Radio Białystok | Wiadomości | Od 15 marca zmieniają się przepisy dotyczące teleporad

Od 15 marca zmieniają się przepisy dotyczące teleporad

autor: Renata Reda

15.03.2021, 08:21, akt. 16.03.2021, 07:35

Teleporady nie będą standardem. Od 15 marca zmieniają się przepisy.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Od 15 marca zmieniają się przepisy dotyczące teleporad - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Minister zdrowia ograniczył konsultacje telefoniczne udzielane przez lekarzy rodzinnych. Jego zdaniem zbyt często korzystali oni z teleporad, zamiast badać pacjentów w gabinetach. 


Decyzję o tym, czy wystarczy konsultacja telefoniczna, czy niezbędna jest osobista wizyta w gabinecie, podejmuje lekarz. Jednak, jeśli stan zdrowia pacjenta tego wymaga, chory ma prawo do osobistej wizyty w poradni podstawowej opieki zdrowotnej 

- mówi rzecznik Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Leszczyńska.

 
Dodaje, że "osobista wizyta w gabinecie powinna mieć miejsce w przypadku pacjentów z chorobą przewlekłą, u których doszło do pogorszenia lub zmiany objawów, osób z podejrzeniem choroby nowotworowej, dzieci do szóstego roku życia – poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których można udzielić zdalnie oraz osób po raz pierwszy przyjmowanych przez lekarza, pielęgniarkę czy położną POZ. 


Pacjent lub jego opiekun ustawowy ma prawo nie zgodzić się na teleporadę i oczekiwać osobistej konsultacji, chyba że do personelu poradni podstawowej opieki zdrowotnej zgłasza się jedynie po receptę niezbędną do kontynuacji leczenia, kontynuację zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne lub wydanie zaświadczenia. W takim przypadku to medyk decyduje o formie wizyty - mówi Beata Leszczyńska.


Beata Leszczyńska dodaje, że jeśli pacjent ma trudności z uzyskaniem pomocy medycznej, np. osobistej wizyty lekarskiej – powinien to zgłosić Narodowemu Funduszowi Zdrowia lub Rzecznikowi Praw Pacjenta. Można to zrobić np., dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta pod nr. tel. 800 190 590 lub kontaktując się z Działem Skarg i Wniosków Podlaskiego OW NFZ. 


| red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Suwałkach pacjenci wciąż mają problem z dodzwonieniem się do lekarza

17.12.2020, 07:44

Na teleporadę czasami trzeba czekać nawet kilka dni. Podobnie jest z przedłużeniem recept. W niektórych przychodniach linia pozostaje ciągle zajęta.


Ozdrowieńcy z COVID-19 często mają wzmożone napięcie mięśniowe

12.12.2020, 08:59

Ozdrowieńcy, w tym młode osoby, często mają wzmożone napięcie mięśniowe i dlatego potrzebują nie tylko rehabilitacji oddechowej, ale i ruchowej. COVID-19 jak grypa osłabia mięśnie – zauważyła dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione z Collegium Medicum UJ w Krakowie.


"Zabił mnie covid" - reportaż Alicji Pietruczuk

3.11.2020, 00:01

Lęk, izolacja i codzienne statystyki zakażeń prezentowane przez jedyny w domu głos z telewizora - to covidowa codzienność wielu samotnych ludzi. 





ZNAJDŹ NAS














Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok