Radio Białystok | Wiadomości | Szkoły o profilach zawodowych mają problem ze znalezieniem nauczycieli przedmiotów specjalistycznych

Szkoły o profilach zawodowych mają problem ze znalezieniem nauczycieli przedmiotów specjalistycznych

autor: Ryszard Minko

3.09.2019, 17:11, akt. 17:15

Namawiają emerytów do powrotu lub szukają przedsiębiorców, którzy chcą realizować się jako pedagodzy. Między innymi z powodu kumulacji roczników i większej liczby uczniów w tym roku szkoły o profilach zawodowych mają wyjątkowe trudności z znalezieniu nauczycieli przedmiotów specjalistycznych.

fotolia.com
fotolia.com


0:00
0:00
Szkoły o profilach zawodowych mają problem ze znalezieniem nauczycieli przedmiotów specjalistycznych - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przygotowanie planu lekcji było nie lada wyzwaniem, bo trzeba się było dostosować do czasu wolnego specjalistów, których udało się nakłonić do pracy w szkole – mówi wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących imienia Stanisława Staszica w Białymstoku Beata Konopka. Miedzy innymi dlatego w większości tego typu szkół zajęcia z przedmiotów zawodowych odbywają się popołudniami – od 15 a nawet 16.

Pozyskanie nauczyciela przedmiotu zawodowego jest trudne, bo szkoły oferują niskie pensje – mówi prezes podlaskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Andrzej Gryguć.

Jak mówi specjaliście z branży, który nie ma przygotowania pedagogicznego, ale ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie można zaoferować maksymalnie pensję nauczyciela dyplomowanego – czyli po podwyżkach prawie 3900 złotych brutto. Nauczyciel stażysta może otrzymać nawet dwa razy mniej.

Tymczasem na przykład zdolni informatycy w prywatnych firmach mogą zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

W ocenie Wojciecha Winogrodzkiego, wiceprezesa Podlaskiego Związku Pracodawców, szkolnictwo nie oferuje atrakcyjnej pracy specjalistom, bo poza niskimi wynagrodzeniami, nie oferuje też rozwoju zawodowego, niezbędnego w edukacji. Po osiągnięciu stopnia nauczyciela dyplomowanego nie ma nic więcej – mówi Winogrodzki. Dodaje, że do pracy w zawodzie zniechęca też niejednokrotnie przestarzałe wyposażenie szkół w pomoce dydaktyczne i nie nadążające za rozwojem technologii programy nauczania.



| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ogólnopolska inauguracja nowego roku szkolnego w Wysokiem Mazowieckiem

2.09.2019, 10:37

W ocenie ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, bez względu na to, jaka jest struktura szkoły i programy nauczania, jej zadaniem jest niezmiennie wychowanie młodzieży na "dobrych ludzi, dobrych obywateli, dobrych patriotów".


Dariusz Piontkowski

2.09.2019, 07:29

- Opowieści, że tegoroczna rekrutacja do szkół średnich była trudniejsza, gorsza, że miał nastąpić jakiś armagedon, zupełnie nie miały nic wspólnego z rzeczywistością.


Uczniowie wracają do szkół - jak białostockie placówki poradziły sobie z tegorocznymi wyzwaniami?

2.09.2019, 07:24

Koniec ponad dwumiesięcznego luzu – w całej Polsce uczniowie wracają do szkół.


Minister edukacji: dzisiaj nie widzę powodu do tego, aby strajk wybuchł

26.08.2019, 07:10

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział w poniedziałek (26.08) w Białymstoku, że ma nadzieję, iż na początku września zajęcia w szkołach normalnie się odbędą.





ZNAJDŹ NAS















Fotolia.com
POGODA
2.01.2025, 08:07, akt. 3.01.2025, 08:03

Synoptycy: Uważajmy na oblodzone drogi i chodniki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok