Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski zmienił nazwy trzech ulic w regionie

Wojewoda podlaski zmienił nazwy trzech ulic w regionie

13.12.2017, 12:34, akt. 12:52

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w środę (13.12) pierwsze trzy zarządzenia zastępcze dotyczące zmian nazw ulic w regionie. W dwóch przypadkach chodzi o Leona Kruczkowskiego, w jednym o I Armię WP. W ośmiu kolejnych przypadkach wojewoda czeka na opinie IPN.

Wojewoda Bohdan Paszkowski, fot. Wojciech Szubzda
Wojewoda Bohdan Paszkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dwie zmiany dotyczą Białegostoku

Dwie zmiany, dokonane w oparciu o tzw. ustawę dekomunizacyjną, dotyczą Białegostoku. Ulica nosząca dotąd imię pisarza i publicysty, działacza PZPR Leona Kruczkowskiego, nosić teraz będzie imię poety Tadeusza Stefana Gajcego.

IPN wydał też negatywną opinię dotyczącą ul. I Armii Wojska Polskiego. Wojewoda nadał jej nową nazwę - Bitwy Białostockiej. Chodzi o zwycięski epizod wojny polsko-bolszewickiej z sierpnia 1920 roku, uznawany przez historyków za największą bitwę w dziejach miasta.

Trzecie zarządzenie zastępcze dotyczy ulicy Kruczkowskiego w podbiałostockim Kleosinie w gminie Juchnowiec Kościelny. Teraz będzie to ulica imienia ojca Janusza Walerowskiego ze zgromadzenia księży werbistów, którzy właśnie w Kleosinie mają swój dom misyjny, honorowego obywatela gminy, zmarłego w 2013 roku.

Zarządzenia wejdą w życie po dwóch tygodniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym 

Wszystkie trzy, podpisane w środę zarządzenia wojewody podlaskiego, wchodzą w życie po dwóch tygodniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Na zarządzenie przysługuje skarga do WSA w Białymstoku.

Jak mówił na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną w regionie do zmiany było 68 nazw ulic; zdecydowaną większość zmieniły, porządkując nazewnictwo, same samorządy.

Jak wynika z informacji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w jedenastu przypadkach takiego obowiązku jednak nie wykonały co wymaga wyjaśnienia, a w razie negatywnej opinii IPN co do danego patrona - wydania w tym zakresie przez wojewodę tzw. zarządzeń zastępczych.

Trzy nowe nazwy to propozycje samorządów

Wojewoda Bohdan Paszkowski mówił, że wszystkie trzy nowe nazwy to propozycje samorządów. Przywołując opinie IPN uzasadniające potrzebę zmian mówił, że Leon Kruczkowski "był bardzo mocno zaangażowany, w okresie powojennym, w utrwalanie w Polsce systemu komunistycznego". - Działał na rzecz przenoszenia wzorców, powiedziałbym sowieckich i stalinowskich, w polskiej kulturze - mówił Paszkowski.

Ceniąc wysiłek polskiego żołnierza trzeba pamiętać, że I Armia Wojska Polskiego powstawała na terenie Związku Radzieckiego (...), była to armia tworzona z inicjatywy Rosji sowieckiej, Stalina, dowództwo tej armii było nadawane przez dowództwo sowieckie, miała ta armia również taki charakter, że była podstawą do kształtowania systemu władzy ludowej

- mówił Bohdan Paszkowski, odnosząc się do potrzeby zmiany również tej nazwy.

Wojewoda wciąż czeka na opinie IPN dotyczące kilku innych nazw, m.in. imienia białoruskiego działacza Bronisława Taraszkiewicza. Chodzi o ulicę w Bielsku Podlaskim, gdzie władze samorządowe zabiegają o utrzymanie tego patrona (jego imię nosi też tamtejsze liceum z białoruskim językiem nauczania).

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dekomunizacja ulic i pomników w województwie podlaskim

2.09.2017, 09:07

Lipowa zamiast Wołkowyckiego, Pałacowa zamiast Olgi Gabiec. Nowe nazwy ulic to konsekwencja tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej, która wymusiła na samorządach konieczność usuwania symboli mogących gloryfikować totalitarny ustrój państwa.


Będzie Strażacka, Nowa i Jana Pawła II - dekomunizacja ulic w gminie Nowogród

21.08.2017, 18:21

Dwie nowe nazwy ulic w Nowogrodzie i jedna w pobliskim Jankowie-Młodzianowie - taką decyzję podjęli radni miasta i gminy Nowogród w związku z ustawą dekomunizacyjną.


Dekomunizacja - mieszkańcy dwóch suwalskich ulic wybrali Pogodną

10.05.2017, 07:55

Mieszkańcy dwóch suwalskich ulic chcieliby mieszkać przy Pogodnej. Ostateczne decyzje zapadną na spotkaniu z władzami Suwałk. Chodzi o obowiązującą ustawę dekomunizacyjną.


Dekomunizacja ulic w Białymstoku - co to oznacza dla mieszkańców i przedsiębiorców? [zdjęcia]

1.02.2017, 15:18

Na dziewięciu białostockich ulicach są już tabliczki z nowymi nazwami. Pojawiły się one w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną.





ZNAJDŹ NAS















Fotolia.com
POGODA
2.01.2025, 08:07, akt. 3.01.2025, 08:03

Synoptycy: Uważajmy na oblodzone drogi i chodniki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok