Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie ulice i ich patroni tematem publikacji Archiwum Państwowego

Białostockie ulice i ich patroni tematem publikacji Archiwum Państwowego

9.12.2018, 10:15, akt. 10:37

Informacje o ponad 130 białostockich ulicach, które w ostatnich latach powstały lub zmieniły nazwy, można znaleźć w najnowszej publikacji Archiwum Państwowego w Białymstoku. To drugie, uzupełnione wydanie książki; znajdują się w niej opisy ponad 1 tys. ulic.

Fotolia.com
Fotolia.com

Książka "Białostockie ulice i ich patroni"

Książka "Białostockie ulice i ich patroni" ukazała się w 2012 roku; była to pierwsza publikacja zbierająca wtedy informacje o 1023 ulicach i placach w mieście.

Jak powiedział dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku i jeden z autorów publikacji Marek Kietliński, cieszyła się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców. Mówił, że od czasu pierwszego wydania w mieście zaszło wiele zmian, powstały nowe ulice, ale też obwodnice miasta, które nieco zmieniły układy niektórych ulic. Z drugiej strony - jak mówił - weszła w życie ustawa o dekomunizacji ulic, co sprawiło, że z miasta zniknęła - jak to ujął - "enklawa" patronów z poprzedniej epoki, nazw nadanych przed 1989 rokiem.

W sumie od wydania książki w 2012 roku do 31 lipca tego roku nadano lub zmieniono w mieście nazwy 133 ulicom. Kietliński powiedział, że to drugie wydanie zostało zaktualizowane i uzupełnione o te ulice, poprawiono w nim też wcześniejsze nieścisłości; ukazało się w nakładzie 500 egzemplarzy i zostało dofinansowane z budżetu miasta.

Na podstawie uchwały z 2016 r. w mieście zmieniono nazwy 15 ulic

Książka zawiera informacje o ponad tysiącu ulic i placów w mieście, z odnotowaniem ich wcześniejszych nazw, a także notki o patronach. Wśród ponad 130 ulic są m.in. te, które zdekomunizowano. Jak informuje Archiwum, w sumie na podstawie uchwały z 2016 roku w mieście zmieniono nazwy 15 ulic.

- Wreszcie uporano się z tym problemem, tym najbardziej kontrowersyjnym - powiedział Kietliński. Już przy pierwszym wydaniu publikacji o ulicach zwracał uwagę na patronów niejednoznacznych. Mówił, że dzięki ustawie, udało się ich zmienić, dzięki temu też - jak dodał - udało się przypomnieć osoby, które nie były wcześniej znane szerszemu gronu, a warte upamiętnienia.

Podał przykład ulicy Romana Pazińskiego, która znajduje się w Starosielcach, a po dekomunizacji patronuje jej Irena Zarzecka, która w trakcie II wojny światowej działała w AK i jako pracownica sekretariatu burmistrza Starosielc (wtedy poza granicami Białegostoku) wydawała żołnierzom AK potrzebne im dokumenty. "To bardzo dobry akcent" - uważa Kietliński.

W ramach ustawy nazwy zmieniła też m.in. dawna ulica gen. Zygmunta Berlinga, obecnie gen. Józefa Hallera czy dawna ul. Wincentego Rzymowskiego, dziś Św. Jerzego.

W książce znalazły się też ulice, których nazwy w ostatnim czasie uchwaliła rada miasta. To m.in. ulica Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Jak mówił Kietliński, budziła one pewne kontrowersje, ale - jak podkreślił - pisząc biogram "Łupaszki" starał się zachować obiektywizm, dlatego znalazły się tutaj informacje, że w jego historii są też "ciemniejsze strony", ale też informacja, iż Sejm RP w 2006 roku uznał major za bohatera narodowego.

Można też znaleźć informacje np. o ulicy Nory Ney, aktorki żydowskiego pochodzenia, która dzieciństwo spędziła w Białymstoku. W publikacji znalazł się przy niej zapis, że z propozycją nadania nazwy zwrócili się do rady miasta mieszkańcy Białegostoku chcąc w ten sposób upamiętnić Ney i przypadającą w 2016 roku 110. rocznicę urodzin aktorki.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Galeria Sleńdzińskich może przejąć budynek po Archiwum Państwowym w centrum Białegostoku

30.07.2018, 14:21

Wszystko wskazuje na to, że budynek po Archiwum Państwowym w centrum Białegostoku zajmie Galeria imienia Sleńdzińskich. Z takim wnioskiem do prezydenta miasta wystąpiła dyrektor placówki Jolanta Szczygieł - Rogowska.


Archiwum Państwowe w Białymstoku już w nowej siedzibie [zdjęcia]

20.06.2018, 08:22

W nowym obiekcie Archiwum Państwowego, na obrzeżach Białegostoku, przy ul.Mickiewicza, do dyspozycji jest ok. 3 tys. metrów kwadratowych. Nowy budynek ma umożliwić przechowywanie nawet 12 km akt.


Archiwum Państwowe rozpocznie niebawem przenoszenie akt do nowej siedziby

2.04.2018, 10:45

Ok. 4 km akt, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Białymstoku, zostanie niebawem przewiezione do nowej siedziby instytucji, której otwarcie zaplanowano na czerwiec. Przed przeniesieniem do nowoczesnych magazynów, dokumenty zostaną odkażone i oczyszczone.





ZNAJDŹ NAS






Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok