Radio Białystok | Wiadomości | Boom na instalacje fotowoltaiczne w Podlaskiem

Boom na instalacje fotowoltaiczne w Podlaskiem

autor: Ryszard Minko

5.07.2021, 08:00, akt. 08:10

Już teraz mówi się o boomie, choć jego apogeum spodziewane jest w najbliższych trzech miesiącach.

stock.adobe.com
stock.adobe.com


0:00
0:00
Boom na instalacje fotowoltaiczne w Podlaskiem - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W związku z zapowiadaną zmianą prawa znacząco rośnie zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych. Potwierdzają to instalatorzy, którzy mówią o niespotykanej do tej pory liczbie zapytań.

Na razie nie brakuje komponentów i czas realizacji inwestycji nie jest zbyt długi, jednak za kilka tygodni może się to zmienić – mówi Marek Daciuk z firmy Agrosolar. Dodaje, że coraz częściej słyszy się, że w hurtowniach brakuje kabli i skrzynek elektrycznych, a dostawcy paneli wysyłają je z opóźnieniem. Dziś na montaż przydomowej mikro elektrowni trzeba czekać około miesiąca, a drugie tyle na podłączenie do sieci. Zdaniem Marka Daciuka, w lipcu-sierpniu na samą ekipę montażową trzeba będzie czekać 2-3 miesiące.

W perspektywie kilku tygodni trzeba się też liczyć ze wzrostem cen. Wszystko związane jest ze zmianą prawa, zgodnie z którą każdy, komu uda się uruchomić instalację jeszcze w tym roku, będzie mógł korzystać z dotychczasowych dość korzystnych rozwiązań. Po nowym roku produkcja prądu na własne potrzeby będzie mniej opłacalna, bo nadwyżki trzeba będzie sprzedawać po niskich stawkach, natomiast za energię z sieci zapłacimy drożej.

To może zatrzymać trend na budowanie mikro instalacji, choć budowanie ich nadal będzie opłacalne, bo może stanowić dobrą lokatę kapitału – mówi profesor Maciej Zajkowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Dodaje, że nowe zasady rozliczania się z wytworzonej energii mają skłaniać właścicieli instalacji do tego, by ją zużywali, wtedy kiedy ją wytwarzają. To jednak wymaga zmiany przyzwyczajeń – czyli domowe urządzenia trzeba tak zaprogramować, by na przykład pralka czy zmywarka pracowały wtedy, kiedy wytwarzamy prąd.

Instalacja fotowoltaiczna na potrzeby przeciętnego domu jednorodzinnego to koszt około 25 tysięcy złotych. Z tych wydatków można jednak odzyskać kilka tysięcy złotych z rządowego programu „Mój Prąd”, część gmin wprowadza swoje dotacje, a w kilkudziesięciu realizowany jest projekt z dofinansowania unijnego. Mimo zmiany prawa profesor Zajkowski ocenia, że montaż instalacji fotowoltaicznych nadal będzie opłacalny, choć wydatek zwróci się później.

Jak wynika z danych PGE Dystrybucja oddział w Białymstoku, od stycznia 2020 roku do maja 2021 roku w regionie potroiła się liczba takich instalacji. Dziś jest ich ponad 16 tysięcy, wytwarzają około 8 procent zapotrzebowania na prąd.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Choroszcz: ponownie rozlosowano grantobiorców na montaż fotowoltaiki

23.06.2021, 17:43

W gminie Choroszcz powtórzono losowanie na montaż odnawialnych źródeł energii. Pierwsze - po kontroli urzędu marszałkowskiego unieważniono.


Fotowoltaika, czyli prąd ze słońca

14.05.2021, 18:59

10 maja zanotowaliśmy w Polsce rekordową produkcję energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne. W ciągu tego dnia wytworzono prawie 29 gigawatów.


Mieszkańcy Białegostoku i ościennych gmin mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji ws. OZE

17.05.2021, 07:06

Mieszkańcy Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin (m.in. Choroszczy, Supraśla i Czarnej Białostockiej) mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących odnawialnych źródeł energii.





ZNAJDŹ NAS








abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok