Radio Białystok | Wiadomości | W Sokółce stanęła ławka z Antonim Tyzenhauzem
To kolejny m.in. po Beacie z Albatrosa w Augustowie pomnik, przy którym można przysiąść i zrobić sobie zdjęcie. W Sokółce stanęła ławka z Antonim Tyzenhauzem, który w XVIII wieku przyczynił się do rozbudowy miasteczka.
Ławeczka na Osiedlu Zielonym to kolejna atrakcja na mapie transgranicznego "Szlaku Tyzenhauza". Dlatego mieszkańcy liczą na to, że przyciągnie turystów.
Ławeczka ma przede wszystkim spajać dwa miasta, Sokółkę i Grodno, ale przede wszystkim ludzi - turystów, znajomych, rodziny. Ławeczka znajduje się w takim miejscu charakterystycznym dla Sokółki, przy zalewie. A zalew sokólski jest punktem na mapie "Szlaku Tyzenhauza", szlaku pieszo-rowerowego Sokółka - Grodno. Większe miasta na terenie naszego województwa mają ciekawe osobistości, np. Łomża ma Hankę Bielicką, Suwałki mają swojego bluesmana, a Sokółka ma nietuzinkową postać - Antoniego Tyzenhauza. On nie tylko projektował Sokółkę i Grodno, ale projektował też większe i mniejsze inne miasteczka w Polsce i za granicą - na Litwie i Białorusi. Dlatego warto upamiętnić tę postać
- mówi burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.
Projekt "Szlakiem Tyzenhauza" realizowany jest przez władze Sokółki i Grodna na Białorusi. Od ponad dwóch lat w obu miastach odbywają się m.in. warsztaty rękodzielnicze, rajdy rowerowe czy wycieczki turystyczne.