Radio Białystok | Wiadomości | Kara więzienia bez zawieszenia za napaść w czasie białostockiego Marszu Równości

Kara więzienia bez zawieszenia za napaść w czasie białostockiego Marszu Równości

10.03.2020, 06:58, akt. 15:54

Na rok i osiem miesięcy więzienia skazał we wtorek (10.03) białostocki sąd 25-letniego mężczyznę m.in. za chuligański atak na nastolatka w dniu Marszu Równości, zorganizowanego w mieście 20 lipca ub. roku. Skazany ma też poszkodowanemu 18-latkowi, który po silnym kopnięciu miał złamany obojczyk, zapłacić 5 tys. zł nawiązki.

W Białymstoku rozpoczął się proces ws. ataku na nastolatka podczas Marszu Równości, fot. Marta Nazarko
W Białymstoku rozpoczął się proces ws. ataku na nastolatka podczas Marszu Równości, fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
Kara więzienia bez zawieszenia za napaść w czasie białostockiego Marszu Równości - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Atak miał miejsce w centrum miasta, przy ulicy Suraskiej. Zarejestrowany został przez jedną z osób postronnych, nagranie wideo opublikowano w internecie. Wykorzystali je policjanci przeglądający materiały umieszczone w sieci po marszu. W zarzucie przyjęto, iż atak był występkiem chuligańskim, a sprawca działał umyślnie, bez powodu, okazując rażące lekceważenie porządku prawnego.


Oskarżony przyznał się do winy

Proces przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się w ciągu jednego dnia. Oskarżony przyznał się; nie chciał jednak składać wyjaśnień i odpowiadać na pytania stron, powiedział jedynie, że przeprasza 18-latka. W śledztwie nie potrafił podać racjonalnej przyczyny swego zachowania. Mówił o "impulsie tłumu" i reakcji pod wpływem tego, co się wtedy w centrum Białegostoku działo.


Skazany na rok i osiem miesięcy więzienia

W ciągu jednej rozprawy sąd przesłuchał pokrzywdzonego i wszystkich zaplanowanych świadków, obejrzał też nagrania z marszu. W mowie końcowej prokurator wnioskował o rok i osiem miesięcy więzienia i 5 tys. zł nawiązki. To kara łączna nie tylko za chuligański atak, ale również za dodatkowe przestępstwo - chodzi o to, że oskarżony miał dowód osobisty innej osoby, co zostało zakwalifikowane jako ukrywanie dokumentu, którym nie miał prawa wyłącznie rozporządzać.

Obrona chciała za chuligański atak łagodniejszej kary, tzw. mieszanej, tzn. 3-miesięcznego więzienia, a potem 2-letniego ograniczenia wolności poprzez 40 godzin prac społecznych miesięcznie. Co do zarzutu dotyczącego dowodu osobistego obrońca wnioskował o umorzenie postępowania ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu.


Sąd rejonowy orzekł taką karę, jak chciała prokuratura. W opisie czynu przyjął, że zdarzenie miało miejsce w trakcie legalnego zgromadzenia, jakim był Marsz Równości, a sprawca działał publicznie, umyślnie, bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie obowiązującego porządku prawnego.

Zachowanie naganne, karygodne, nie da się w żadnym wypadku usprawiedliwić - mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Alina Dryl. Podkreślała, że akt chuligański miał miejsce w trakcie legalnego zgromadzenia. Mówiła, że każdy ma prawo do demonstrowania swoich poglądów "w sposób pokojowy, zgodny z obowiązującymi przepisami".

Sędzia Dryl przypomniała, że Marszowi Równości towarzyszyło kilka kontrmanifestacji, doszło do zamieszek i interwencji policji. Policja ustaliła ponad 140 osób, które w trakcie marszu popełniły różne przestępstwa i wykroczenia. Kilka spraw zakończyło się aktami oskarżenia.




Rzeczpospolita jest demokratycznym państwem prawnym, wolność podlega ochronie prawnej, każdy jest zobowiązany szanować wolności i prawa innych, wszyscy są równi i mają prawo do równego traktowania, nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny - podkreślała sędzia.


Odnosząc się do orzeczonej kary mówiła m.in., że ofiarą ataku była przypadkowa osoba, "która w niczym nie zawiniła i w żaden sposób nie sprowokowała" oskarżonego.

"Nikt nie może czuć się bezkarny w tłumie, nie może dopuszczać się tego rodzaju zachowań" - mówiła sędzia Dryl.

Wyrok jest nieprawomocny. 

źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Oskarżenie za chuligański atak w czasie Marszu Równości

17.12.2019, 16:12

Białostocka prokuratura skierowała we wtorek do sądu akt oskarżenia w sprawie 34-latka, któremu zarzuciła atak na nastolatka w dniu Marszu Równości, zorganizowanego w Białymstoku 20 lipca. Kopnięty z dużą siłą 17-letni chłopak miał złamany obojczyk.


Sąd w Białymstoku podtrzymał decyzję prokuratury ws. Marszu Równości

14.11.2019, 14:00

Nie będzie prokuratorskiego postępowania dotyczącego działań prezydenta Białegostoku w sprawie Pierwszego Marszu Równości, który w lipcu przeszedł ulicami miasta. Sąd Rejonowy w Białymstoku utrzymał w mocy decyzję śledczych o odmowie wszczęcia śledztwa.


Nie będzie prokuratorskiego postępowania dot. działań prezydenta Białegostoku ws. Marszu Równości

14.11.2019, 13:19

Nie będzie prokuratorskiego postępowania dotyczącego działań prezydenta Białegostoku w sprawie Pierwszego Marszu Równości, który w lipcu przeszedł ulicami miasta. Sąd Rejonowy w Białymstoku utrzymał w mocy decyzję śledczych o odmowie wszczęcia śledztwa.





ZNAJDŹ NAS





Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok