Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy rozmawiają w Białowieży m.in. o turystyce na obszarach cennych przyrodniczo

Naukowcy rozmawiają w Białowieży m.in. o turystyce na obszarach cennych przyrodniczo

autor: Ryszard Minko

7.09.2017, 16:31, akt. 20:28

Jedni domagają się zaprzestania prac, drudzy tłumaczą, że chodzi tylko o zapewnienie bezpieczeństwa. Nie milkną spory wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Gorąca atmosfera stała się jednym z tematów trwającej w Białowieży Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej turystyce na obszarach przyrodniczo cennych.

Fotolia.com
Fotolia.com

Prof. Sławomir Bakier: cięcia w puszczy są konieczne

Zdaniem dziekana zamiejscowego wydziału leśnego Politechniki Białostockiej profesora Sławomira Bakiera, cięcia w puszczy są konieczne, bo wspomagają długotrwały – liczony w dziesiątkach lat – proces odnowienia lasu. Dodaje też, że muszą one być prowadzone w sposób zrównoważony, a nie destrukcyjny. Jego zdaniem obecna atmosfera wokół puszczy wzmaga ruch turystyczny, bo jest sporo osób, które chcą na własne oczy sobaczyć, o co toczy się bój. To taki rodzaj turystyki katastroficznej – mówi prof. Sławomir Bakier.

Zdecydowanie odmienne zdanie na ten temat, ma były premier i mieszkaniec regionu, dr Włodzimierz Cimoszewicz. Jak mówi – dziś leśnicy w puszczy nie prowadzą żadnej ochrony cennych terenów, a prowadzą rabunkową gospodarkę leśną. Zauważa, że jeszcze dziś niezniszczony las przyciąga turystów, jednak gdyby poziom cięć nadal utrzymywał się na obecnym poziomie, Puszcza Białowieska zamieni się w zwykły las gospodarczy, który nie będzie już żadną atrakcją.

Nakaz wstrzymania wycinki drzew w puszczy

Kilka tygodni temu europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał wstrzymanie wycinki drzew w najcenniejszych przyrodniczo obszarach Puszczy Białowieskiej. Dopuszczono jedynie cięcia pielęgnacyjne, w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystów. I właśnie na ten zapis powołują się leśnicy, którzy nie wstrzymali prac. Natomiast w poniedziałek odbędzie się pierwsze posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości, który rozpatrywać będzie skargę Komisji Europejskiej na działania Polski w Puszczy Białowieskiej.

| red: mag, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minister Gliński: Puszcza Białowieska powinna być sanktuarium przyrodniczym

21.08.2017, 17:38

- Puszcza Białowieska powinna być sanktuarium przyrodniczym, które powinno pozostać nietknięte - mówił na antenie Radia Wrocław wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.


Interwencja policji w Obozie dla puszczy pod Białowieżą

18.08.2017, 11:12

Policjanci w kominiarkach i z psami tropiącymi pojawili się w Obozie dla puszczy pod Białowieżą. To tam przebywają aktywiści organizacji ekologicznych, które od dwóch miesięcy aktywnie protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.


W 2017 r. w Puszczy Białowieskiej wycięto ponad 93 tys. drzew

9.08.2017, 08:37

Od początku roku w trzech puszczańskich nadleśnictwach: Browsk, Hajnówka i Białowieża pozyskano 111 tys. 993 m sześciennych drewna - poinformowały Lasy Państwowe. Jeżeli przyjąć, że jedno drzewo to 1,1-1,2 m sześciennych drewna, to z Puszczy Białowieskiej usunięto ponad 93 tys. drzew.





ZNAJDŹ NAS












W Białymstoku przywitano rok 2025, 1.01.2025, fot. Renata Reda
REGION
1.01.2025, 07:43, akt. 07:44

Spokojna sylwestrowa noc w Podlaskiem








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok