Radio Białystok | Wiadomości | Po raz 11. w Białostockim Instytucie Pamięci Narodowej wręczono medale "Świadek Historii"

Po raz 11. w Białostockim Instytucie Pamięci Narodowej wręczono medale "Świadek Historii"

autor: Grzegorz Pilat

10.12.2019, 16:53, akt. 17:30

Dawni żołnierze podziemia niepodległościowego znaleźli się wśród osób uhonorowanych we wtorek (10.12) w Białymstoku nagrodami "Świadek historii". Przyznaje je IPN za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski.

Fot. Grzegorz Pilat
Fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Po raz 11. w Białostockim Instytucie Pamięci Narodowej wręczono medale "Świadek Historii" - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Spośród tegorocznych osiemnastu zgłoszeń do nagrody, kapituła pod przewodnictwem prezesa IPN Jarosława Szarka wyłoniła pięć osób i jedną instytucję z północno-wschodniej Polski (województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie). Są to: Jan Adamski, Andrzej Arian, Józef Moczydłowski, Józef Rusak, Stanisław Żochowski oraz Mazurskie Towarzystwo Naukowe.

Jan Adamski z podbiałostockiej Choroszczy to współzałożyciel towarzystwa przyjaciół tego miasta, inicjator działań, których celem jest upamiętnianie w lokalnym wymiarze historii Polski (np. rocznic powstania styczniowego); inicjator spotkań przybliżających historię Choroszczy i okolicy.

Andrzej Arian jest nauczycielem historii w Giżycku, od wielu lat współpracującym z IPN i angażującym uczniów w takie projekty Instytutu, jak "Kamienie Pamięci", "Łączka i inne miejsca poszukiwań" czy "Zapal Światło Wolności". To także współorganizator lokalnych uroczystości patriotycznych czy rocznicowych.

Józef Moczydłowski ps. "Burak" to żołnierz w oddziale obwodu Wysokie Mazowieckie Armii Krajowej. Obecnie wciąż aktywny uczestnik spotkań z młodzieżą, z którą dzieli się swoimi wspomnieniami, inicjator m.in. budowy pomnika Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" w Nowych Piekutach. Józef Rusak ps. "Bylina" to również żołnierz AK, najpierw łącznik w oddziale ppor. Antoniego Burzyńskiego "Kmicica", potem żołnierz 5. Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem mjra Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"; po wojnie aresztowany, obecnie prezes Związku Więźniów Politycznych oddziału w Lidzbarku Warmińskim.

Stanisław Żochowski ps. "Fala" to kolejny żołnierz AK, łącznik w oddziale "Huzara", po wojnie skazany za działalność w antykomunistycznym podziemiu. Obecnie m.in. członek Światowego Związku Żołnierzy AK, aktywny uczestnik lokalnych uroczystości patriotycznych.

Mazurskie Towarzystwo Naukowe z Ełku m.in. organizuje letni wypoczynek dzieci z polskich szkół na Białorusi oraz cykliczne międzynarodowe konferencje naukowe i spotkania w ramach Wszechnicy Humanistycznej.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił w czasie uroczystości, że wśród nagrodzonych są nie tylko "świadkowie historii" ale również ci, którzy ją tworzyli. "I w czasie wojny, w czasach komunistycznego zniewolenia. I tej walki nigdy nie zaprzestali. Już nie z bronią, ale cywilnej, na rzecz pamięci, pamiętają o ofierze swych kolegów z oddziałów, żeby ta pamięć była przekazywana kolejnym pokoleniom" - mówił.

Zainicjowana przez IPN w Białymstoku nagroda "Świadek historii" jest obecnie przyznawana także w innych regionach. Jak dotąd w białostockim oddziale IPN takie wyróżnienia przyznano jedenaście razy; łącznie otrzymało je ok. 80 osób i instytucji.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kwerenda archiwalna może wskazać kolejne ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku

9.12.2019, 15:39

Kwerenda obszernych materiałów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Suwałkach ma pomóc prokuratorom IPN uzupełnić listę ofiar obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Chodzi o akta spraw o uznanie za zmarłego osób wówczas zaginionych, z kilku powiatów północno-wschodniej Polski.


Prezes IPN Jarosław Szarek: mjr Zygmunt Szendzielarz zasłużył na dobrą pamięć

1.12.2019, 08:48

W ten sposób, dr Jarosław Szarek odniósł się do niedawnej uchwały białostockich radnych odbierającą ulicy imię majora. Tę decyzję unieważnił wojewoda podlaski.


IPN wydał publikację o byłych wojewodach białostockich

28.11.2019, 18:55

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentował w czwartek (28.11) opracowanie poświęcone osobom, które kierowały regionem od odzyskania przez Polskę niepodległości do roku 1944.


Nasze dziennikarki Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak nagrodzone w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku" [zdjęcia]

29.11.2019, 00:01

Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak dostały Nagrodę Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS














Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok