Radio Białystok | Wiadomości | Konkurs historyczno-literacki rozstrzygnięty - młodzież odebrała nagrody w Suwałkach

Konkurs historyczno-literacki rozstrzygnięty - młodzież odebrała nagrody w Suwałkach

autor: Tomasz Kubaszewski

25.11.2017, 17:42, akt. 18:27

Pisali o Katyniu, Obławie Augustowskiej i Smoleńsku - najlepsi otrzymali nagrody. W konkursie historyczno-literackim "By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej" wzięło udział 75 uczniów z 27 szkół.

fot. Tomasz Kubaszewski
fot. Tomasz Kubaszewski

Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński.

- Najważniejsze jest to, żeby młodzi ludzie byli nauczeni poszukiwania, żeby byli w tym samodzielni. Żeby sami stawiali pytania i szukali na nie odpowiedzi. Chodzi po prostu o samodzielność myślenia - mówi wiceminister Jarosław Zieliński.

To już piąta edycja konkursu adresowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu woj. podlaskiego. Pierwsze miejsce w kategorii ponadgimnazjalnej zajął Szymon Grablun z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach. Jego praca poświęcona była trzem tragediom - katyńskiej, augustowskiej i smoleńskiej. Znalazł ich wspólny mianownik. 

- Chodzi o to, żeby szukać tej prawdy, żeby wszystko się wyjaśniło i żeby o tych wydarzeniach pamiętać - tłumaczy. - No i żeby nie pozwolić, by więcej coś takiego się powtórzyło. Historia toczy się dalej, ale trzeba o niej pamiętać. To, co kiedyś się stało, ma wpływ na teraźniejszość.  

Wyróżnienia otrzymały m.in. dwie uczennice Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach - Magdalena Iwaszko i Sylwia Andruszkiewicz. Pierwsza pisała o obławie augustowskiej, druga o Katyniu. 

- Pisałam o tym, że nie znamy całej prawdy o tej zbrodni - opowiada Magdalena. - Odniosłam się też do historii księdza prałata Stanisława Wysockiego. Materiały zbierałam przez miesiąc, a potem przystąpiłam do pisania. Wcześniej nie wiedziałam za dużo o obławie. Dzięki temu konkursowi to się zmieniło. 

- Odwołałam się do mniej znanych historii i ważnych ludzi, którzy zginęli w Katyniu - mówi z kolei Sylwia. - Pisałam o Henryku Minkiewiczu, suwalskim generale. Myślę, że takie konkursy są potrzebne, by czcić pamięć tych ludzi i rozpowszechniać wiedzę o tych wydarzeniach - dodaje.

Podczas uroczystego podsumowania tej edycji konkursu, które odbyło się w suwalskim ZS nr 4, uhonorowano laureatów z Suwałk, Augustowa i Sejn. Ci, którzy pochodzą z Białegostoku i Łomży nagrody otrzymają w poniedziałek w białostockim ZSM nr 2. 

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


V Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć"

1.09.2017, 15:29

Podsumowanie V edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej" odbędzie się na początku roku szkolnego 2017/2018.


Konkurs dla młodzieży w poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej

20.02.2017, 17:58

Po raz piąty można się zgłaszać do wojewódzkiego konkursu historyczno-literackiego "By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej".





ZNAJDŹ NAS





Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok