Radio Białystok | Wiadomości | CardioBOX - wynalazek studentów UMB na pomoc pacjentom z chorobami układu sercowo-naczyniowego

CardioBOX - wynalazek studentów UMB na pomoc pacjentom z chorobami układu sercowo-naczyniowego

26.12.2017, 12:56, akt. 13:18

CardioBOX - bezprzewodowy kardiomonitor, który będzie zbierał podstawowe parametry życiowe i wysyłał dane do lekarza - to wynalazek studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W ich ocenie, urządzenie usprawni życie pacjentów, pomoże w nagłych wypadkach.

Andrzej Tokarski - Fotolia.com
Andrzej Tokarski - Fotolia.com

CardioBoX, to bezprzewodowy kardiomonitor wielkości dłoni pozwalający na ocenę podstawowych parametrów życiowych takich jak: zapis EKG, pomiar tętna, saturacji czy temperatury i ciśnienia krwi - powiedział jeden z twórców Tomasz Charytoniuk. Dodał, że wynalazek usprawni życie osób znajdujących się w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zarówno seniorów, jak i dzieci. Będzie mógł znaleźć zastosowanie nie tylko na terenie szpitala, ale również codziennym życiu pacjenta np. w domu, czy w pracy.

Pomysł na urządzenie wziął się z obserwacji młodych naukowców rozwoju - jak powiedział Tomasz Charytoniuk - "jednego z najbardziej obiecujących sektorów e-zdrowia" telemedycyny, czyli usługi wykorzystującej nowoczesne technologie umożliwiające skomunikowanie pacjenta z lekarzem w momencie, w którym oboje znajdują się w dwóch różnych miejscach. Tomasz Charytoniuk dodał, że telemedycyna wykorzystywana jest m.in. w dziedzinie radiologii, chirurgii, a także kardiologii.

Naukowiec powiedział, że obecnie uzyskanie dokładnych informacji o stanie zdrowia pacjentów narażonych na choroby układu sercowo-naczyniowego wymaga użycia bardzo wielu specjalistycznych sprzętów, których cena i koszty utrzymania - jak zaznaczył - kolidują zazwyczaj z nakładami na ochronę zdrowia w Polsce. Dodał, że obecnie dostępne na rynku urządzenia ograniczają także mobilność pacjenta, gdyż są duże gabarytowo oraz nieporęczne.

Urządzenie usprawni życie pacjentów, pomoże w nagłych wypadkach

Wynalazek ma rozwiązywać te problemy. Tomasz Charytoniuk powiedział, że z analizy rynku wynika, iż do tej pory nie zostało stworzone urządzenie, które - jak mówił - będzie jednocześnie zbierało podstawowe parametry życiowe oraz znajdzie zastosowanie w dowolnym miejscu diagnostyki lub obserwacji choroby. W jego ocenie, wynalazek znajdzie szczególne zastosowanie w sytuacjach nagłych, gdy informacje o stanie zdrowia automatycznie trafią do lekarza.

Cardiobox będzie zbierał dane poprzez elektrody podłączone do pacjenta (zapis EKG) oraz poprzez pulsoksymetr palcowy (tętno i saturacja). Następnie - jak wyjaśnił Charytoniuk - wbudowany w CardioBOX procesor, który zbierze i przetworzy wszystkie dane, będzie wysyłał sygnał przy użyciu standardów sieci bezprzewodowej do dowolnego miejsca oraz jednocześnie zapisywał informacje w wbudowanej pamięci. Wynalazek tworzy też możliwość monitoringu parametrów całą dobę.

Kolejny prototyp będzie gotowy jesienią 2018 roku

Naukowcy rozpoczęli pracę nad wynalazkiem pod koniec 2016 roku. Obecnie stworzyli pierwszy prototyp, który wymaga zmian. Tomasz Charytoniuk powiedział, że kolejny prototyp będzie gotowy jesienią 2018 roku, wtedy też rozpocznie się pierwszy etap badań klinicznych z udziałem pacjentów. Dopiero wtedy - jak dodał - będzie możliwe ocenienie jak dokładnie urządzenie odwzorowuje dane.

Projekt "CardioBOX" został wyróżniony w konkursie "Technotalent" 2017, który wspiera innowacyjne projekty z województwa podlaskiego.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mogą uratować komuś życie – w Białymstoku zamontowano defibrylatory

26.12.2017, 08:53

Te urządzenia mogą uratować komuś życie. W kilkunastu miejscach w Białymstoku zostały zamontowane defibrylatory.


Nauczą się, jak leczyć ludzi – rozpoczęły się zajęcia w Centrum Symulacji Medycznych UMB

2.10.2017, 17:19

Lepszemu kształceniu przyszłych lekarzy, dentystów i położnych służy Centrum Symulacji Medycznych, które zbudował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB). W poniedziałek (2.10) studenci rozpoczęli tam zajęcia.


W Białymstoku stoi specjalny kardiobus - można bezpłatnie zrobić EKG i zmierzyć ciśnienie

17.05.2017, 10:56

Możemy bezpłatnie przebadać się pod kątem kardiologicznym w mobilnym centrum badawczym. W ramach kampanii "Bliscy Sercu" po Polsce jeździ specjalny kardiobus. W środę (17.05) do 18:00 czeka na pacjentów w Białymstoku przy ul. Antoniukowskiej 56.





ZNAJDŹ NAS









Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok