Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku odsłonięto pomnik - Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu

W Białymstoku odsłonięto pomnik - Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu

12.04.2018, 14:29, akt. 14:56

W Białymstoku odsłonięto w czwartek (12.04) pomnik - Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu. Postument to inicjatywa Związku Sybiraków. W przededniu 78. rocznicy drugiej masowej deportacji, stanął k. dworca Białystok Fabryczny, skąd wyjeżdżały transporty na Wschód.

Pomnik - Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu, fot. Edyta Wołosik
Pomnik - Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
W Białymstoku odsłonięto pomnik - Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na pomniku są dwie tablice pamiątkowe

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz, Sybiracy, kombatanci, służby mundurowe, widać było młodzież.

Na pomniku są dwie tablice pamiątkowe. Jedna z informacją o tym, że po agresji Związku Sowieckiego na Polskę z dworca Białystok Fabryczny wywieziono "tysiące obywateli" na Syberię i do Kazachstanu. Na drugiej jest przypomnienie, iż w latach 1940-41 władze Związku Sowieckiego przeprowadziły cztery masowe akcje deportacyjne z Kresów Wschodnich II RP. Na pomniku jest też symbol Związku Sybiraków.

Historycy przypominają, że dworzec Białystok Fabryczny był miejscem, do którego dowożono koleją osoby, które NKWD chciało deportować i to stąd odjeżdżały transporty na Wschód. Szacunki mówią o ok. 20 tys. osób, które z tego miejsca były wywiezione w ramach czterech masowych deportacji z lat 1940-41.

Uważam, że te miejsca, z których wywożono - z dworców, bocznic kolejowych - muszą być w jakiś sposób włączone w pamięć. Muszą być jakimiś znakami pamięci, które będą przypominać wtedy, jak już Sybiraków wśród żywych nie będzie

- powiedział prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.

Dodał, że dworzec Białystok Fabryczny to miejsce, gdzie "Polacy przeznaczeni do deportacji wykonywali ostatnie kroki na ziemi polskiej". - Wielu z nich już w ogóle do Polski nie wróciło, a ci co powrócili, przychodzą tu, wspominają i nawet bardzo często łzy im ciekną z oczu - mówił Tadeusz Chwiedź dodając, że "tu rozpoczęła się droga krzyżowa, Golgota Wschodu - Syberii i Kazachstanu".

Pomnik Grób Nieznanego Sybiraka w Białymstoku

W Białymstoku jest już miejsce upamiętniające ofiary wywózek na Wschód - to pomnik Grób Nieznanego Sybiraka. Znany jest w kraju i za granicą, obchody przy tym postumencie są częścią dorocznych Międzynarodowych Marszów Pamięci Zesłańców Sybiru. Marsz odbywa się we wrześniu, to uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.

Tu jest takie miejsce, które powinniśmy przypominać i młodym i starym mieszkańcom Białegostoku, którzy tędy przechodzą. Niech przychodzą, niech pytają, niech napisy umieszczone na obelisku utrwalają pamięć o polskiej Golgocie Wschodu, prawdę historyczną o tych wydarzeniach i naszych cierpieniach

 - dodał Tadeusz Chwiedź.

Druga masowa deportacja na Wschód rozpoczęła się w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku; objęła przede wszystkim rodziny osób wywiezionych już wcześniej, w pierwszej deportacji w lutym 1940 roku, m.in. rodziny policjantów i wojskowych. Transporty kierowano głównie na południe azjatyckiej części ZSRS.

Cztery wywózki na Wschód

Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego wówczas część Polski, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości. Objęły one przede wszystkim urzędników państwowych (w tym sędziów, prokuratorów i policjantów), a także wojskowych i właścicieli ziemskim z ich rodzinami. Wywożeni trafiali m.in. do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi.

Różne źródła podają rozbieżne dane dotyczące liczby osób wywiezionych na Syberię. Związek Sybiraków szacuje, że było ich ok. 1,3 mln, z czego ponad 300 tys. wywieziono na Wschód w ramach drugiej, kwietniowej wywózki.

Historycy przywołują inne liczby. Np. na podstawie różnych, dostępnych dotąd źródeł sowieckich oceniają, że w latach 1939-41 represje sowieckie dotknęły prawie 500 tys. obywateli polskich - nie tylko Polaków, ale także m.in. Białorusinów i Ukraińców.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poczty sztandarowe, przemarsz i spektakl podczas obchodów z okazji rocznicy wywózek na Sybir

11.02.2018, 17:22

Tylko w niektórych miejscowościach obchody rocznicy wywózek na Sybir są tak uroczyste. W Sejnach pojawiły się poczty sztandarowe wojska, policji i straży pożarnej, był przemarsz przez miasto z udziałem kompanii honorowych, a także okolicznościowy spektakl w wykonaniu miejscowych uczniów.


Mszą i inscenizacją upamiętniono mieszkańców wywiezionych na Syberię

11.02.2018, 16:56

W ten sposób chcieli przypomnieć o trudnych losach Polaków w czasie II wojny światowej i wywózce na Syberię. Mszą świętą i inscenizacją historyczną w Sokółce upamiętniono wywózki tamtejszych mieszkańców z lutego 1940 roku.


Wystawa z okazji 78. rocznicy pierwszych wywózek na Syberię

9.02.2018, 06:21

W trzech miejscach w centrum Białegostoku stanęły sylwetki ludzi, symbolizujące ofiary deportacji na Wschód. To plenerowa instalacja artystyczna "Noc 10 II 1940. Pamiętamy", przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru. Oglądać ją można do końca lutego.





ZNAJDŹ NAS






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: pexels.com
REGION
8.01.2025, 10:14, akt. 9.01.2025, 21:23

Operator dźwigu zasłabł podczas pracy






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok