Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęła się kampania "STOP pożarom traw!"

Rozpoczęła się kampania "STOP pożarom traw!"

16.03.2017, 12:42, akt. 12:49

Już ponad 8,2 tys. pożarów traw wybuchło w kraju od początku roku - alarmują strażacy i apelują o niewypalanie nieużytków. Jest to karalne i szkodliwe dla środowiska, a celowe wypalanie może skutkować odebraniem rolnikom dopłat unijnych.

ploy96, Fotolia.com
ploy96, Fotolia.com

Powstała strona internetowa dotycząca problemu

W czwartek w Warszawie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński i komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski zainaugurowali doroczną kampanię "STOP pożarom traw!". W jej ramach powstała strona internetowa - www.stoppozaromtraw.pl - na której można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące tego szkodliwego zjawiska.

Jak podkreślił wiceminister Zieliński, kampania przynosi efekty, ponieważ liczba pożarów traw w ostatnich latach spada. Przypomniał, że wypalanie traw jest karalne i szkodliwe dla środowiska. Grożą za to kary - grzywna do 5 tys. zł, a nawet do 10 lat więzienia, jeśli taki pożar stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz powoduje duże straty.

- W zeszłym roku pożary traw stanowiły jedną trzecią wszystkich pożarów w kraju. Najważniejsza jest świadomość, wszystko zależy od nas - powiedział Zieliński.

Wiosną lawinowo rośnie liczba pożarów łąk i nieużytków

Komendant główny PSP podkreślił, że początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw, głównie przez rolników. - Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego - powiedział Suski.

Do rozprzestrzeniania ognia przyczyniają się także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary mogą wymknąć się spod kontroli i przenieść na pobliskie lasy i zabudowania. Ogień rozprzestrzenia się z prędkością nawet 60 km/h, szybko biegnący człowiek osiąga prędkość 20 km/h - przestrzegają strażacy.

Szczególnie niebezpieczne jest wypalanie traw w pobliżu dróg, ponieważ powoduje zmniejszenie widoczności, co może prowadzić do powstania groźnych kolizji i wypadków drogowych.

Rolnicy nadal uważają, że wypalanie traw przynosi lepsze plony

Strażacy podkreślają, że nadal wśród wielu rolników panuje przekonanie, jakoby spalenie trawy miało powodować szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy. Wypalanie traw nie przynosi jednak lepszych plonów - nie użyźnia gleby, przeciwnie - hamuje naturalne procesy gnicia pozostałości roślinnych, a oprócz tego powoduje niepotrzebną emisję pyłów i gazów do atmosfery. W płomieniach giną ponadto zwierzęta. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone.

Unia Europejska odbiera dopłaty za wypalanie traw

W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania zaangażowana jest także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują m.in. zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. System dopłat bezpośrednich zobowiązuje użytkownika gruntów do utrzymania ziemi w dobrym stanie. Celowe wypalanie traw może skutkować zmniejszeniem, a nawet całkowitym odebraniem dopłat bezpośrednich.

Pożary pól i łąk to ogromne straty

Pożary nieużytków - z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary - angażują znaczną liczbę strażaków. W 2016 r. w całym kraju w ponad 36 tys. pożarów spłonęło 12 tys. hektarów traw; zginęło sześć osób, a 81 zostało rannych.

Wiosną wybucha więcej pożarów - nie tylko traw, lecz także lasów. Leśnicy i strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających.

Prawie za wszystkie pożary lasów winę ponosi człowiek

95 proc. pożarów lasów powstaje z winy człowieka. W lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie można używać otwartego ognia, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów, palić śmieci. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat do 500 zł.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Region: 60 hektarów traw i krzaków spłonęło w Biebrzańskim Parku Narodowym

17.10.2015, 08:15

Trudna akcja strażaków w Biebrzańskim Parku Narodowym. W pobliżu wsi Gugny, koło Trzciannego paliło się 60 hektarów traw i krzaków.


Region: Pożar trzcinowisk Biebrzańskiego Parku Narodowego

4.07.2015, 16:48

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pali się 20 hektarów traw, nieużytków i trzcin w gminie Sztabin.





ZNAJDŹ NAS















Fotolia.com
POGODA
2.01.2025, 08:07, akt. 3.01.2025, 08:03

Synoptycy: Uważajmy na oblodzone drogi i chodniki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok