Radio Białystok | Wiadomości | Śpiewanie konopielek w tym roku w gronie rodzinnym

Śpiewanie konopielek w tym roku w gronie rodzinnym

4.04.2021, 14:48, akt. 14:59

Konopielki, czyli wiosenne życzenia śpiewane w Wielkanoc, w tym roku, ze względu na pandemię będzie można zaśpiewać jedynie w gronie rodzinnym. Zabraknie chodzenia kolędników po wsiach od domu do domu.

Screen z teledysku "Podlaska Konopielka", źródło: Youtube Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
Screen z teledysku "Podlaska Konopielka", źródło: Youtube Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

Śpiewanie konopielek to tradycja znana tylko w naszym regionie

Wielkanocny zwyczaj kolędowania, tzw. chodzenie z konopielką, to tradycja składania życzeń gospodarskich, związanych z rozpoczęciem nowego roku agrarnego. Tradycja ta znana jest tylko w północno-wschodniej Polsce i w regionie solecznickim i wileńskim (Litwa), a także w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Zwyczaj na ziemiach polskich zanikł w latach 60. ub. wieku. Od kilkunastu lat, dzięki staraniom ośrodka kultury w Knyszynie jest wskrzeszany w tych okolicach.

Wołoczebników (czyli kolędowników) w Wielkanoc od kilku lat można było spotkać we wsiach niedaleko Knyszyna. Kolędowano od domu do domu - powiedziała Jadwiga Konopko, jedna z osób zaangażowanych we wskrzeszanie tej tradycji.

Jednak w tym roku, podobnie jak w poprzednim, ze względu na obostrzenia kolędowanie nie może się odbyć, a wołoczebnicy nie mogą zajrzeć do kolejnych domów - dodała Jadwiga Konopko. Zapewniła, że kolędnicy, których co roku można było spotkać, tym razem zaśpiewają w swoich domach albo pod oknami swoich rodzin.


Będzie to okazja do składania sobie wiosennych życzeń w rodzinnym gronie - powiedziała Jadwiga Konopko.


Swoją konopielkę przygotował podbiałostocki skansen

Swoją konopielkę, którą można odtworzyć w domu, przygotowało w tym roku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. W mediach społecznościowych instytucji jest dostępny teledysk "Podlaska konopielka".


Tydzień po Wielkanocy miały się odbyć prezentacje konopielek w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, jednak pandemia i przedłużone do 9 kwietnia obostrzenia nie pozwalają na zorganizowanie takiego wydarzenia. Jadwiga Konopko powiedziała, że przygotowywana jest konferencja naukowa o konopielkach.


Konopielkami nazywano pieśni obrzędowe śpiewane w Wielkanoc przez kawalerów

Jak pisze w książce "Rok obrzędowy na Podlasiu" etnograf dr Artur Gaweł, konopielkami nazywano pieśni obrzędowe, które w Wielkanoc śpiewali kawalerowie, stąd też pochodzi nazwa zwyczaju - chodzenie z konopielką. Wiosenne kolędowanie miało też inne określenia, najczęściej nazywano je "włóczebne" lub "wołoczebne". Kolędników zebranych w grupę nazywano kompanią.

Kompanie zbierały się po południu w Wielkanoc, a kolędowanie trwało całą noc i - pisze Gaweł - kończyło się rankiem drugiego dnia świąt. Kompanie składały się z kilkunastu mężczyzn. W każdej z nich był tzw. zapiewajło, czyli - jak wyjaśnia etnograf - mężczyzna doskonale znający nie tylko teksty pieśni, ale również wszystkich mieszkańców wsi. Życzenia śpiewano przy akompaniamencie harmonii, skrzypiec lub harmonijki ustnej.

W pieśniach pannom i kawalerom życzono zmiany stanu cywilnego, a gospodarzom - urodzaju. Wołoczebnicy za swoje życzenia dostawali od gospodarzy zapłatę: kiełbasę, jajka czy kieliszek wódki. Jeśli odmówiono kawalerom poczęstunku, śpiewali złośliwe piosenki. Bano się takich przyśpiewek, bo wierzono, że wróżą nieszczęście, a córce gospodarzy - staropanieństwo.

Artur Gaweł pisze, że kolędowanie kończyło się zabawą, która organizowana była w trzeci dzień świąt, czyli we wtorek. Poczęstunek składał się z darów, jakie zebrano podczas śpiewania. Na zabawę zapraszano dziewczęta.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Delegacja polskiej Cerkwi przygotowuje wyjazd po Święty Ogień z Jerozolimy

4.04.2021, 13:14

W tym roku cztery tygodnie po katolikach wierni obrządków wschodnich, w tym prawosławni, obchodzić będą Święta Wielkanocne. Delegacja polskiej Cerkwi przygotowuje się do organizacji wyjazdu do Jerozolimy po Święty Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego.


Wzory pisanek z Lipska zdobią serię przedmiotów "Pisankowe love"

4.04.2021, 13:25

Są nie tylko na pisankach, ale i na torbach, poduszkach czy biżuterii. Wzory słynnych pisanek z Lipska zdobią serię przedmiotów "Pisankowe love".


Wielkanoc w domu, bez gotowania i rozpalania w piecu - taka była tradycja

4.04.2021, 09:29

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. To nie tylko szczególny czas w kalendarzu liturgicznym. Ze świętem tym łączą się zwyczaje ludowe kultywowane przez pokolenia.


W Kościele katolickim Wielkanoc - najważniejsze święto w roku

4.04.2021, 05:00

To najważniejsze i najbardziej radosne chrześcijańskie święto. W kościele katolickim dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc.





ZNAJDŹ NAS





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok