Radio Białystok | Wiadomości | W maju dwa festiwale muzyki cerkiewnej - w Hajnówce i Białymstoku

W maju dwa festiwale muzyki cerkiewnej - w Hajnówce i Białymstoku

2.05.2017, 11:51, akt. 13:13

Muzyki cerkiewnej można w maju posłuchać na dwóch festiwalowych koncertach w Hajnówce i Białymstoku. Wystąpi ponad 50 chórów i zespołów z kraju i zagranicy.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Obie imprezy mają swoją stałą publiczność i cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko prawosławnych.

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

W Hajnówce w poniedziałek (8.05) rozpoczną się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Festiwal potrwa do 13 maja. Koncerty odbywać się będą w hajnowskim soborze Św. Trójcy, a w przesłuchaniach konkursowych weźmie udział blisko 30 chórów m.in. z Polski, Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainy.

Specyfiką hajnowskiego festiwalu jest to, że większość uczestników to zespoły parafialne, w tym wiejskie, które śpiewają przede wszystkim podczas uroczystości religijnych. Hajnowski festiwal ma podkreślać, że muzyka cerkiewna jest nieodłączną częścią prawosławnego nabożeństwa i ma znaczenie nie tyle artystyczne, co religijne.

Wśród imprez towarzyszących są koncerty m.in. w Warszawie, Gródku, Czeremsze, Białowieży, Hajnówce, Sokółce, Mielniku, Siemiatyczach i Bielsku Podlaskim.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2017"

24 maja w Białymstoku rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2017" (MFMC). Jest uważany za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od 2003 roku organizowany jest w stolicy województwa podlaskiego, ale swój początek ma w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jego nazwie.

Na festiwalu ma wystąpić 26 zespołów i chórów m.in. z Polski, Rosji, Mołdawii, Białorusi, Macedonii, Ukrainy i Litwy. Laureaci tego festiwalu będą znani 28 maja, przesłuchania konkursowe odbywać się będą w sali koncertowej starego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Podleśnej w Białymstoku.

- Cechą wszystkich edycji naszego festiwalu jest stworzenie możliwości konkursowej prezentacji pełni muzyki cerkiewnej, przez chóry o zbliżonych możliwościach wykonawczych. Sugerujemy chórom twórczość wielkich kompozytorów, których rocznice obchodzimy - powiedział wieloletni dyrektor MFMC Mikołaj Buszko. Wymienił ukraińskiego kompozytora Artema Wedela oraz Polaków: Józefa Kozłowskiego czy Karola Szymanowskiego.

Wśród imprez towarzyszących temu festiwalowi są koncerty poza Białymstokiem, w tym również w małych podlaskich miejscowościach, m.in. w Sokolu, Rajsku czy Nurcu.

źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: pexels.com
REGION
8.01.2025, 10:14, akt. 9.01.2025, 21:23

Operator dźwigu zasłabł podczas pracy








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok