Radio Białystok | Wiadomości | O trudnej historii Podlasia rozmawiali prelegenci podczas konferencji Polska Wielki Projekt w Białymstoku

O trudnej historii Podlasia rozmawiali prelegenci podczas konferencji Polska Wielki Projekt w Białymstoku

7.03.2020, 16:28, akt. 21:23

O polityce historycznej uwzględniającej specyfikę regionu podlaskiego, który ma wielokulturowy i wielonarodowy charakter, dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej w sobotę (7.03) w Białymstoku. Jeden z wniosków, to potrzeba większego udziału historii regionalnej i lokalnej w edukacji szkolnej.

Konferencja "Polska Wielki Projekt", fot. Grzegorz Pilat
Konferencja "Polska Wielki Projekt", fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
O trudnej historii Podlasia rozmawiali prelegenci podczas konferencji Polska Wielki Projekt w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Województwo Podlaskie uważane za najbardziej zróżnicowane narodowościowo i religijne w kraju

Organizatorzy podkreślali, że debata jest potrzebna, bo polityka historyczna może wzbudzać kontrowersje; np. w Podlaskiem wciąż żywy jest spór o ocenę działalności części podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej i cywilnych ofiar tych działań.

Województwo uważane jest za najbardziej zróżnicowane narodowościowo i religijne w kraju. Są tu największe w Polsce skupiska prawosławnych i muzułmanów. Wśród narodowych mniejszości są m.in. Białorusini i Litwini, zaś etnicznych - Tatarzy (tradycyjnie wyznawcy islamu). Historycznie region nie jest jednak jednym, spójnym obszarem.

Otwarta debata, gdzie mogą ścierać się różne poglądy, jest moim zdaniem dużo lepsza, niż np. fake newsy, które pojawiają się w mediach społecznościowych. Wolę merytoryczną dyskusję, spór na argumenty, niż obrzucanie się wyzwiskami 

- mówił przed spotkaniem szef MEN Dariusz Piontkowski, z zawodu nauczyciel historii.

W debacie zorganizowanej w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego dyskutowano o historii regionu, tożsamości jego mieszkańców różnych narodowości. Historycy przyznali, że wciąż nikła jest wiedza o historii tej części kraju, a nawet studenci miejscowego uniwersytetu mniej wiedzą o tym, co działo się kilkadziesiąt lat temu w Białymstoku, niż np. w Warszawie czy Krakowie.

Prof. Józef Maroszek, historyk-regionalista, wieloletni wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku mówił, że historyczne początki województwa, to terytorium w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego - częściowo dzisiejsza Suwalszczyzna i Białostocczyzna, ale też obszar na południe od obecnego województwa.


Historia musi nadal zajmować poczesne miejsce w życiu- mówił minister Piontkowski

Minister Dariusz Piontkowski mówił, że polska polityka historyczna, to - z jednej strony - odpieranie ataków i nieprawdziwych stereotypów na temat Polaków, a z drugiej "pozytywna narracja historyczna o polskiej tradycji i polskiej historii". "Trudno sobie wyobrazić taką pozytywną narrację, jeżeli obywatele polskiego państwa nie będą znali historii" - zaznaczył minister.

Historia musi nadal zajmować poczesne miejsce w naszym życiu bo inaczej nie będziemy w stanie oprzeć się ekspansji innych narracji historycznych, które wokół nas funkcjonują (...) Przeciętny obywatel Polski nie powinien mieć wątpliwości, że Targowica to symbol zdrady, a żołnierze walczący w obronie Polski w 1939 roku to bohaterowie 

- dodał Dariusz Piontkowski.

Historyk prof. Oleg Łatyszonek, białoruski działacz społeczny i znawca tematyki mniejszości białoruskiej w Polsce postawił tezę, że obecna światowa polityka historyczna oparta jest na zwycięstwie koalicji przeciwko Niemcom. 

W tym kontekście, kiedy my protestujemy, że w ogóle nie wygraliśmy II wojny światowej tylko staliśmy się znowu krajem okupowanym, to się właściwie wszystkim tym zwycięzcom narażamy. Stąd trudności w przebiciu się do opinii światowej z własną narracją 

- mówił  prof. Oleg Łatyszonek.


W historii regionalnej nie zapominać o mniejszościach narodowych

Podkreślał, że polityka historyczna powinna łączyć, a nie dzielić społeczeństwo. 

 Tu pojawia się problem żołnierzy wyklętych. Podziemie niepodległościowe walczyło o niepodległą Polskę i nikt przytomny nie będzie uważał, że źle czyniło. Natomiast budowanie z tego fundamentu polskiej polityki historycznej w stosunku do własnego społeczeństwa, już takiej integracji nie służy

  - powiedział historyk.

Przytoczył dane, według których PZPR miała ponad 3 mln członków, mówił że "mnóstwo ludzi uważało, że też walczy dla Polski, uważało się za polskich patriotów". "Nie twierdzę, że mamy prowadzić taką politykę historyczną, że PRL był dobry, a żołnierze niezłomni źli. Uważam, że należy im oddać sprawiedliwość, znaleźć ich szczątki, pochować po ludzku, ale dla dobra Polski lepiej nie robić z tego rdzenia polskiej polityki historycznej" - dodał prof. Łatyszonek.

Mówił, by w historii regionalnej nie zapominać o mniejszościach narodowych, wspomnieć też o społeczności żydowskiej Białegostoku. 

- Powinno tutaj istnieć muzeum historii Żydów, podobnie jak jakieś wojewódzkie centrum kultury białoruskiej - dodał.

Debatę "Polityka historyczna, a tożsamości lokalne Podlasia" zorganizowały fundacje: Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej oraz Polska Wielki Projekt. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i historycy z Uniwersytetu w Białymstoku.



źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


V edycja Przeglądu Chórów Dziecięcych "Rozśpiewany Białystok"

6.03.2020, 14:52

To muzyczna przygoda, ale też lekcja pewności siebie i pracy w zespole.


W gminie Puńsk będzie wyremontowany zabytkowy budynek "Starej Plebanii"

4.03.2020, 15:42

Gmina Puńsk wyremontuje zabytkowy budynek Muzeum "Starej Plebanii", gdzie obecnie znajduje się Izba Regionalna prowadzona przez mniejszość litewską. Koszt remontu wyniesie prawie 800 tys. zł.


W Białymstoku powstanie ekologiczne osiedle

4.03.2020, 07:36

Rządowa spółka zbuduje pierwsze eko-osiedla w stolicach dwóch województw. Chodzi o Łódź i Białystok.





ZNAJDŹ NAS












W Białymstoku przywitano rok 2025, 1.01.2025, fot. Renata Reda
REGION
1.01.2025, 07:43, akt. 07:44

Spokojna sylwestrowa noc w Podlaskiem








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok