Radio Białystok | Wiadomości | Na budynku urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Alfonsa Zgrzebnioka

Na budynku urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Alfonsa Zgrzebnioka

7.05.2021, 12:19, akt. 12:46

Na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odsłonięto w piątek tablicę upamiętniającą dowódcę powstań śląskich Alfonsa Zgrzebnioka, który po odejściu z wojska był w latach 1934-1937 wicewojewodą białostockim. Otwarta została też wystawa poświęcona powstaniom śląskim z lat 1919-1921.

Tablica upamiętniająca Alfonsa Zgrzebnioka na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, fot. Ryszard Minko
Tablica upamiętniająca Alfonsa Zgrzebnioka na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Na budynku urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Alfonsa Zgrzebnioka - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wystawa prezentowana jest w wielu miejscach w kraju

Przygotowana przez katowicki oddział IPN ekspozycja prezentowana jest w wielu miejscach w kraju. Ma charakter edukacyjny i przypomina historię walk o przyłączenie Górnego Śląska do RP w okresie kształtowania granic kraju, po zakończeniu I wojny światowej.

Wystawa opowiada o najważniejszych wydarzeniach, które doprowadziły do podziału tego obszaru między dwa kraje - pokonane w I wojnie światowej Niemcy oraz odrodzoną po latach zaborów Rzeczpospolitą. Część prezentacji to fotografie i dokumenty, które pochodzą ze zbiorów muzealnych i archiwów bibliotecznych.


Uroczystość związana była z setną rocznicą wybuchu III powstania śląskiego

Uroczystość związana była z 100. rocznicą III powstania śląskiego, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalń, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

Rozpoczęcie powstania poprzedził przegrany przez Polskę plebiscyt, który odbył się 20 marca 1921 r., po którym Komisja Plebiscytowa zamierzała przyznać prawie cały sporny obszar Niemcom.

Na czele powstania, w którym wzięło udział około 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty - znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy. Walki trwały dwa miesiące - powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, broniąc go później przed siłami niemieckimi. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny.


Żeby utrwalić możliwość powstania niepodległego państwa polskiego trzeba było walczyć z bronią, działać konspiracyjnie, ale też podejmować wysiłki dyplomatyczne, bo kończył się okres wojny, a rozpoczynał okres traktatów pokojowych, które miały ustalać nowy porządek europejski - mówił w czasie uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Wojewoda podkreślał, że postać Alfonsa Zgrzebnioka, którego opisał jako polskiego patriotę, polskiego żołnierza i działacza państwowego, na Śląsku jest "znana i czczona", ale w województwie podlaskim - nieco zapomniana. "To ważna rzecz dla podkreślenia tej jedności naszego narodu, państwa. Że to, co jest ważne na Śląsku, jest również bardzo ważne tutaj" - mówił o odsłanianej tablicy. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele IPN i wojewody śląskiego.


Dyrektor katowickiego IPN: historię powstań śląskich trzeba przypominać w całej Polsce

Dyrektor IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder podkreślał, że historię powstań śląskich z wielu powodów powinno się przypominać również poza Górnym Śląskiem i przypominał o akcji poprzedzającej plebiscyt, która w całym kraju zaangażowała tysiące ludzi wspierających ideę przyłączenia tych terenów do RP. Podkreślał, że powstania śląskie nie były epizodem historii lokalnej czy regionalnej.

Była to istota sprawy polskiej w tamtym czasie, ostatni etap kształtowania się granic Rzeczypospolitej - mówił Sznajder. 


Górny Śląsk wraz z Rzeczpospolitą awansował "z ligi krajów rolniczych, czy wręcz rolniczo-pasterskich, do krajów rolniczo-przemysłowych". "To stawiało RP w zupełnie innym miejscu na mapie politycznej i gospodarczej ówczesnej Europy" - dodał dyrektor katowickiego oddziału IPN.


O Zgrzebnioku mówił, że to postać "ważna i symboliczna". Odnosząc się do wystawy o powstaniach śląskich Andrzej Sznajder powiedział, że IPN w Katowicach stara się "tę historię opowiedzieć całej Polsce". Poinformował, że ekspozycja jest obecna w kilkunastu miastach wojewódzkich w całym kraju.

Prezydent RP przyznał niedawno Alfonsowi Zgrzebniokowi Order Orła Białego.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Lesie Szwajcarskim wspominano grupę kpt. Stanisława Bieleckiego

26.04.2021, 16:06

W Lesie Szwajcarskim na obrzeżach Suwałk odbyła się uroczystość, podczas której wspominano grupę kpt. Stanisława Bieleckiego. W poniedziałek (26.04) przypada bowiem 81. rocznica rozstrzelania tam przez niemieckiego okupanta 13 członków Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej.


W Białymstoku oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej [zdjęcia]

13.04.2021, 14:49

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem katyńskim w Białymstoku we wtorek (13.04) uczczono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

1.03.2021, 07:56

Kwiaty w miejscach pamięci, spacer i koncert na naszej antenie. To tylko niektóre inicjatywy przygotowane w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Koncert "Psalmy dla Niezłomnych" w Polskim Radiu Białystok

1.03.2021, 07:03

To forma upamiętnienia tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę. W Polskim Radiu Białystok w poniedziałek (01.03) - w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - usłyszymy nagrania z płyty "Psalmy dla Niezłomnych", która jest zapisem koncertu o tym samym tytule.


W Białymstoku upamiętniono 32. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca

31.01.2021, 15:23

W Białymstoku upamiętniono w niedzielę (31.01) 32. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Kapelan miejscowej "Solidarności" zginął w pożarze plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku, ale okoliczności jego śmierci nie udało się ostatecznie wyjaśnić do dziś.





ZNAJDŹ NAS















Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok