Radio Białystok | Magazyny | Ucho na świat | Afryka z północy na południe - oczami Tomasza Jakimiuka
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Uchu na świat podlaski podróżnik, który przemierzył Afrykę na hulajnodze. Wcześniej w podobny sposób zwiedził Chiny, a jachtostopem podróżował do Meksyku. Teraz pochodzący z Siemiatycz wędrowiec Tomasz Jakimiuk odkrywał Afrykę od północy do południa kontynentu.
Z namiotem w plecaku i nieodłączną hulajnogą przejechał z Izraela do RPA, odwiedzając po drodze m.in. Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię i Tanzanię. Odkrywając niezwykłe zakątki świata niezmiennie podkreśla, że najważniejsze w jego podróżowaniu są spotkania z fascynującymi ludźmi.
Podróżnik, odkrywając Afrykę robił zdjęcia, filmy, zbierał historie ludzi, by dzielić się nimi podczas spotkań i festiwali podróżniczych. Powstanie również książka z tej wyprawy, a jej bohaterami będą spotkani niezwykli ludzie.
To co zachwyca w podróżowaniu po krajach afrykańskich to widok horyzontu... bezkresu. Tutaj nic nie ogranicza widoku.
W Sudanie fascynuje Pustynia Nubijska. W Tanzanii - sawanny, ciepli i życzliwi ludzie, natura, zwierzęta. W RPA warto zobaczyć Przylądek Igielny - najbardziej wysunięty punkt na kontynencie afrykańskim na południe - po prawej Atlantyk, po lewej Ocean Indyjski.
Fotograficzne i filmowe wrażenia z wyprawy Tomka Jakimiuka do Afryki znajdziemy na Instagramie, Facebooku i YouTubie.
Emilia Andrzejewska, autorka projektu Borki 33 niedawno wróciła z Kairu. Jako doświadczona podróżniczka nie poruszała się po przewidywalnych turystycznych trasach i dlatego trafiła do kairskiego miasta w mieście: Garbage City.
Według Ewangelii Św. Łukasza Jezus urodził się w maleńkiej miejscowości Betlejem, a wśród zielonych wzgórz Nazaretu, nad wodami Jeziora Galilejskiego spędzał swoje dzieciństwo. Jak dzisiaj wyglądają te rejony? Co możemy zobaczyć i zwiedzić? W świątecznym Uchu na świat ks. Radosław Kimsza jest naszym przewodnikiem po miejscach, w których żył Jezus.
Wieczne Miasto kojarzy się z gorącym słońcem i tłumami turystów. A co, jeśli powiemy, że Rzym zimą ma swój niepowtarzalny urok?
W "Uchu na świat" kierunek Tanzania i przygoda, która rozpoczęła się od podróży na Zanzibar. Białostocka pisarka i podróżniczka Ewa Zwierzyńska chce pomóc i namówić nas do wsparcia jednej z rodzin Masajskich, którą poznała podczas swojej wyprawy do Tanzanii.
Przewodnik rumuński Michał L. Morar to niesamowity gawędziarz, który chętnie opowiada o mitach i legendach związanych z rumuńskimi atrakcjami turystycznymi. Przypomina też o najpiękniejszych trasach w swoim kraju, o niedogodnościach i o plusach wprawy poza sezonem.
W Uchu na świat Wenezuela, którą odkrywamy z podróżniczką Moniką Filipuk-Obałek. To kraj, który nie należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych. A sytuacji tej nie poprawia niestabilna sytuacja polityczna kraju, który od lat jest rozdarty.
Naprawdę warto sprawdzić szlak sokólskich wiatraków! Te niespotykane nigdzie indziej młyny już znikają już z naszego krajobrazu. Najbardziej charakterystycznym elementem sokólskiego wiatraka jest zwieńczony metalowym pierścieniem kamienny walec, które jest do połowy schowany w ziemi.
W Uchu na świat odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną, wspólnie z Ewą Wilczyńską-Saj - podróżniczką, która w ciągu ostatnich 12 lat odwiedziła ponad 50 krajów na 6 kontynentach, odbyła dwie podróże dookoła świata.
Afryka jest chyba najszybciej zmieniającym się kontynentem, w którym Sudan Południowy wykształcił się jako najmłodsze państwo świata. Nie jest to państwo tłumnie odwiedzane przez turystów, w zasadzie trafia ich tam niewielu.
Prowadzący:
Olga Gordiejew