Radio Białystok | Wiadomości | "Biebrza dla Klimatu" - Biebrzański PN o ważnej roli obszarów podmokłych

"Biebrza dla Klimatu" - Biebrzański PN o ważnej roli obszarów podmokłych

22.03.2020, 14:09, akt. 14:19

Obszary wodno-błotne odgrywają ogromną rolę w przyrodzie, także w kwestiach dotyczących klimatu - przypomina Biebrzański Park Narodowy, który chroni takie obszary. Chce o tym edukować w 2020 r. pod hasłem "Biebrza dla Klimatu".

Biebrzański Park Narodowy, fot. Adam Janczewski
Biebrzański Park Narodowy, fot. Adam Janczewski

Planowane są zajęcia edukacyjne - m.in. terenowe wycieczki

W drugiej połowie roku planowane są na ten temat zajęcia edukacyjne dla uczniów, ale też osób dorosłych na różnych wykładach i warsztatach, terenowych wycieczkach. Na razie, w związku z zagrożeniem koronawirusem, park odwołał swoje inne przedsięwzięcia edukacyjne, które były planowane do 4 kwietnia.

Biebrzański PN chroni jedne z największych i najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych, jest jednocześnie największym parkiem narodowym w Polsce; zajmuje powierzchnię prawie 60 tys. ha. Jak informowała wcześniej dyrekcja parku, także na jego terenie widoczna jest susza.

Biebrzański PN podkreśla, że obszary podmokłe mają ogromne znaczenie zarówno w kwestiach ważnych dla zachowania różnorodności biologicznej, krajobrazu, bilansu wodnego, a naturalne ekosystemy podtrzymują życie na naszej planecie - podaje w przesłanej informacji Beata Głębocka kierująca działem edukacji Biebrzańskiego PN.

W sytuacji, gdy Polska cierpi na pogłębiający się deficyt wodny, a planecie zagraża niedobór wód słodkich, ochrona obszarów wodno-błotnych to jedno z najważniejszych zadań dla całej ludzkości. Ponad połowa obszarów podmokłych w skali światowej zanikła lub została trwale zdegradowana w ciągu ostatniego stulecia. Przy obecnej świadomości utrzymywanie tego trendu wydaje się niedorzecznością

- podkreśla Biebrzański PN. Dodaje, że ochrona terenów podmokłych to w związku z tym "wyraz odpowiedzialności" za zobowiązania międzynarodowe w kwestii ekologii, a także obowiązek zachowania ich dla przyszłych pokoleń.

Będą rodzinne warsztaty - "Tydzień dla Klimatu"

Beata Głębocka poinformowała, że Biebrzański PN planuje zorganizować w lipcu rodzinne warsztaty i wycieczki terenowe pod hasłem "Tydzień dla Klimatu". W październiku ma się odbyć edukacyjna Wszechnica Biebrzańska "Biebrza dla Klimatu". W ciągu roku - w zależności od możliwości - mają się także odbywać zajęcia kierowane do uczniów ze szkół nad Biebrzą.

W związku z zagrożeniem koronawirusem, Biebrzański PN zamknął do odwołania swoje centrum edukacji w Osowcu-Twierdzy. Odwołane są też wszystkie imprezy, które miały się tam odbywać do 4 kwietnia. Nie odbędą się n. warsztaty malowania lipskich pisanek czy sprzątanie tzw. carskiej drogi, Wszechnica Biebrzańska poświęcona roślinom czy Noc Sów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Biebrzańskie bagna wysychają - alarmują pracownicy BPN

2.02.2020, 14:01

Bagna wysychają - w światowym Dniu Mokradeł przypominają o tym pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Biebrza i Światowy Dzień Mokradeł

1.02.2020, 15:24

2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. A nasze są zagrożone suszą. Po co nam bagna i czy i im coś zagraża?


Wykłady, spacer i podglądanie ptaków - 72. Wszechnica Biebrzańska w Osowcu Twierdzy

18.01.2020, 09:48

O klimacie dla ptaków będą rozmawiać uczestnicy 72. Wszechnicy Biebrzańskiej. To cykl zimowych spotkań dla miłośników bagien.





ZNAJDŹ NAS















Fotolia.com
POGODA
2.01.2025, 08:07, akt. 3.01.2025, 08:03

Synoptycy: Uważajmy na oblodzone drogi i chodniki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok