Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy naukowcy pracują nad udoskonaleniem sztucznej śliny

Białostoccy naukowcy pracują nad udoskonaleniem sztucznej śliny

4.07.2016, 15:51, akt. 15:51

totojang1977 - Fotolia.com
totojang1977 - Fotolia.com

Naukowcy z Białegostoku chcą stworzyć sztuczną ślinę, która będzie miała identyczne właściwości jak prawdziwa.

To preparat potrzebny wielu pacjentom, którzy ze względu na przyjmowane lekarstwa borykają się z suchością w jamie ustnej - wyjaśnia doktor Joanna Mystkowska z Katedry Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Politechniki Białostockiej. Powoduje ją między innymi około 400 leków dostępnych na rynku - głównie antydepresyjne i przeciwnadciśnieniowe. Problem ten występuje także u osób, które są poddawane terapiom radiologicznym w leczeniu onkologicznym.

Sztuczna ślina powstaje w laboratoriach Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Preparaty, które dziś można kupić w aptekach, nie spełniają wymagań pacjentów i lekarzy. Prawdziwa ślina produkowana przez ślinianki nie tylko nawilża usta, ale pomaga w trawieniu pokarmów i działa bakteriobójczo.

W tym, żeby sztuczna ślina spełniała podobne funkcje, ma pomóc wykorzystanie nanotechnologii. Nad stworzeniem nanocząsteczek i użyciem ich w preparacie pracuje zespół z Uniwersytetu Medycznego - mówi doktor Joanna Mystkowska.
- Zastosowanie nanosystemów sprawi, że ślina będzie miała właściwości bakteriobójcze, no i wyrażam głęboką nadzieję, że pacjenci wreszcie znajdą produkt odpowiadający ich oczekiwaniom - dodaje.

Pieniądze na udoskonalenie sztucznej śliny białostoccy naukowcy otrzymali od fundacji prowadzonej przez firmę farmaceutyczną. To blisko 350 tys. zł. O pieniądze na badania medyczne i farmaceutyczne starali się autorzy 30 projektów zgłoszonych do fundacji. Granty otrzymały zaledwie 3 zespoły naukowe, w tym jeden z Białegostoku. (pw/zmj)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok