Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy samorządowcy złożyli dziewięć wniosków o likwidację lub przekształcenie placówek edukacyjnych
Dziewięć wniosków o likwidację lub przekształcenie placówek edukacyjnych złożyli podlascy samorządowcy do kuratora oświaty. To prawie trzy razy mniej niż rok temu.
W przypadku niektórych szkół i przedszkoli decyzja już zapadła
Termin na zgłoszenie zmian planowanych od nowego roku szkolnego minął. A w przypadku niektórych szkół i przedszkoli decyzja już zapadła.
Rok temu takich wniosków było 25. Teraz jest ich dziewięć. Trzy dotyczą podstawówek. Władze gminy Płaska chcą zlikwidować szkołę w Jabłońskich i filię w Gruszkach, a władze gminy Szudziałowo chcą, by w Babikach zamiast samodzielnej placówki była filia. Są też wnioski o likwidację punktów przedszkolnych: przy zespole szkół w Kobylinie - Borzymach i w Olszance w gminie Nowinka, szkół policealnych: w Grajewie i Szczuczynie i II Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Białymstoku. Natomiast przedszkole w Tykocinie ma działać w innym miejscu.
Kurator oświaty podejmuje decyzję na wniosek samorządowców, którzy jako główny powód planowanych zmian podają zazwyczaj zbyt małą liczbę dzieci czy młodzieży, a w związku z tym zbyt wysokie koszty utrzymywania placówek.
W przypadku negatywnej opinii nie można zlikwidować lub przekształcić przedszkola czy szkoły.
Na 9 wniosków, które wpłynęły, w czterech sprawach zapadła już decyzja. Jest zgoda na likwidację szkół policealnych w Grajewie i Szczuczynie i II LO dla Dorosłych w Białymstoku. Negatywnie zaopiniowano natomiast pomysł, by w Babikach zamiast samodzielnej placówki była filia.