Radio Białystok | Wiadomości | Sękacze i nalewki na litewskim "Święcie chleba, mleka i miodu" w gminie Puńsk

Sękacze i nalewki na litewskim "Święcie chleba, mleka i miodu" w gminie Puńsk

13.08.2017, 18:23, akt. 18:42

Pokaz wypieku tradycyjnego wiejskiego chleba można było zobaczyć w niedzielę (13.08) podczas obchodów litewskiego "Święta chleba, mleka i miodu" w gminie Puńsk.

Sękacz, fot. Renata Reda
Sękacz, fot. Renata Reda

Główna atrakcja - tradycyjny wypiek chleba

Gmina Puńsk w większości zamieszkana jest przez mniejszość litewską, ale podczas święta było wielu turystów ciekawych litewskiej tradycji. Jej przedstawiciele przygotowali różne specjały, m.in. wiejskie chleby, przetwory mleczne, sękacze, miody i nalewki. Główną atrakcją było tradycyjne wypiekanie chleba przez jedną z mieszkanek gminy, Jolantę Szuszczewicz.

- Taki chleb jest smaczny i prawdziwy. Trzeba jeść właśnie taki chleb, na zakwasie. Coraz więcej ludzi, jak dawniej, wypieka go w domu. Budują nawet własne piece - powiedziała Jolanta Szuszczewicz, pochodząca ze wsi Wojtokiemie w gminie Puńsk. Jej zaczyn ma już ponad 15 lat i jest podstawą wypieku tradycyjnego chleba. Jak dodała, taki chleb musi mieć świeżość przez przynajmniej dwa tygodnie. - Najlepszy chleb jest pieczony na drzewie brzozowym w specjalnie przygotowanych do tego piecach. Na spodzie kładziemy tatarak lub suszone liście kapusty – powiedziała.

Według niej dobry wiejski chleb przygotowuje się wieczorem, a wypieka dopiero następnego dnia. Do ciasta na chleb potrzebna jest mąka żytnia lub razowa, woda, sól i zaczyn, czyli wyrobione ciasto z mąki, wody i soli, które dojrzewa przynajmniej około tygodnia.


Duże znaczenia święta chleba, mleka i miodu


W litewskiej tradycji święto chleba, mleka i miodu jest bardzo ważne. Związane jest ono z obchodami święta Matki Boskiej Zielnej. Zaraz po żniwach, z pierwszych plonów wypieka się pierwszy chleb, na którym - według starych wierzeń - koniecznie należy zaznaczyć palcem znak krzyża.

- Pieczenie chleba jest zajęciem dość trudnym. My przypominamy ludziom, jak to się robiło kiedyś, żeby uczcić pracę, jaką trzeba było wykonać. Pieczenie chleba było rzeczą świętą - powiedział pomysłodawca imprezy Romuald Witkowski, obecnie wicestarosta sejneński. Dodał, że w tradycji rolniczej niezwykle ważne było mleko i pochodzące z niego przetwory, a miód był w domu słodkim dodatkiem.


"Dni Puńska - Zielna 2017" do wtorku

W niedzielę zaczęły się "Dni Puńska - Zielna 2017", które potrwają do wtorku. Święto chleba, mleka i miodu zorganizowano w ramach tej imprezy. Na pogranicze polsko-litewskie zjechali na ten czas twórcy ludowi oraz producenci lokalnych przysmaków. W centrum Puńska jest kiermasz ludowy. Chętni mogą pojeździć bryczką, a przy okazji zwiedzić osadę jaćwiesko-pruską w Oszkiniach lub skansen w Puńsku.

Na Dni Puńska przyjedzie we wtorek z nieoficjalną wizytą premier Litwy Saulius Skvernelis, by spotkać się z miejscowymi Litwinami. Weźmie także udział w obchodach święta Matki Boskiej Zielnej.

Mniejszość litewska w Polsce szczególnie pielęgnuje swoje zwyczaje i obrzędy. To niewielka społeczność. Organizacje litewskie szacują, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Najwięcej Litwinów mieszka w gminie Puńsk, ok. 80 procent całej społeczności.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od wyrobów z wikliny po miody i sery - jarmark przed białostockim ratuszem

11.08.2017, 08:29

Produkty spożywcze, ale też wyroby z wikliny, ceramiki, drewna, kosmetyki, rzeźby i upominki będzie można kupić od piątku (11.08) w centrum Białegostoku.


W Wilnie wystawa o Zamenhofie - twórcy esperanto

9.08.2017, 20:01

"Ludwik Zamenhof - twórca esperanto" - pod takim tytułem w środę (9.08) w Galerii Litewskiej Narodowej Komisji UNESCO w Wilnie otwarto wystawę przygotowaną na zlecenie MSZ Polski.





ZNAJDŹ NAS














Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok