Radio Białystok | Wiadomości | Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki zdigitalizuje swoje archiwum

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki zdigitalizuje swoje archiwum

19.05.2018, 13:51, akt. 14:50

Afisze teatralne, scenariusze, projekty scenografii i kostiumów, a także fotografie znajdą się w cyfrowym archiwum, które stworzy Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Archiwum ma być udostępnione do końca roku.

Teatr Dramatyczny w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
Teatr Dramatyczny w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat

80. rocznica wybudowania siedziby Teatru Dramatycznego

- To sposób na uczczenie przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybudowania siedziby Teatru Miejskiego w Białymstoku, obecnie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - powiedziała Martyna Zaniewska z białostockiego teatru. 

Także przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a także trwający Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego wydały nam się doskonałą okazją do upamiętnienia historii białostockiego teatru i przedwojennych inicjatorów powstania tego miejsca, którzy wydają nam się dziś być nieco zapomniani

 - dodała.

Za rok powstania Teatru Dramatycznego w Białymstoku uznaje się 1944, kiedy powołano wojewódzki teatr, jednak działał już w latach 20. ubiegłego wieku jako teatr miejski. Jak powiedziała Zaniewska, plany budowy w Białymstoku teatru sięgają XIX wieku, jednak dopiero w latach 20. przyniósł konkretne działania, które doprowadziły do powstania profesjonalnej sceny teatralnej. Budowa budynku została zainicjowana przez samych mieszkańców miasta, a inwestycję wsparły ówczesne władze miejskie i wojewódzkie, w 1938 roku ukończono inwestycję, a instytucja zyskała nazwę Teatru Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego. Jednym z dyrektorów placówki był Aleksander Węgierko, który po śmierci stał się patronem teatru.

- Nie chcemy skupiać się na organizacji jubileuszowej gali, lecz zrealizować projekt, który pozostanie na dłużej. Stąd właśnie zrodził się pomysł stworzenia cyfrowego archiwum - mówiła.

Archiwum artystyczne instytucji

W archiwum artystycznym instytucji znajduje się obecnie ponad 600 kompletów materiałów dotyczących spektakli, które od 1944 roku były prezentowane na teatralnych scenach oraz poza siedzibą teatru. To m.in. afisze teatralne, zapowiedzi oraz recenzje z prasy, scenariusze, projekty scenografii i kostiumów, a także zdjęcia.

Zdaniem Martyny Zaniewskiej kolekcja ta stanowi niezwykle ważne i ciekawe źródło wiedzy o historii białostockiego teatru i lokalnej kultury. - Zależy nam na tym, aby wydobyć i zdigitalizować także materiały, które dotyczą przedwojennej historii teatru, a także tego, co działo się w nim w trakcie wojny - dodała.

Zdigitalizowane materiały będą dostępne na specjalnej stronie internetowej

Teatr chce stworzyć cyfrowe archiwum do końca roku; zdigitalizowane materiały będą dostępne dla wszystkich na specjalnej stronie internetowej. Projekt będzie realizowany dzięki dotacji przyznanej z resortu kultury.  

W teatrze od początku jego istnienia wystawiono ponad 600 premier. Wśród aktorów, którzy grali na jego deskach należy wymienić m.in. Halinę Kossobudzką, Czesława Wołłejko, Seweryna Butryma czy Tolę Mankiewiczównę.

Kilka lat temu miał miejsce spór o patrona teatru, któremu zarzucano, że służył sowietom i na wniosek Związku Piłsudczyków władze województwa zdecydowały, by teatrowi nadać imię Józefa Piłsudskiego. Jednak kilka miesięcy później sejmik województwa podjął uchwałę, że teatr "nosi imię Aleksandra Węgierki i mieści się w Domu Ludowym im. Józefa Piłsudskiego". Także w 2017 roku radni z klubu PiS chcieli, aby znieść patrona, jednak zarząd województwa podlaskiego powołując się na opinią IPN, pozostawił Węgierkę patronem teatru.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Kogut w rosole" - premiera w Teatrze Dramatycznym

14.04.2018, 10:48

Sztukę Samuela Jokica na podstawie filmu „Goło i wesoło” wyreżyserował Marek Gierszał.


Węgierko pozostanie patronem Teatru Dramatycznego

26.02.2018, 19:02

Sejmik województwa podlaskiego zdecydował w poniedziałek, że Aleksander Węgierko pozostanie patronem Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Usunięcia jego imienia z nazwy instytucji domagali się radni PiS uważając go za osobę moralnie niejednoznaczną.


Co będzie można zobaczyć w Teatrze Dramatycznym w 2018 roku?

4.01.2018, 13:34

Sześć premier teatralnych, w tym jedna z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a także prezentacja spektakli w kraju i za granicą - plany Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki na 2018 rok przedstawiono na konferencji prasowej w czwartek (04.01).





ZNAJDŹ NAS




źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: pexels.com
REGION
8.01.2025, 10:14, akt. 9.01.2025, 21:23

Operator dźwigu zasłabł podczas pracy








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok