Radio Białystok | Wiadomości | Czy łosi jest za dużo i co im zagraża - tematem 66. Wszechnicy Biebrzańskiej
Dwudniowe spotkanie miłośników biebrzańskich bagien rozpocznie się w siedzibie Parku w Ossowcu.
Nie można strzelać do łosi
Temat ochrony łosia budzi wiele kontrowersji. Od 2001 roku na łosia w Polsce obowiązuje moratorium. Nie można do niego strzelać. W ostatnim czasie pojawiają się jednak głosy o jego zniesieniu.
Naukowcy z PAN i UwB już jakiś czas temu proponowali by (na wypadek zniesienia moratorium) utworzyć wokół parku strefę buforową która chroniłaby łosie z parku przed odstrzałem.
W 2012 roku założyli łosiom obroże telemetryczne. Na Wszechnicy zaprezentują m.ini najnowsze wyniki badań - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.
Łosie są potrzebne w przyrodzie
Podczas Wszechnicy naukowcy, leśnicy, przedstawiciele Biebrzańskiego Parku Narodowego będą mówić m.in o diecie łosia, jego migracjach, zagrożeniach dla tego gatunku i jego ochronie .
Łosie są niezwykle potrzebne w przyrodzie. Na bagnach biebrzańskich zgryzając rośliny ograniczają procesy zarastania mokradeł. Dzięki tym wydajnym "kosiarkom" mogą gnieździć się tu unikalne gatunki ptaków.
Blisko 700 łosi żyje w Biebrzańskim Parku Narodowym
Biebrzański Park Narodowy jest naturalną ostoją tych zwierząt. Żyje tu blisko 700 łosi. Łoś poza tym, że jest pożyteczny - to także niezwykle ciekawe zwierzę. Biega, nurkuje, a zaraz po urodzeniu wygląda jak zając z bardzo długimi nogami.
Wyjście w teren podczas trwania Wszechnicy
W niedzielę uczestnicy Wszechnicy tradycyjnie wyjdą w teren. Tym razem na uroczysko Dębiec. Początek Wszechnicy o 10:00.
Na spotkanie może przyjść każdy - wstęp wolny.