasów porozmawiamy postaci ważnej dla Białegostoku. Ogłoszono, że ten rok będzie m.in. jemu poświęcony. Chodzi o pułkownika Mikołaja Kawelina.



Dzieje Starosielc


W audycji "Tajemnice naszych czasów" tym razem o ciekawej historii fragmentu Białegostoku. Wiele lat temu to była niewielka miejscowość, która stała się później częścią naszego miasta. Mowa o Starosielcach. Tę historię przybliży Wiesław Wróbel, znawca dziejów Białegostoku i współautor książki "Z dziejów Starosielc".



O życiu i działalności Wincentego Witosa


Kończy się rok Wincentego Witosa ustanowiony w 150. rocznicę jego urodzin. Trzykrotny premier w okresie międzywojennym, szef różnych odłamów ruchu ludowego, więzień Berezy Kartuskiej oraz wójt Wierzchosławic przez 23 lata od 1908 do 1931 roku.



Sebastian Rosenbaum o Wojskowych Batalionach Górniczych


W środę (3.12) Barbórka. Dziś o górnikach ale szczególnych. W tym roku mija 75 lat od utworzenia Wojskowych Batalionów Górniczych. W trzecim kwartale 1949 roku do śląskich kopalń trafili pierwsi żołnierze górnicy.



Profesor Adam Bartnicki o Borysie Jelcynie


Dzisiaj o byłym prezydencie Rosji - Borysie Jelcynie. Już niedługo minie 25 lat jak podał się do dymisji i zrezygnował z prezydentury.



Holendrzy na ziemi bielskiej


Podczas II wojny światowej na ziemi bielskiej pojawili się koloniści z Holandii, a właściwej będzie przedstawiciele niderlandzkich hufców pracy. Mieli przygotować grunt pod holenderskie osadnictwo. Finansowanie miała zapewnić Kompania Wschodnia.



Stowarzyszenie Wizna 1939


Pamięć o walczących o Ojczyznę - to ważne zadanie dla każdego z nas. Tym bardziej, że jeszcze tak wielu nie ma swego miejsca na ziemi albo jest ono dla nas nieznane. M.in. temu celowi służy Stowarzyszenie Wizna 1939.



Hallerczycy z powiatu wysokomazowieckiego


W programie o armii generała Hallera i hallerczykach z powiatu wysokomazowieckiego. Gościem programu jest regionalista Ignacy Śmigielski, który w obszernej publikacji zebrał ponad 450 biogramów hallerczyków pochodzących z okolic Wysokiego Mazowieckiego.



Ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej


W programie o ratowaniu Żydów podczas II Wojny Światowej przez kapłanów katolickich. Szacuje się, że około tysiąc księży podjęło działania w tej mierze, 150 przypłaciło to życiem. Teraz bardziej szczegółowo zajmiemy się archidiecezją wileńską.




 
 

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok