Radio Białystok | Wiadomości | Sąd ma rozstrzygnąć ws. naruszenia przez aktywistów zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej

Sąd ma rozstrzygnąć ws. naruszenia przez aktywistów zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej

11.10.2018, 14:19, akt. 15:14

Czy wydany przez Nadleśnictwo Browsk zakaz wstępu do części Puszczy Białowieskiej był zgodny z prawem i czy sąd karny ma prawo badać decyzję o charakterze administracyjnym - musi to ocenić Sąd Okręgowy w Białymstoku w procesie dwojga aktywistów ekologicznych.

Fotolia.com
Fotolia.com

W marcu Sąd Rejonowy w Hajnówce, jako sąd pierwszej instancji oboje obwinionych uniewinnił; zaskarżył to orzeczenie pełnomocnik nadleśnictwa, który chce jego uchylenia i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania w I instancji. W czwartek (11.10) zakończyła się przed białostockim sądem okręgowym rozprawa apelacyjna. Wyrok ma być ogłoszony za tydzień.

Straż Leśna obwiniła dwoje aktywistów ekologicznych o to, że w maju 2017 roku świadomie naruszyli zakaz wstępu do części Puszczy Białowieskiej, wprowadzony zarządzeniem nadleśniczego Nadleśnictwa Browsk i nie opuścili puszczy mimo wezwania uprawnionych strażników; postawiła im zarzuty z Kodeksu wykroczeń.

"Błąd w zarządzeniu"

Sąd w Hajnówce ocenił jednak, że w zarządzeniu był błąd, wskutek którego było ono wydane niezgodnie z uprawnieniami, tzn. nie spełniało tzw. normy kompetencyjnej wynikającej z ustawy o lasach i na tej podstawie uniewinnił aktywistów. Uznał bowiem, iż nie było w niej daty dziennej obowiązywania, więc nie było okresowe, a stałe (nadleśniczy nie ma uprawnień do wydawania takich zakazów).

"Zarządzenie wydane było okresowo"

Jednak zdaniem pełnomocnika Nadleśnictwa Browsk, zarządzenie wydane w formule, iż obowiązuje do odwołania, było okresowe. Przekonywał też, że było zasadne, bo gradacja kornika drukarza w części gospodarczej Puszczy Białowieskiej (powoływał się na zdjęcia z drona) miała taki wpływ na drzewostan, że było zagrożenie dla bezpiecznego przebywających tam ludzi. Było zagrożenie i nadleśniczy miał obowiązek wydać zarządzenie o zakazie wstępu - mówił.

Kwestionował on też samo uprawnienia sądu karnego do oceny takich dokumentów o charakterze quasi administracyjnym, jakimi są zarządzenia nadleśnictw.

Pełnomocnik obwinionych chce oddalenia apelacji i utrzymania uniewinnienia w mocy. W jego ocenie, zarządzenie obowiązujące do odwołania jest de facto bezterminowym, nie ma w aktach sprawy dowodów potwierdzających tezę o takiej gradacji kornika, iż sytuacja w lesie była niebezpieczna dla ludzi, a Trybunał Sprawiedliwości UE w kwietniu stwierdził, iż decyzje polskich władz o zwiększonej wycince w Puszczy Białowieskiej naruszają unijne prawo dotyczące ochrony środowiska.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Leśnicy zastosowali się do zaleceń UNESCO? Sprawdzają to eksperci

25.09.2018, 18:44

Eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCB) i UNESCO odwiedzają Puszczę Białowieską. 


Rzecznik Praw Obywatelskich wstawia się za uczestnikami protestów w Puszczy Białowieskiej

7.05.2018, 15:29

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by podlaska policja i leśnicy rozważyli wycofanie wniosków o ściganie uczestników protestów w Puszczy Białowieskiej.


Sprawa blokowania sprzętu do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej w sądzie

26.04.2018, 07:33

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces odwoławczy dotyczący grupy aktywistów ekologicznych, których policja obwinia o zakłócenie spokoju i porządku publicznego. Chodzi o protest zorganizowany w Puszczy Białowieskiej w czerwcu 2017 roku.


Prawomocny wyrok ws. protestu w Puszczy Białowieskiej - będą kolejne sprawy

9.04.2018, 16:18

Prawomocny jest już wyrok Sądu Rejonowego w Białymstoku, który w lutym oddalił powództwo jednej z firm Lasów Państwowych o zapłatę odszkodowania. Firma chciała go od grupy aktywistów, którzy blokowali jej maszyny używane do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.


Sąd w Hajnówce: aktywiści ekologiczni niewinni - był stan wyższej konieczności

10.01.2018, 12:38

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił w środę (10.01) 10 aktywistów, którzy w czerwcu ubiegłego roku blokowali ciężkie maszyny do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Policja obwiniała ich o zakłócenie spokoju i porządku publicznego. Wyrok jest nieprawomocny.


Policja skierowała do hajnowskiego sądu blisko 70 wniosków o ukaranie osób protestujących w Puszczy Białowieskiej

3.01.2018, 13:23

Prawie 150 osób obwinionych, blisko 70 wniosków o ukaranie i wizja kilkudziesięciu procesów sądowych – to półroczny sądowy bilans protestu przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. Tylko do 7 grudnia 2017 roku policja na wniosek leśników skierowała do hajnowskiego sądu 69 wniosków o ukaranie protestujących.





ZNAJDŹ NAS






Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok