11.12 Kołyma

11 grudnia 2016

Fotolia.com
Fotolia.com



0:00
0:00
O Kołymie z Krzysztofem Suchowierskim rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kołyma – przeklęta wyspa, ruska Golgota, arktyczne piekło, biegun okrucieństwa… Wiele jest określeń na tę ogromną, niedostępną i położoną daleko w głąb Rosji krainę. Większość strasznych przymiotników zawdzięcza to miejsce okrutnej historii. Ale też warunkom w jakich przychodzi żyć - współczesnym mieszkańcom Syberii – w mrozie, często w niedostępnych niemal bezludnych rejonach.

Dlatego kiedy Krzysztof Suchowierski mówił o pomyśle wyprawy na Syberię, wszyscy stukali się w czoło. "Syberia wiąże się z trudem, który jest wpisany w tamtejsze życie. To zawsze mnie fascynowało. Chciałem się sprawdzić w takich warunkach" – mówi bohater Ucha na świat. Krzysztof Suchowierski wybrał się nad Kołymę samotnie, na nartach. Chciał zobaczyć zorzę polarną i trwającą jeszcze wtedy noc polarną, kiedy słońce się nie pojawia, a widno jest tylko od 10:00 do 15:00.

Zafascynowany przyrodą, chciał się sprawdzić i zrobić to dla samego siebie. Czy mu się udało – przekonamy się w Uchu na świat. Z Krzysztofem Suchowierskim rozmawia Olga Gordiejew. (og/mm)


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Garbage City, czyli Kair, którego nie znacie


Emilia Andrzejewska, autorka projektu Borki 33 niedawno wróciła z Kairu. Jako doświadczona podróżniczka nie poruszała się po przewidywalnych turystycznych trasach i dlatego trafiła do kairskiego miasta w mieście: Garbage City.



Nazaret i Betlejem - śladami Jezusa


Według Ewangelii Św. Łukasza Jezus urodził się w maleńkiej miejscowości Betlejem, a wśród zielonych wzgórz Nazaretu, nad wodami Jeziora Galilejskiego spędzał swoje dzieciństwo. Jak dzisiaj wyglądają te rejony? Co możemy zobaczyć i zwiedzić? W świątecznym Uchu na świat ks. Radosław Kimsza jest naszym przewodnikiem po miejscach, w których żył Jezus.



Rzym zimą? Oczywiście!


Wieczne Miasto kojarzy się z gorącym słońcem i tłumami turystów. A co, jeśli powiemy, że Rzym zimą ma swój niepowtarzalny urok?



Kierunek Tanzania i historia rodziny Weri i Masajów


W "Uchu na świat" kierunek Tanzania i przygoda, która rozpoczęła się od podróży na Zanzibar. Białostocka pisarka i podróżniczka Ewa Zwierzyńska chce pomóc i namówić nas do wsparcia jednej z rodzin Masajskich, którą poznała podczas swojej wyprawy do Tanzanii.



Mity o Rumunii i atrakcje poza sezonem


Przewodnik rumuński Michał L. Morar to niesamowity gawędziarz, który chętnie opowiada o mitach i legendach związanych z rumuńskimi atrakcjami turystycznymi. Przypomina też o najpiękniejszych trasach w swoim kraju, o niedogodnościach i o plusach wprawy poza sezonem.



Wenezuela - niepopularny kierunek turystyczny, który skrywa wiele tajemnic


W Uchu na świat Wenezuela, którą odkrywamy z podróżniczką Moniką Filipuk-Obałek. To kraj, który nie należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych. A sytuacji tej nie poprawia niestabilna sytuacja polityczna kraju, który od lat jest rozdarty.



Sokólskie wiatraki


Naprawdę warto sprawdzić szlak sokólskich wiatraków! Te niespotykane nigdzie indziej młyny już znikają już z naszego krajobrazu. Najbardziej charakterystycznym elementem sokólskiego wiatraka jest zwieńczony metalowym pierścieniem kamienny walec, które jest do połowy schowany w ziemi.



Odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną i tajemnicze, kamienne posągi


W Uchu na świat odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną, wspólnie z Ewą Wilczyńską-Saj - podróżniczką, która w ciągu ostatnich 12 lat odwiedziła ponad 50 krajów na 6 kontynentach, odbyła dwie podróże dookoła świata.



Sudan Południowy - najmłodsze państwo świata


Afryka jest chyba najszybciej zmieniającym się kontynentem, w którym Sudan Południowy wykształcił się jako najmłodsze państwo świata. Nie jest to państwo tłumnie odwiedzane przez turystów, w zasadzie trafia ich tam niewielu.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok