Radio Białystok | Wiadomości | Kilkudziesięciu skazanych wzięło udział w resocjalizacyjnym programie "Da Vinci"

Kilkudziesięciu skazanych wzięło udział w resocjalizacyjnym programie "Da Vinci"

29.05.2018, 16:38, akt. 16:59

W sumie kilkudziesięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Białymstoku wzięło udział w zajęciach plastycznych "Da Vinci". Program miał im pomóc w resocjalizacji; trwał trzy lata i ma być kontynuowany.

Kilkudziesięciu skazanych wzięło udział w resocjalizacyjnym programie "Da Vinci", fot. Marcin Mazewski
Kilkudziesięciu skazanych wzięło udział w resocjalizacyjnym programie "Da Vinci", fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Kilkudziesięciu skazanych wzięło udział w resocjalizacyjnym programie "Da Vinci" - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wystawa prac więźniów

We wtorek (29.05) w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku otwarto wystawę podsumowującą postępy osadzonych w sztuce malarskiej. Można na niej oglądać około 30 prac wykonanych przez osoby odbywające wieloletnie kary więzienia, a także skazanych na dożywocie.

Wystawę zatytułowano "Niepodległa 1.8", co - jak mówił prowadzący zajęcia Arkadiusz Świętochowski - ma nawiązywać do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. - To też symboliczny tytuł pokazujący, czym jest wolność dla osadzonych - dodał. Powiedział też, że "1.8" to z jednej strony rok, z drugiej strony liczba uczestników tegorocznych zajęć, w sumie dziewięć osób - jedna, która bierze w nich udział od początku, i osiem, które dołączyły niedawno.

Arkadiusz Świętochowski mówił, że zajęcia pozwalają uczestnikom zauważyć, iż - jak podkreślił - "mają w sobie coś pozytywnego". Ocenił, że osadzeni, którzy biorą w nich udział, mają lub też odkrywają w sobie talent malarski i go rozwijają. - Zajęcia to dla nich praca nad sobą, droga, którą muszą pokonać, a prace są zobrazowaniem tych dylematów, tej drogi, którą musieli przejść - dodał.

Anna Kondraciuk z Aresztu Śledczego w Białymstoku powiedziała dziennikarzom, że dają szansę skazanym spojrzeć nieco szerzej na siebie, że - jak mówiła - "mają coś więcej do zaoferowania światu, więcej niż swoje złe czyny, mają talent, co jest pozytywną rzeczą". - Przez swój talent mogą pomóc innym - dodała.

Część prac ma być przekazana na cele charytatywne

Część prac ma być przekazana na cele charytatywne i wesprzeć organizacje pomagające m.in. młodym ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Arkadiusz Świętochowski zapowiedział, że aspekt pomocy innym przez malowanie obrazów ma być rozwijany w kolejnych edycjach.

Kontynuację zajęć zapowiedział też obecny na wernisażu dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku płk Piotr Kondraciuk. Mówił, że wspiera wszelkie działania, które pomagają "poprawić się człowiekowi".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rośnie liczba więźniów podejmujących pracę

27.04.2018, 14:35

Szkolenia, kursy i nauka sprawiają, że o 20 proc. wzrosła liczba osadzonych, którzy podjęli pracę - mówili przedstawiciele służby więziennej i naukowcy na międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku.


Skazani przekazali obrazy na akcję "Gest solidarności z Aleppo"

11.04.2018, 12:47

Caritas Archidiecezji Białostockiej przy współpracy z podlaskimi Zakładami Karnymi i Aresztami Śledczymi prowadzi akcję charytatywną "Gest solidarności z Aleppo". Skazani przekazali obrazy, które trafią do darczyńców w ramach programu "Rodzina Rodzinie".


Podlaska Służba Więzienna będzie współpracowała z Grupą Ratowniczą Nadzieja

20.03.2018, 15:29

Chodzi głownie o zapewnienie bezpieczeństwa skazanym oraz prowadzenie certyfikowanych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy.


Będzie praca dla więźniów w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze

19.02.2018, 17:20

100 osadzonych będzie pracowało na terenie hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Pod budowę obiektu w poniedziałek (19.02) wmurowano kamień węgielny. Hala ma być gotowa do końca czerwca.





ZNAJDŹ NAS















Fotolia.com
POGODA
2.01.2025, 08:07, akt. 3.01.2025, 08:03

Synoptycy: Uważajmy na oblodzone drogi i chodniki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok