Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy województwa podlaskiego muszą przygotować się na czasowe niedobory wody

Mieszkańcy województwa podlaskiego muszą przygotować się na czasowe niedobory wody

autor: Ryszard Minko

26.06.2019, 15:24, akt. 14:29

Tegoroczne lato będzie wyjątkowo upalne – czego już doświadczamy i kolejny raz suche – co odbije się między innymi na plonach.

fotolia.com
fotolia.com


0:00
0:00
Mieszkańcy województwa powinni przygotować się na wyjątkowo upalne i suche lato - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że mieszkańcy regionu muszą przygotować się nawet na czasowe niedobory wody i konieczność jej oszczędzania. Komunikaty są niepokojące, bo już teraz dostrzegalne są objawy suszy rolniczej. - To oznacza między innymi niskie plony – mówi dyrektor Wydziału środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Białymstoku Monika Ratyńska.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że w związku ekstremalnymi temperaturami i mniejszymi opadami mogą się pojawiać niedobory wody na ujęciach czy nawet w ekstremalnych sytuacjach przerwy w dostawie prądu.

W regionie na razie nie wprowadzono zakazów podlewania ogrodów, choć notowane są spadki poziomu wód gruntowych. Mieszkańcy Białegostoku i Wasilkowa nie mają jednak powodów do obaw, bo woda do tych aglomeracji dostarczana jest z trzech niezależnych źródeł – zapewnia prezes Wodociągów Białostockich Beata Wiśniewska.

Tymczasem eksperci zachęcają do oszczędzania wody. Jak mówi dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Henryk Jaros – problemem są generalnie mniejsze zasoby wody w Polsce niż w sąsiadujących krajach. Jak wynika z obliczeń, każdy mieszkaniec Polski ma do dyspozycji rocznie około 1600 m3 wody, kiedy w innych państwach zasoby przekraczają 4 tysiące m3.

- To efekt zmian klimatycznych, o których mówi się od lat, jednak do tej pory problem był marginalizowany – zauważa dr Jolanta Piekut z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. W jej opinii ekstremalne zjawiska pogodowe będą dotykały nas częściej, dlatego nadszedł czas na zmianę przyzwyczajeń i racjonalne gospodarowanie ograniczonymi zasobami jakimi jest na przykład woda.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tropikalne upały dotarły do Polski – w Podlaskiem temperatura przekroczy 30°C

26.06.2019, 12:05

Fala afrykańskich upałów dotarła do Polski. W środę (26.06) ma być apogeum.


Nie zostawiajmy dzieci w rozgrzanych autach – apelują policjanci

26.06.2019, 10:28

Przebywanie w zamkniętym samochodzie w trakcie upałów może być śmiertelnie niebezpieczne - przypominają podlascy policjanci.


Upały w Podlaskiem nie ustępują

12.06.2019, 15:37

Nawet 33,5 stopnia C pokazały w środę (12.06) termometry w województwie podlaskim. Jak informuje Karolina Kierklo z białostockiego biura prognoz to temperatura mierzona w cieniu. Na słońcu jest dużo goręcej.





ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok