Radio Białystok | Wiadomości | Podczas piątego Forum Rad Seniorów dyskutowano o "Strategii rozwoju województwa podlaskiego do 2030 roku"
Słaby i nierównomierny dostęp do specjalistycznych świadczeń zdrowotnych. M.in. na to wskazywały osoby, które wzięły udział w konsultacjach dotyczących "Strategii rozwoju województwa podlaskiego do 2030 roku", dotyczącej m.in. rozwoju polityki senioralnej.
O tym dokumencie dyskutowano podczas piątego Forum Rad Seniorów, które odbywało się online.
"Strategia rozwoju województwa podlaskiego do 2030 roku" to dokument, który określa działania w różnych obszarach, m.in. dotyczy polityki senioralnej. Bożena Bednarek z Ośrodka Wspierania Rad Seniorów liczy na to, że główne założenia ciągle będą brane pod uwagę: "Podlaskie przedsiębiorcze, partnerskie i perspektywiczne. Tym bardziej, że osoby starsze wśród problemów wymieniają m.in. ubóstwo, trudności zdrowotne i wykluczenie społeczne".
Dlatego jak mówi Krystyna Bobrowska - Dąbrowska z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku: "misją jest stworzenie mieszkańcom możliwości integracji". A w tym pomagać mają m.in. Centra Usług Społecznych. W naszym regionie pilotażowo uruchomiono je w gminach: Łapy i Stawiski, ale mają też powstać w kolejnych miejscowościach.
A w założeniu mają to być miejsca nie tylko dla osób objętych pomocą społeczną, a dla wszystkich zainteresowanych. "I dla pani, która ma dużo pieniędzy, i dla pani, która ma mało pieniędzy, i dla osób, które często wyjeżdżają do kina, teatru i dla tych, którzy rzadko z tego korzystają" - wyjaśnia Krystyna Bobrowska - Dąbrowska.
Z danych na koniec 2019 roku wynika, że z prawie miliona 200 tysięcy mieszkańców województwa podlaskiego, jedna czwarta to osoby powyżej 60. roku życia.