Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej osób chce dbać o drewniane budownictwo, ale wciąż brakuje informacji jak to robić

Coraz więcej osób chce dbać o drewniane budownictwo, ale wciąż brakuje informacji jak to robić

20.09.2017, 18:26, akt. 18:43

Zwiększa się wiedza, jak ważnym dziedzictwem jest budownictwo drewniane, choć nadal potrzebne są działania edukacyjne i promocja takiego budownictwa - uważają uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej w środę (20.09) przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Plac Czarnieckiego 10, fot. Monika Kalicka
Plac Czarnieckiego 10, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Coraz więcej osób chce dbać o drewniane budownictwo - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dyskutowano o wyzwaniach i dobrych przykładach ochrony drewnianych budynków

W konferencji "Drewniane budownictwo w krajobrazie Podlasia. Dobre praktyki" wzięli udział naukowcy, muzealnicy, a także przedstawiciele organizacji działających na rzecz ochrony budownictwa drewnianego. Dyskutowano o wyzwaniach i dobrych przykładach ochrony takich budynków.

Ochrona budownictwa drewnianego jest dzisiaj bardzo ważna, bo takich budynków jest w województwie coraz mniej - mówił dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł. Dodał, że dominuje przeświadczenie, iż drewniane budownictwo jest gorsze. Ale - jak podkreślił - coraz więcej osób widzi potrzebę ochrony takich budynków. Dodał, że czasem chodzi o drewniane zdobienia domu czy inne zachowane elementy, innym razem o całe budynki, które właściciele chcą przeznaczyć np. na agroturystykę.

Jak prawidłowo przeprowadzać renowację?

"Dzieje się coś pozytywnego, co wpływa na to, że tempo zanikania budownictwa drewnianego jest wolniejsze" - mówił Artur Gaweł. Dodał, że bardzo ważne jest ciągłe edukowanie właścicieli drewnianych budynków, jak ważna jest ich ochrona, ale też jak to robić. Zwrócił uwagę, że nieprawidłowa renowacja może zaburzyć cały układ drewnianego budynku czy zniszczyć jego wygląd, np. poprzez wymianę drewnianej stolarki na plastikową.

W ocenie Artura Gawła, jednym z głównych problemów ochrony takich budynków jest też brak środków finansowych na przeprowadzenie badań tych budynków oraz potrzebne remonty. Mówił, że to może zniechęcać ludzi, bo mimo zapału i motywacji, by taki budynek chronić, dofinansowanie, jakie otrzymują, nie wystarcza na podstawowe prace przy ochronie tych budynków, a remonty trzeba rozkładać na lata. Zwrócił też uwagę na ważną rolę samorządów, które w swoich obowiązkach mają ochronę budownictwa drewnianego, dysponują też środkami, które na taką ochronę mogą przeznaczyć.

Ponad 130-letni zabytkowy dom w Tykocinie 

Jednym z dobrych przykładów ochrony drewnianego budynku, który przedstawiono na konferencji, jest renowacja ponad 130-letniego zabytkowego domu mieszczańskiego w Tykocinie. Jak powiedziała dziennikarzom właścicielka tego domu Maria Markiewicz, podjęcie decyzji o renowacji budynku nie było łatwe. Zwróciła uwagę, że brakuje szerszych rozwiązań systemowych, jak postępować przy ochronie drewnianych budynków i jakie kroki powinien podjąć właściciel takiego budynku, by rozpocząć jego renowację. W jej ocenie, potrzebne jest też oddolne wsparcie i możliwość kontaktu ze specjalistami.

Na ważną rolę społeczników i organizacji działających w danej społeczności zwrócił uwagę podczas swojego wystąpienia dr hab. Jarosław Szewczyk z Politechniki Białostockiej. W jego ocenie, to właśnie dzięki takim osobom, które pokazują jak ważnym i wyjątkowym elementem jest drewniane budownictwo, możliwa jest jego ochrona. "To zwiększa świadomość społeczności o jej specyficznej kulturze lokalnej, z której mogą być dumni" - dodał.

Jarosław Szewczyk zwrócił też uwagę, że to dzięki lokalnym inicjatywom m.in. powstawania prywatnych skansenów, muzeów czy też organizacji konkursów na najlepiej zachowany budynek drewniany, pokazuje się ludziom, że ochrona takich budynków może przynieść im korzyści. Dodał, że dzięki temu dana wieś czy też gmina może się promować turystycznie. W jego ocenie, takie inicjatywy powinny się rozwijać w całym regionie. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zagroda w Socach i wiatrak w Aulakowszczyźnie - to najlepiej zachowane zabytki drewniane w Podlaskiem

17.09.2017, 16:37

Należąca do Tamary Leszczyńskiej zagroda w Socach (gm. Narew) i wiatrak Stanisława Kopciewskiego z Aulakowszczyzny (gm. Korycin) uznane zostały w tym roku za najlepiej zachowane zabytki budownictwa drewnianego w województwie podlaskim.


"Plac Czarnieckiego 10" - reportaż Joanny Sikory

10.03.2022, 00:01

Każdy zakamarek tego domu skrywa historię. Pomiędzy nadszarpniętymi zębem czasu ścianami ukrywają się opowieści jego byłych mieszkańców i dzieje Tykocina.





ZNAJDŹ NAS






Na Sylwestra z Polskim Radiem Białystok zaprasza Jacek Dąbrowski
31.12.2024, 10:34, akt. 1.01.2025, 00:31

Sylwester z Polskim Radiem Białystok



fot. Monika Kalicka
BIAŁYSTOK
31.12.2024, 08:20, akt. 14:19

Sylwestrowe atrakcje w regionie













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok