Radio Białystok | Wiadomości | 81. rocznica napaści sowieckiej na Polskę - białostockie uroczystości [zdjęcia, wideo]

81. rocznica napaści sowieckiej na Polskę - białostockie uroczystości [zdjęcia, wideo]

autor: Edyta Wołosik

17.09.2020, 07:08, akt. 15:09

W Białymstoku upamiętniono w czwartek 81. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Główne miejskie uroczystości odbyły się przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka. Wieczorem ulicami miasta przejdzie Podlaski Marsz Cieni, upamiętniający ofiary sowieckich zbrodni.

VI Podlaski Marsz Cieni, fot. Joanna Szubzda
VI Podlaski Marsz Cieni, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
W Białymstoku odsłonięto tablicę poświęconą kapelanom wojskowym i duchownym poległym za wiarę i Ojczyznę - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostockie obchody 81. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Cieni - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ofiary deportacji od lat upamiętniał w Białymstoku Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, który miał dotąd blisko dwadzieścia edycji. To patriotyczno-religijna uroczystość upamiętniająca wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili.

W tym roku marsz nie odbył się, powodem jest pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, ale też obawy o zdrowie najstarszych uczestników marszu - Sybiraków.




Dlatego tegoroczne uroczystości powiązane są z obchodami upamiętniającymi ofiary sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku; w tym dniu przypada bowiem Światowy Dzień Sybiraka. W środę (16.09) wieczorem przy białostockim Muzeum Pamięci Sybiru odsłonięto pomnik poświęcony "Bohaterskim Matkom Sybiraczkom".

W czwartek w południe główne rocznicowe uroczystości odbyły się przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka, który od 1997 roku upamiętnia ofiary deportacji na Wschód. Jego najważniejszą częścią jest wysoki krzyż, przy którym są złożone urny z prochami nieznanych osób, które zginęły na terenie byłego ZSRS.

Na murze wokół pomnika znajdują się tablice poświęcone osobom ważnym dla środowiska sybirackiego. Po modlitwach różnych wyznań, złożono tam wieńce i zapalano znicze.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, Sybiracy, służby mundurowe, duchowieństwo, poczty sztandarowe.


"Wspominamy tysiące obywateli polskich, oderwanych od ojczystej ziemi, pozbawionych życiowego dorobku, rzuconych tysiące kilometrów od rodzinnego domu, w bezkresy Kazachstanu i Syberii" - mówił w czasie uroczystości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Podkreślał, że miasto i region objęte były "bezwzględnymi sowieckimi represjami", które rozpoczęły się tuż po 17 września 1939 roku. Wspominał cztery wielkie deportacje z lat 1940-41.

"Wszystkim ofiarom tej potwornej niesprawiedliwości, tej wyjątkowej zbrodni składamy dziś hołd" - podkreślał Truskolaski. Z nazwiska wspomniał ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego, który w październiku 1939 roku został aresztowany przez NKWD, a jego dalszy los jest nieznany. Historycy uważają, że został wywieziony w głąb Związku Sowieckiego i tam zmarł.

Wspominając ofiary, Truskolaski mówił, że "musimy ocalić tę pamięć, gdyż stanowi ona jeden z węgielnych kamieni dzisiejszej niepodległej Polski".

W czwartek (17.09) rano w tym samym miejscu wieńce złożyli też wojewoda podlaski i marszałek województwa, w asyście służb mundurowych, harcerzy i pracowników IPN. Wojewoda Bohdan Paszkowski powiedział, że choć jest już ogromny dorobek historiografii, w tym emigracyjnej, to wciąż jeszcze nie wszystko wiemy o agresji sowieckiej na Polskę z 17 września 1939 roku, w tym o skali represji.

Przypomniał, że są przytaczane np. różne dane dotyczące liczby zesłańców, wciąż też nie można dotrzeć do sowieckich archiwów w kwestii obławy augustowskiej. Paszkowski zwrócił uwagę na znaczenie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach dla przyszłych pokoleń.

Wśród historyków i przedstawicieli Związku Sybiraków nie ma zgodności, co do liczby Polaków wywiezionych na Wschód po 17 września 1939 roku. Ci pierwsi, na podstawie różnych źródeł sowieckich szacują, że w latach 1939-41 represje sowieckie dotknęły niespełna 500 tys. obywateli polskich, z czego 320 tys. to osoby przymusowo wywiezione. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywiezionych w latach 1940-56 było 1,35 mln Polaków.

Historycy przypominają szacunki, z których wynika, że co piąty mieszkaniec Białegostoku został wywieziony na Syberię podczas sowieckich deportacji z lat 1940-1941.

Wieczorem w Białymstoku odbędzie się Podlaski Marsz Cieni. To jego szósta edycja; celem jest upamiętnienie polskich oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Policji Państwowej, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w 1940 roku.


źródło: PAP | red: maj, mak, rbon, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Pamięci Sybiru przygotowuje się do otwarcia [zdjęcia]

17.09.2020, 06:00

Dokładnie za rok - 17 września 2021 roku - będzie można oficjalnie zwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Teraz trwają prace budowlane i instalowane jest wyposażenie.


W Białymstoku odsłonięto pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki [zdjęcia]

16.09.2020, 11:36

W Białymstoku odsłonięto w środę wieczorem (16.09) pomnik upamiętniający Bohaterskie Matki Sybiraczki. Jego projekt został zgłoszony 2,5 roku temu przez miejscowy oddział Związku Sybiraków. To kolejne w mieście miejsce upamiętnienia osób wywiezionych na Wschód.


Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

16.09.2020, 10:55

Odwiedzamy Muzeum pamięci Sybiru, poznając jego wnętrze, przygotowywane wystawy oraz poznając zaawansowanie w wyposażaniu placówki.


Z powodu koronawirusa nie będzie Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru

9.08.2020, 12:38

Z powodu koronawirusa nie odbędzie się we wrześniu w Białymstoku Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - poinformowali PAP organizatorzy. Nie zrezygnowano jednak z tradycji upamiętnienia Sybiraków, uroczystości będą miały inny charakter.





ZNAJDŹ NAS















Fotolia.com
POGODA
2.01.2025, 08:07, akt. 3.01.2025, 08:03

Synoptycy: Uważajmy na oblodzone drogi i chodniki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok