Radio Białystok | Wiadomości | XIV Festiwal Nauki i Sztuki - doświadczenia, spektakle, warsztaty i wielki festyn

XIV Festiwal Nauki i Sztuki - doświadczenia, spektakle, warsztaty i wielki festyn

17.05.2016, 05:00, akt. 05:00

Foto: K. J. Siemieniuk
Foto: K. J. Siemieniuk

Od doświadczeń w laboratoriach, przez spektakle i koncerty, po pełne dymu i światła pokazy. Tak w skrócie wyglądać będzie tegoroczny Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki.

- Celem jest pokazanie tego, co na co dzień ukryte jest głęboko w naszych laboratoriach, naszych bibliotekach, w naszych pracowniach naukowych, w formie popularnej, formie takiej, która będzie bliska wszystkim: i dzieciom, i młodzieży, i ludziom dorosłym - mówi przewodnicząca komitetu organizacyjnego prof. Beata Godlewska-Żyłkiewiecz z Uniwersytetu w Białymstoku.

14 edycja imprezy rozpocznie się we wtorek, 17 maja a zakończy 25 maja. Festiwalowe atrakcje zaplanowano w Białymstoku, Hajnówce, a także na wileńskim wydziale Uniwersytetu w Białymstoku.

Festiwal rozpocznie o 17:00 wykład w kampusie uniwersyteckim o największym tegorocznym odkryciu naukowym na świecie, czyli o narodzinach astronomii fal grawitacyjnych. Wygłosi go jeden z odkrywców tych fal fizyk prof. Piotr Jaranowski z UwB. We wtorek zaplanowano także spektakl studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku "Strzeż się goryla".

Warsztaty, spektakle, kryminalne zagadki, chemiczne show i wywoływanie piorunów

Na Uniwersytecie w Białymstoku, który koordynuje tegoroczną edycję festiwalu, będzie można podczas dnia otwarcia (17 maja) wziąć udział w kilkunastu różnorodnych imprezach. Będzie to np. gra - kryminalne zagadki kampusu, w której uczestnicy będą musieli zidentyfikować odciski palców i w ten sposób znaleźć sprawcę. Inni będą mogli się przekonać, że matematyka nie jest "straszna" podczas podchodów matematycznych.

W programie są też warsztaty fotograficzne, podczas których będzie można wykonać portret w XIX-wiecznej technice kolodionu. Wydział Fizyki zaprasza na nocne obserwowanie Księżyca, Jowisza oraz Marsa. Natomiast zainteresowani założeniem start-upa będą mogli poznać wszystkie szczegóły podczas jednych z warsztatów.

- Festiwal cieszy się co roku dużą popularnością - mówi dr Aneta Petelska z UwB. Radzi, by na warsztaty lub laboratoria umawiać się jak najszybciej, ponieważ na niektóre brakuje już miejsc.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przygotował liczne pokazy specjalistycznego sprzętu medycznego oraz doświadczenia, które - jak co roku - będzie można zobaczyć w namiocie rozstawionym na dziedzińcu Pałacu Branickich oraz na poszczególnych wydziałach. Będzie można m.in. dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy, sporządzić według receptury własny lek czy spróbować swoich sił w szyciu chirurgicznym.

Największa w regionie uczelnia techniczna - Politechnika Białostocka - zaprasza m.in. na warsztaty wywoływania piorunów czy programowania robotów. Zainteresowani będą mogli też dowiedzieć się, jak zrozumieć matematykę za pomocą klocków Lego.

Białostocki wydział sztuki lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza przygotował pokazy swoich przedstawień, a także warsztaty aktorskie. Natomiast w programie białostockiego Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina znalazły się liczne koncerty.

Nasze studio przy Ratuszu

W niedzielę, 22 maja na Rynku Kościuszki odbędzie się Dzień Akademicki. Swą ofertę zaprezentują uczelnie, na specjalnych stoiskach będą pokazy badawcze, prezentacje łazików, drukarek 3D, robotów, piknik familijny.

Przy Ratuszu stanie również plenerowe studio Polskiego Radia Białystok. Od 13:00 do 18:00 będziemy relacjonować festiwalowe wydarzenia.

W ubiegłym roku Festiwal Nauki przyciągnął 23 tys. widzów. Organizatorzy liczą, że tym razem nie będzie ich mniej. Szczegółowy Program Festiwalu można znaleźć na festiwal.uwb.edu.pl. (eb, PAP, lp/nb, zmj)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: pexels.com
REGION
8.01.2025, 10:14, akt. 9.01.2025, 21:23

Operator dźwigu zasłabł podczas pracy








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok