Radio Białystok | Wiadomości | Agnieszka Czarkowska Radiową Reportażystką Roku

Agnieszka Czarkowska Radiową Reportażystką Roku

autor: Monika Kalicka

16.11.2016, 00:01, akt. 00:01

Agnieszka Czarkowska Radiową Reportażystką Roku
Agnieszka Czarkowska Radiową Reportażystką Roku

Agnieszka Czarkowska z Polskiego Radia Białystok została doceniona w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory 2016".

Uroczysta gala odbyła się we wtorek (15.11) w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła w przesłanych pozdrowieniach dla uczestników gali podkreśliła, że reportaż to najpiękniejszy, choć najtrudniejszy gatunek dziennikarski. "Jeśli dziennikarstwo jest drogą i metodą szukania prawdy o człowieku i świecie, to właśnie reportaż potrafi tę prawdę wydobyć najgłębiej. Wielka gala reportażystów polskich, to długa tradycja odnosząca się do najlepszych wzorców już samą nazwą. Mistrz Wańkowicz byłby pewnie dumny i z pewnością patrzy z radością na naszych dzisiejszych laureatów"- mówiła prezes Polskiego Radia.

Melchiory 2016

Agnieszka Czarkowska z Polskiego Radia Białystok otrzymała statuetkę Złotego Melchiora w kategorii Radiowy Reportażysta Roku 2016. Jury nagrodziło ją za "mistrzowskie opisy różnych światów, za błyskotliwe pomysły formalne, wrażliwość społeczną i pasję dokumentalisty".

Anna Sekudewicz-Rączaszek wygłaszając laudację powiedziała o niej "Agnieszka Czarkowska to artystka radia, artystka sztuki radiowej i artystka reportażu, ale też artystka postawy moralnej. Nie poucza rozmówcy, towarzyszy mu słuchając (…) dlatego jej bohaterowie otwierają przed nią drzwi do swojego świata". Powiedziała, że reportaże Agnieszki są wyrafinowane formalnie, mają głębszy wymiar i nową jakość. Jest kontynuatorką znanej Białostockiej Szkoły Reportażu, co słychać choćby w reportażu "Cały Wasz" zrealizowanego z Alicją Pietruczuk (nagrodzony na Premios Ondas). Anna Sekudewicz-Rączaszek podkreśliła, jak wiele nagród otrzymała Agnieszka Czarkowska.

Agnieszka podczas gali dziękując mówiła, że nie potrafi znaleźć słów ze wzruszenia. "To jest moja pierwsza, jedyna i ukochana praca, bo mam to szczęście w życiu, że praca jest moją pasją" - mówiła laureatka. Dodała, że ostatnio nagrywa głównie reportaże historyczne także ze względu na to, że ich bohaterowie odchodzą.

Nagrodę Premiera Roku i Srebrnego Melchiora w kategorii reportaż za audycję "O obrazach i innych takich" dostała Aleksandra Łapkiewicz-Kalinowska z Programu Drugiego Polskiego Radia, natomiast w kategorii Dokument Radiowy za reportaż "70 lat nadziei" otrzymała Hanna Bogoryja-Zakrzewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Nagroda im. Jacka Stwory

Nagrodę w konkursie stypendialnym im. Jacka Stwory zdobyła Kinga Filińska z Radia Studenckiego Żak z Politechniki Łódzkiej za reportaż "Każda wioska ma swój plac zabaw". "Jury miało bardzo trudne zadanie, bo dostaliśmy bardzo dobre reportaże" – powiedziała Janina Jankowska.

Celem konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory jest stworzenie warunków rozwoju młodym twórcom, którzy nie ukończyli 35 lat - Polskie Radio zapewni zdobywcy stypendium środki na realizację autorskiego projektu, a Studio Reportażu i Dokumentu nadzór artystyczny i pomoc organizacyjną. W 2014 roku stypendium przyznano Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok, autorce reportażu "Karty życia". Zrealizowała w jego ramach audycję "Rzeka odchodzi i trwa".

Nagroda Grand Prix KRRiT

Nagrodę Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zdobył reportaż "Pieśń Spartakusa" Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka. W 2015 roku reportażyści otrzymali nagrodę KRRiT za reportaż "Kowal cudzego szczęścia".

Nagrody specjalne KRRiT otrzymały audycje reportażystek ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia: "Pogrom" Marty Rebzdy oraz "Ekstaza Św. Franciszka" Alicji Grembowicz. Rok temu nagrodę specjalną otrzymała Anna Bogdanowicz z Radia Białystok, autorka dokumentu pt. "Pamięć w kamieniu wykuta".

Celem Konkursu Grand Prix KRRiT jest promowanie wysokiego poziomu programów radiofonii publicznej w całej Polsce - form reportażowych wyróżniających się wagą podejmowanych tematów, rzetelnością dokumentowania i wysokimi walorami dramaturgii radiowej.

Nagroda specjalna

Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która od 2005 roku honoruje działania na rzecz rozwoju reportażu lub jego promocji, wręczono Małgorzacie Kownackiej z Polskiego Radia - "niezawodnemu przyjacielowi i propagatorowi reportażu". Honorowy patronat nad galą objął wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. (IAR, mak, oprac. sk, mak)

Zobacz też:
Agnieszka Czarkowska z nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za "Rozstrzelany zegarek"
Reportaż Polskiego Radia Białystok wyróżniony na festiwalu w Gdyni
Słuchowisko "Ballada o moim mieście" zakwalifikowane do konkursu Prix Italia
Agnieszka Czarkowska jedną z laureatek konkursu IPN na Audycję Historyczną Roku


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS






Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok