Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Czasowe wysokie stężenia smogu na osiedlach domów jednorodzinnych

Białystok: Czasowe wysokie stężenia smogu na osiedlach domów jednorodzinnych

autor: Grzegorz Pilat

28.11.2016, 08:21, akt. 08:45

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń


0:00
0:00
Smog w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska odnotowali duże stężenie niebezpiecznych związków w powietrzu w Białymstoku. Chodzi o smog, który zauważono pod koniec zeszłego tygodnia.

To zjawisko znane jest głównie na południu Polski, gdzie bardzo wielu właścicieli domów dogrzewa się paląc w piecach np. węglem.

Jak się okazuje, również w Białymstoku mieszkańcy odczuwają, szczególnie wieczorami, drażniący zapach dymu. Podkreślają, że najczęściej nieprzyjemny odór unosi się w okolicach osiedli domów jednorodzinnych - m. in. na Jaroszówce, Wygodzie, Nowym Mieście czy Zawadach.

Jak mówi Magdalena Wiśniewska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku wysoka wartość godzinowa stężenia smogu wystąpiła w stolicy województwa podlaskiego pod koniec zeszłego tygodnia. Jednak jest to wynik jednogodzinny, z późniejszych obserwacji wynikało, że to zjawisko zanikało. Specjalistka podkreśla, że takie sytuacje będą się w Białymstoku powtarzały. Jest to zależne od warunków atmosferycznych, od tego czym palimy w piecach, a także od emisji zanieczyszczeń w dużych zakładach produkcyjnych. Magdalena Wiśniewska dodaje, że mimo, iż wyniki są niepokojące, to daleko nam do sytuacji z Krakowa, gdzie alarm smogowy obowiązuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Kierownik kliniki chorób płuc i gruźlicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof Elżbieta Chyczewska podkreśla, że pierwsze działania uboczne związane z zanieczyszczeniami powietrza objawiają się chorobami przede wszystkim górnych dróg oddechowych. To zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Później obie choroby mogą spowodować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, popularnie nazywaną POChP.

"Ostatecznym skutkiem działań ubocznych jest rak płuca. Nowotwory łagodne w układzie oddechowym nie występują. Każdy rak jest to nowotwór złośliwy" - dodaje prof Chyczewska.

Jak mówią specjaliści, aby zmniejszyć ryzyko powstania smogu należy między innymi zakładać filtry na kominach zakładów przemysłowych, ograniczać ruch samochodowy czy zmniejszyć spalanie węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej. (gp/mak)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS






Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok