Radio Białystok | Wiadomości | Są kolejni podejrzani w śledztwie dotyczącym m.in. handlu dopalaczami

Są kolejni podejrzani w śledztwie dotyczącym m.in. handlu dopalaczami

30.01.2020, 14:32, akt. 20:20

Pięć kolejnych osób podejrzanych o udział w obrocie substancjami szkodliwymi dla zdrowia zatrzymano w ramach śledztwa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku - podała w czwartek (30.01) prokuratura. Sprawa dotyczy grupy przestępczej zajmującej się m.in. handlem dopalaczami. Trzech podejrzanych trafiło do aresztu.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Zarzuty postawiono 46 osobom

To śledztwo prowadzone od dwóch lat; dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2016-2018 miała się zajmować wprowadzaniem do obrotu tzw. dopalaczy. W sumie zarzuty ma już 46 osób; dziewięć z nich jest tymczasowo aresztowanych.

Jak poinformowała w czwartkowym (30.01) komunikacie białostocka prokuratura, pięciu zatrzymanych mężczyzn kontynuowało działalność grupy rozbitej kilka lat temu; pracowali w sklepach z dopalaczami jako sprzedawcy.

Usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator zarzucił im również sprowadzenie niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu szkodliwych substancji - poinformowali śledczy.

Podejrzanym grozi do ośmiu lat więzienia. Według śledczych, członkowie grupy przestępczej, której dotyczy to postępowanie przygotowawcze, wprowadzali do obrotu dopalacze za pośrednictwem wielu spółek i handlowali nimi w sklepach w całym kraju (m.in. w Białymstoku, Elblągu, Katowicach, Rzeszowie, Szczecinie, Olsztynie, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Częstochowie i Warszawie).

Dopalacze sprzedawali jako rzekome produkty do makiet modelarskich, nazywając je m.in. "imitacją sztucznego śniegu", "imitacją sztucznego mchu", "imitacją sztucznego puchu", "talizmanami" lub "amuletami". Jak wynika z opinii toksykologicznych przygotowanych dla potrzeb śledztwa, w tych produktach były substancje psychoaktywne.

"Zażywanie tych substancji, wykazujących działanie na ośrodkowy układ nerwowy, stwarzało realne zagrożenie dla zdrowia i życia konsumenta" - podała prokuratura.


Sklepy były zabezpieczone przed "nieodpowiednimi" osobami

Sklepy były specjalnie zabezpieczone przed wejściem niepowołanych osób; przestępcy nazywali te lokale "bunkrami". Obiekty były wyposażone w potrójne drzwi, rolety antywłamaniowe, system kamer, lustra weneckie i specjalne okienka do podawania gotówki i towaru.

"Dzięki tym rozwiązaniom sprzedaż odbywała się bez bezpośredniego kontaktu z klientem, co uniemożliwiało identyfikację osoby wydającej dopalacze" - przekazała Prokuratura Regionalna w Białymstoku. W sklepach były też specjalne piece, w których - w razie kontroli sanepidu lub przeszukania policji - podejrzany towar można było spalić przed wpuszczeniem służb do środka.

Dla zakamuflowania prawdziwej działalności instalowano w sklepach również stoiska, przy których sprzedawano akcesoria do e-papierosów. W razie decyzji administracyjnej zakazującej dalszej działalności w tych samych punktach sprzedaży zmieniana była tylko nazwa podmiotu, który tam działał, z tym samym składem osobowym.

"Początkowo w sklepach zatrudniane były osoby szukające pracy, później jednak, w obawie przed dekonspiracją, grupa przestępcza zatrudniała - w przeważającej większości - pseudokibiców związanych z Ruchem Chorzów. Sprzedawcy ci przechodzili instruktaż, mieli również zapewnione wsparcie finansowe grupy przestępczej w razie aresztowania, a także ustaloną pomoc prawną konkretnych adwokatów" - wynika z komunikatu prokuratury.

Śledztwo wciąż trwa, w sumie w sprawie zarzuty ma 46 osób. Dziewięć osób jest aresztowanych, wobec pozostałych stosowane są tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe od 5 tys. zł do 40 tys. zł.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W białostockim sądzie zapadł wyrok ws. zabójstwa po zażyciu dopalaczy

13.02.2019, 08:21

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w środę (13.02) karę 15 lat więzienia dla 27-letniego mężczyzny za brutalne zabójstwo jego dziewczyny. Zbrodnia miała miejsce ponad dwa lata temu w lesie koło Bisztynka w Warmińsko-Mazurskiem. Orzeczenie jest prawomocne.


Dopalacze, czyli groźne substancje psychoaktywne

27.11.2018, 16:01

Nowe substancje psychoaktywne, powszechne nazywane dopalaczami. Już w tym roku zabiły co najmniej 55 osób, prawie 4 tysiące osób poważnie się nimi zatruło. Przypominamy, jak są groźne i dlaczego trzeba unikać ich jak ognia.


Młodzież coraz częściej sięga po marihuanę i dopalacze

20.10.2018, 08:03

Młodzi ludzi coraz częściej sięgają po marihuanę, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia - alarmują specjaliści.





ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok