Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Aleja Niezłomnych w Parku Zwierzynieckim - trwają prace nad jej utworzeniem

Białystok: Aleja Niezłomnych w Parku Zwierzynieckim - trwają prace nad jej utworzeniem

autor: Edyta Wołosik

1.12.2016, 07:11, akt. 07:42

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Aleja Niezłomnych w Parku Zwierzynieckim - trwają prace nad jej utworzeniem - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Białymstoku trwają prace nad utworzeniem Alei Niezłomnych. Ma ona powstać w Parku Zwierzynieckim. Jest to sposób na upamiętnienie osób zasłużonych dla kraju i regionu, ale celem jest też edukacja.

Aleja Niezłomnych - przynajmniej na razie ma upamiętniać 7 osób. To pułkownik Ryszard Kukliński (w czasach komunizmu ryzykując życiem swoim i rodziny, współpracował ze Stanami Zjednoczonymi), Anna Walentynowicz (działaczka Wolnych Związków Zawodowych, a następnie NSZZ "Solidarność", bohaterka strajków sierpniowych), ksiądz Władysław Bukowiński (kapłan represjonowany przez system sowiecki), kapitan Kazimierz Kamieński "Huzar" (oficer Wojska Polskiego, aresztowany i zamordowany przez komunistów), sierżant podchorąży Leon Suszyński (białostoczanin, dowódca oddziałów partyzanckich), podporucznik Anatol Radziwonik "Olech" (chronił miejscową ludność przed sowieckimi represjami i kolektywizacją) i major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" (oficer Wojska Polskiego, walczący z Niemcami, litewskimi kolaborantami i partyzantką komunistyczną.

Ta ostatnia postać dla niektórych środowisk jest kontrowersyjna, bo powraca wątek zbrodni, jakich jego podkomendni mieli dokonywać na polskiej, białoruskiej i żydowskiej ludności cywilnej). Jak mówi białostocki radny Sławomir Nazaruk: "szczególnie dotyczy to terenów, gdzie oddział "Łupaszki" działał, a więc okolice Hajnówki i Narewki, wspomnienia o tych działaniach są bolesne". Jednak - jak mówi dyrektor białostockiego oddziału IPN - Barbara Bojaryn-Kazberuk: "nie ma tu kontrowersji, bo major Zygmunt Szendzielarz został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi, to także osoba, która została pośmiertnie awansowana".

Jeden z pomysłodawców Alei Niezłomnych - poseł Dariusz Piontkowski mówi, że chodzi o upamiętnienie osób, które zasłużyły się dla kraju i regionu, ale ważny jest też wymiar edukacyjny: "osoby spacerujące będą mogły zastanowić się, kim były te postaci, bo przy każdym z pomników będzie też krótki rys historyczny". Tak też projekt ma wyglądać - mówi zastępca prezydenta Białegostoku - Rafał Rudnicki, by - jak dodaje: "te osoby nie były anonimowe w tej przestrzeni publicznej."

W lutym 2017 roku ma być ogłoszony konkurs na projekt. Realizacja "Alei Niezłomnych" również planowana jest na przyszły rok. (ew/mm)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Lesie Zwierzynieckim powstaną oznakowane ścieżki do biegania

20.11.2016, 07:42

Zamontowane zostaną tablice informacyjne, słupki pokazujące: kierunek i dystans. Koszt inwestycji to 40 tysięcy złotych.


GDOŚ zgodził się na niewielką przebudowę ścieżek w białostockim rezerwacie przyrody

21.07.2016, 13:13

Mają powstać utwardzone ścieżki i oświetlenie. Urząd Miejski w Białymstoku nie rezygnuje z planów przebudowy w Lesie Zwierzynieckim.





ZNAJDŹ NAS




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 13:30

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok