Radio Białystok | Wiadomości | Region: Obchody Narodowego Święta Niepodległości [zdjęcia, wideo]

Region: Obchody Narodowego Święta Niepodległości [zdjęcia, wideo]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Iza Kosakowska

11.11.2016, 16:00, akt. 16:00

Parada motocykli w Łomży z okazji Narodowego Święta Niepodległości, fot. Paweł Wądołowski
Parada motocykli w Łomży z okazji Narodowego Święta Niepodległości, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Narodowe Święto Niepodległości w Drozdowie - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach - relacja Anny Przybycień | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Narodowe Święto Niepodległości w Augustowie - relacja Izy kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Suwałkach odbył się rodzinny test wiedzy o niepodległości - relacja Anny Przybycień | Pobierz plik.


0:00
0:00
Motocykle z polskimi flagami przejechały dzisiaj w paradzie ulicami Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Młodzieżowy Marsz Niepodległości w Suwałkach - relacja Anny Przybycień | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w województwie podlaskim to m.in. oficjalne uroczystości, nabożeństwa, pokazy, przemarsze ulicami miast i bieg.

98 lat temu - 11 listopada 1918 roku - Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach rozbiorów, nasz kraj ponownie pojawił się na mapie Europy. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa, jedna z najkrwawszych w dziejach. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które dokonały rozbioru Polski.

Białystok

Nie powinniśmy zapominać o tym, co dla naszej wolności zrobili przodkowie. M.in. takie słowa można było usłyszeć w Białymstoku podczas głównych uroczystości z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Odbyły się one przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i zgromadziły wielu mieszkańców.

Jak mówili: "powinniśmy świętować, żeby podtrzymać nasze tradycje narodowe", "to jest coś w rodzaju sympatii do kraju". Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił: "mam taką świadomość, że zakorzenienie w tych tradycjach walki o niepodległość, jest rzeczą niezbędną do pomyślności kraju i społeczeństwa".

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślał, że "niepodległość to możliwość bycia wolnym człowiekiem, żyjącym we własnej Ojczyźnie, możliwość bycia sobą".

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, odnosząc się do historii, mówił: "czas, kiedy Polska powracała na mapę Europy był czasem wielkich zmian; narody formowały swoje państwa, odkrywając na nowo wartości, jakie niesie wolność".

W uroczystościach w Białymstoku wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, kombatanci, służby mundurowe, harcerze i poczty sztandarowe, m.in. ze szkół.

Białystok na odzyskanie wolności czekał do 19 lutego 1919 roku.

Suwałki

Była modlitwa, wspólne odśpiewanie hymnu i salwa honorowa. W Suwałkach oficjalne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, później zebrani przeszli przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty, wysłuchali przemówień okolicznościowych, salwy honorowej i apelu pamięci.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowała też suwalska młodzież. Rozpoczęły się one o 16:00 od mszy w konkatedrze św. Aleksandra. Po niej zebrani przeszli ulicami Suwałk w 11. Młodzieżowym Marszu Niepodległości. Podczas przemarszu słychać było pieśni i hasła patriotyczne. Jego uczestnicy zatrzymali się pod Dębem Wolności, pomnikiem Józefa Piłsudskiego i pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej. W każdym z miejsc złożyli kwiaty i oddali hołd żołnierzom walczącym za niepodległość. 11. Młodzieżowy Marsz Niepodległości w Suwałkach odbył się pod hasłem "Po jedenaste – kochaj Ojczyznę".

Kilkadziesiąt osób w Suwałkach mogło również sprawdzić swoją wiedzę historyczną i wspólnie spędzić czas podczas rodzinnego testu wiedzy o Aleksandrze Piłsudskiej i odzyskaniu niepodległości.

Uczestnicy odpowiadali na kilkanaście pytań, które przygotowali dla nich pracownicy Muzeum im. Marii Konopnickiej. Pytania wzbogacone były dygresjami, dzięki czemu można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o lokalnej historii.

Po zakończeniu testu, uczestnicy mogli zwiedzić wystawę pt. "Ola z ulicy Krzywej. Opowieść o Aleksandrze Piłsudskiej ze Szczerbińskich".

Na zakończenie obchodów, o 19:00 w Suwalskim Ośrodku Kultury, odbędzie się koncert "W hołdzie Niepodległej". Usłyszeć będzie można utwory o tematyce patriotycznej m.in. "Maszerują strzelcy", "Ułani", "Pierwsza brygada" czy "Rozkwitały pąki białych róż".

Łomża

Łomżyńskie obchody rozpoczęły się w dawnym dworku Lutosławskich, a obecnie Muzeum Przyrody w Drozdowie.

"W dniu takim jak dziś, to miejsce szczególne na mapie całej Polski" - mówił wicestarosta powiatu łomżyńskiego Lech Marek Szabłowski.

Również miłośnicy dwóch kółek uczcili Święto Niepodległości. Motocykle z polskimi flagami przejechały dzisiaj w paradzie ulicami Łomży. Jak mówili motocykliści - mimo niskiej temperatury i lekko prószącego momentami śniegu, to znakomity sposób na realizowanie swojej pasji i świętowanie. Motocykliści przejechali głównymi ulicami Łomży i zakończyli swoje spotkanie pod Ratuszem na Starym Rynku.

O 17:00 w Teatrze Lalki i Aktora przy Placu Niepodległości 14 odbyło się czytanie wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny o Marszałku Józefie Piłsudskim. W Muzeum Przyrody w Drozdowie o 18:00 rozpocznie się Wieczór Pieśni Patriotycznej Rodziny Lipskich.

Augustów

Czerwono-białe konfetti zrzucone ze śmigłowca i wystrzał armatni uświetniły augustowskie obchody święta. Wzięły w nich udział poczty sztandarowe i kompanie reprezentacyjne m.in. Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, a także przedstawiciele lokalnych samorządów oraz mieszkańcy. Ci, którzy wybrali się na Rynek Zygmunta Augusta podkreślali, jak ważne jest przekazywanie niepodległościowych tradycji najmłodszemu pokoleniu.

"Trzeba cieszyć się z Niepodległości na rożne sposoby" - podkreślał na Rynku Zygmunta Augusta Jarosław Zieliński. Dodał, że warto i trzeba pracować dla Niepodległej Polski na co dzień. W Augustowie odbył się tradycyjnie Apel Poległych oraz salwa honorowa. Na zakończenie obchodów uczestnicy złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem "Bóg, Honor, Ojczyzna" oraz pozowali do wspólnego zdjęcia.

Po oficjalnych uroczystościach na plaży miejskiej odbył się pokaz sprzętu wojskowego oraz impreza plenerowa dla młodzieży.

Czyżew

Obchody rozpoczęła msza w kościele pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła. Po niej wieńce i kwiaty złożono przy Pomniku Niepodległości, a dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury. Poza okolicznościowymi przemówieniami zaplanowano rozstrzygnięcie konkursów związanych z 1050. rocznicą Chrztu Polski i część artystyczną przygotowaną przez uczniów z Rosochatego Kościelnego.

Wysokie Mazowieckie

Uroczystości rozpoczęły się o 9:00 zbiórką pocztów sztandarowych przed pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Mickiewicza, gdzie także oddany został hołd poległym. Następnie zgromadzeni przeszli pod pomnik Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" i jego żołnierzy. O 10:00 w kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się okolicznościowa msza święta, a po niej kwiaty i wiązanki zostały złożone także pod Pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej.

Zambrów

Obchody rozpoczęły się o 12:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Powstania Styczniowego na Placu Sikorskiego, gdzie odbyła się się część oficjalna obchodów ze składaniem wieńców i kwiatów. W kinie Miejskiego Ośrodka Kultury o 17:00 będzie można obejrzeć film "Szwadron". (ik, ap, ad, ew/ mag)



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok