Radio Białystok | Wiadomości | Jaki zawód jest najbardziej stresujący a jaki najmniej?

Jaki zawód jest najbardziej stresujący a jaki najmniej?

autor: Magdalena Pietruczak

25.07.2017, 14:00, akt. 14:38

Informatyk to najmniej stresujący zawód. Tak wynika z raportu, opublikowanego przez firmę ADP, która przebadała pracowników w ośmiu krajach Europy, także w Polsce. Na drugim biegunie znaleźli się zatrudnieni w służbie zdrowia. Tam stres jest największy.

Lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku wykonują operację zmniejszania żołądka, fot. Renata Reda
Lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku wykonują operację zmniejszania żołądka, fot. Renata Reda


0:00
0:00
Jaki zawód jest najbardziej stresujący a jaki najmniej? - relacja Magdaleny Pietruczak | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

-Słowami się tego nie da opisać, bo jeśli ktoś umiera na twoich oczach, to ciężko jest to przeżyć, no z tego bierze się stres, między innymi. Chyba, że się stąd wychodzi, wtedy stres mija - mówi lekarz jednego z białostockich szpitali.

-Cały czas musimy być gotowi do pomocy i to jest stresujące w tej pracy. Obserwowanie cierpienia pacjentów też wywołuje stres - dodaje sanitariusz.

Praca informatyka bywa spokojna, ale nie jest pozbawiona sytuacji stresowych

Według Wojciecha Winogrodzkiego - współwłaściciela firmy informatycznej, praca informatyka bywa spokojna, ale nie jest pozbawiona sytuacji stresowych.

- Często pracujemy pod presją czasu. Proszę sobie wyobrazić, że zbliża się termin, klient czeka i niecierpliwie przebiera nogami. Chciałby, żeby oprogramowanie było na pojutrze, jeszcze lepiej na jutro, gdyby już dziś było gotowe, to już w ogóle byłoby super. Podobnie jak w służbie zdrowia ta nasz praca, to jest spokojny dyżur, albo spokojna praca, naukowa wręcz, ale czasem to jest ostry dyżur, zawał i trzeba robić defibrylację i przywrócić funkcje życiowe bardzo istotnemu krwiobiegowi informatycznemu.

"Stres w pracy to dziś zjawisko powszechne"

Psychoterapeuta Jerzy Troc, zauważa, że stres w pracy to dziś zjawisko powszechne. Nie tylko wśród lekarzy, choć tam rzeczywiście problem stresu jest szczególnie nasilony. Drażliwość, problemy ze snem, wycofanie się z życia rodzinnego i towarzyskiego, to tylko niektóre objawy przewlekłego stresu.

Warto sobie uświadomić, że praca, to nie wszystko, czego potrzebujemy. Co prawda, spędzamy w niej połowę życia, ale ważne jest, żeby zachować równowagę psychiczną, a jednocześnie czuć się spełnionym zawodowo. Istotne jest zachowanie zdrowej proporcji między aktywnością zawodową, a sferą prywatną. Starajmy się nie przenosić z pracy emocji, myśli, problemów, bo to powoduje poczucie, że przez całą dobę jesteśmy w pracy. Jeśli nie radzimy sobie z sytuacja stresową, dobrze jest zwrócić się do specjalisty - radzi Jerzy Troc.

Ten sam raport pokazuje też, że Polacy należą do najbardziej zestresowanych pracowników w Europie, przy czym przemęczenie i niepokój częściej odczuwają kobiety.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok