Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy apelują o rozszerzenie terenu Białowieskiego Parku Narodowego

Naukowcy apelują o rozszerzenie terenu Białowieskiego Parku Narodowego

autor: Adam Janczewski

24.12.2018, 07:19, akt. 13:09

Powraca pomysł rozszerzenia terenu Białowieskiego Parku Narodowego. Apeluje o to Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

Puszcza Białowieska, źródło: RDLP w Białymstoku
Puszcza Białowieska, źródło: RDLP w Białymstoku

Naukowcy w tej sprawie wysłali pisma do premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, ministra środowiska Henryka Kowalczyka, a także ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

"Pismo przedstawia koncepcję ochrony Puszczy Białowieskiej opracowaną przez grono naukowców związanych z puszczą, ale też którzy w dużym stopniu byli członkami zespołu prezydenckiego z 2006 r. powołanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw ochrony Puszczy Białowieskiej" - wyjaśnia dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży Rafał Kowalczyk.

Naukowcy w piśmie przedstawiają koncepcję ochrony Puszczy Białowieskiej i powody, dla których należy to robić.

Gmina Białowieża, która ma dostęp do parku narodowego zupełnie inaczej się rozwija niż inne gminy położone na obrzeżach puszczy. Konflikt z ostatnich lat pokazał, że wycinka nie służy nikomu, a przede wszystkim nie służy Puszczy Białowieskiej. Ochrona będzie służyć rozwojowi puszczy, ale też lokalnych społeczności - przekonuje dr Rafał Kowalczyk.

Naukowcy proponują, aby najlepszym sposobem prawnym rozszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego byłoby wprowadzenie specustawy. Chodzi m.in. o to, by nie przepisywać zakazów z ustawy o ochronie przyrody, które dotyczą parków narodowych. "To ma być park otwarty dla ludzi, bez rozszerzania ochrony ścisłej. Żeby ludzie mogli swobodnie przemieszczać się, zbierać grzyby, czy jagody" - tłumaczy dyrektor Kowalczyk.

Według koncepcji naukowców - rozszerzony obszar Białowieskiego Parku Narodowego obejmowałby całą Puszczę Białowieską - z wyjątkiem polan, wsi i osad.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie podróże - Białowieża [zdjęcia]

21.12.2018, 08:47

W ramach akcji Podlaskie Podróże w piątek (21.12) odwiedziliśmy Białowieżę.


Po długiej i ciepłej jesieni białowieskie żubry niechętnie wychodzą z lasu

19.12.2018, 07:16

Zwykle o tej porze roku wychodziły na pola i paśniki - teraz w większości wciąż żyją w lesie. Białowieskie żubry - w porównaniu z poprzednimi latami - znacznie zmieniły swoje zwyczaje.


Naukowcy za parkiem narodowym w całej Puszczy Białowieskiej, ale otwartym na ludzi

16.12.2018, 15:58

Objęcie parkiem narodowym całej polskiej części Puszczy Białowieskiej, ale tak by park był otwarty na ludzi i służył rozwojowi lokalnej społeczności postuluje grupa naukowców badających puszczę. Koncepcję wysłano do najwyższych władz w Polsce.


Przedstawiciele partii Zieloni pytają o bezpieczeństwo na tzw. drodze narewkowskiej

13.12.2018, 16:40

W jaki sposób Lasy Państwowe zapewnią bezpieczeństwo na tzw. drodze narewkowskiej w Puszczy Białowieskiej? Wniosek z takim pytaniem złożyli w czwartek (13.12) w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku przedstawiciele partii Zieloni.





ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok