Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem nie ma skutecznego systemu leczenia udarów mózgu - alarmuje NIK

W Podlaskiem nie ma skutecznego systemu leczenia udarów mózgu - alarmuje NIK

9.09.2021, 13:05, akt. 13:20

W Podlaskiem brakuje skutecznego i spójnego systemu leczenia udarów mózgu, w szpitalach jest za mało miejsc na oddziałach udarowych, a w regionie śmiertelność z powodu udarów mózgu należy do największych w kraju - to główne wnioski z kontroli, którą przeprowadziła NIK.

© spotmatikphoto - stock.adobe.com
© spotmatikphoto - stock.adobe.com

NIK kontrolowała kilka placówek w regionie

Od początku 2018 r. do końca września 2020 r. Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała w regionie cztery szpitale, gdzie są oddziały udarowe oraz dziewięć innych (osiem oddziałów wewnętrznych i jeden neurologiczny), jedną stację pogotowia ratunkowego oraz podlaski oddział NFZ.


- Brak skutecznego i spójnego systemu leczenia udaru mózgu, wyjątkowo mała liczba łóżek w stosunku do liczby pacjentów wymagających leczenia, konieczność hospitalizacji na oddziałach nieudarowych i tym samym ograniczony dostęp do nowoczesnych metod leczenia i właściwego personelu medycznego - to główne powody, które sprawiły, że województwo podlaskie (...) miało jeden z najwyższych w Polsce wskaźników śmiertelności z powodu udaru mózgu - oceniła w czwartek NIK.


NIK przypomina, że udar niedokrwienny mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci. Powołując się na dane GUS, podaje, że w 2019 r. w Polsce z tego powodu zmarły ponad 22 tys. osób. W leczeniu pacjentów - aby nie dopuścić do rozległych, często nieodwracalnych zmian, niepełnosprawności, niedowładów, liczy się czas, a leczenie powinno mieć miejsce w wyspecjalizowanych jednostkach.


- W przypadku udaru, podobnie jak w przypadku zawału serca, decydujący jest czas. Lekarze mówią o tzw. +łańcuchu przeżycia w udarze mózgu+. Obejmuje on szybkie rozpoznanie, wezwanie pomocy medycznej, transport do wcześniej powiadomionego szpitala, szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie właściwego leczenia - podała NIK.



Izba przypomina, że dwie główne metody leczenia stosowane w pierwszej fazie udaru to tromboliza i trombektomia mechaniczna.


- Pierwsza polega na szybkim - do 4,5 h po wystąpieniu objawów - podaniu dożylnie leków, które rozpuszczają zakrzepy i przywracają przepływ krwi w zamkniętym lub znacznie zwężonym naczyniu krwionośnym. Trombektomia mechaniczna to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zakrzepu z naczynia. Można go przeprowadzić w ciągu sześciu godzin od wystąpienia udaru - przypomina NIK.



W oparciu o dane podlaskiego NFZ NIK podała, że np. w czwartym kwartale 2018 r. trombolizą było leczonych tylko 9,45 proc. pacjentów- najmniej wśród regionów, a w trzecim kwartale 2020 r. 16 proc., chociaż dalej było to przedostatnie miejsce w Polsce. Wskaźnik trombektomii wyniósł natomiast w 2020 r. 2,85 proc. i był to 11 wynik spośród 15 regionów, gdzie ta metoda była stosowana.


W Podlaskiem duża śmiertelność po udarze

Podlaskie należy do regionów, gdzie z powodu udarów mózgu umiera najwięcej pacjentów z powodu ograniczonej dostępności do wysokospecjalistycznego leczenia.


- W ciągu roku od zachorowania w woj. podlaskim umiera od 32 do 40 proc. pacjentów po udarze. Dla porównania w województwie zachodniopomorskim i pomorskim było to od 24 do 30 proc. pacjentów, o jedną trzecią mniej niż w Podlaskiem - wskazuje NIK.



W Podlaskiem są cztery specjalistyczne oddziały w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Jest tam 88 łóżek udarowych i 92 ogólnoneurologiczne.


30 kolejnych takich łóżek było w szpitalu w Choroszczy, kilkanaście kilometrów na zachód od Białegostoku. Znajdowały się na oddziale neurologicznym, który nie miał pododdziału udarowego. Południe województwa jest pozbawione takiego oddziału - zaznacza NIK. 


Izba wnioskuje do marszałka województwa o działania, by taki oddział powstał.

- W porównaniu z innymi województwami dawało to (Podlaskiemu-PAP) piąte miejsce od końca w Polsce - ok. 7,5 łóżka na 100 tys. mieszkańców - czytamy w informacji NIK.


Pacjenci leczeni poza oddziałami udarowymi

NIK poinformowała, że skutkiem ograniczonej liczby łóżek było to, że "prawie połowa" pacjentów z udarami była leczona poza specjalistycznymi oddziałami udarowymi.


- Takie leczenie nie gwarantowało pacjentom dostępu do fizjoterapeutów, logopedów, psychologów. A w leczeniu udarów niezwykle ważne jest szybkie podjęcie rehabilitacji, już na oddziale udarowym - zaznaczono.


Izba przypomina, że w regionie były likwidowane łóżka udarowe i neurologiczne z powodu zmian organizacyjnych w szpitalach, także z powodu nowych norm (od 2019 r.) dotyczących zatrudniania pielęgniarek.


- Według corocznych raportów podlaskiego konsultanta wojewódzkiego z dziedziny neurologii, dostęp do leczenia w województwie jest niewystarczający i brakuje specjalistów neurologów. Z roku na rok sytuacja zmienia się na niekorzyść pacjentów, z uwagi na starzejące się społeczeństwo - podaje NIK. 


W regionie brakuje neurologów

Powołując się na dane Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku NIK wskazuje, że w regionie powinno być 150 neurologów, a na koniec września 2020 r. było ich 110., w tym 49 w wieku emerytalnym. Lekarze są przeciążeni pracą.

W związku z brakiem i neurologów i pielęgniarek NIK wnioskuje do ministra zdrowia, prezesa NFZ i krajowego konsultanta ds. neurologii o wypracowywanie rozwiązań, które zachęcałyby do kształcenia i potem pracy w tych dziedzinach.

Do wojewody NIK zwrócił się o to, by wspólnie z pogotowiem ratunkowym i podmiotami leczniczymi, wypracować jednolity system transportu pacjenta z podejrzeniem udaru do pododdziałów udarowych. skazuje także, że o każdym transporcie takiego pacjenta szpitale powinny być powiadamiane przez dyspozytorów ratownictwa medycznego.

NIK wskazał także na podstawie dokumentacji medycznej, że ponad 59 proc. pacjentów z podejrzeniem udaru mózgu trafiło do szpitala później niż po 3,5 godzinach od wystąpienia objawów, w tym ponad 34 proc. później niż 12 godzin od objawów.


- Przyczyną opóźnienia w dostępie do opieki zdrowotnej nie był późny przyjazd karetki, lecz zaniechanie wezwania karetki bądź to przez pacjentów, bądź ich bliskich lub nieznajomość objawów udaru i sposobu postępowania, gdy one wystąpią - podano w raporcie. 


Wskazano, że ważna jest konieczność powszechnej edukacji z objawów udaru.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Badania: COVID-19 atakuje nie tylko płuca, wpływa również na mózg, nerki czy serce

1.06.2020, 08:51

Choć wirus SARS-CoV-2 atakuje głównie płuca - na całym świecie przybywa obserwacji, które dają pewien obraz jego wpływu również na resztę organizmu, np. na mózg, serce, nerki, układ odpornościowy czy krwionośny.


Ponad 20 mln zł kosztowała modernizacja budynku neurologii szpitala wojewódzkiego w Białymstoku

27.05.2020, 12:20

Ponad 20 mln zł kosztowała modernizacja i wyposażenie budynku neurologii szpitala wojewódzkiego w Białymstoku. Znajduje się tam część oddziału neurologii z pododdziałem udarowym tego szpitala. W środę (27.05) obiekt oddano do użytku. Pomoc znajdą tam m.in. chorzy po udarach mózgu.


W Augustowie lekarze rodzinni przejdą szkolenia w ramach programu profilaktyki udarów

23.11.2019, 08:39

Lekarze rodzinni są sprzymierzeńcami neurologów w profilaktyce udaru mózgu, dlatego neurolodzy uczą ich, na jakie problemy u pacjentów zwracać uwagę, by zapobiegać udarom. W sobotę (23.11) w Augustowie przejdą szkolenia w ramach programu profilaktyki udarów.


USK w Białymstoku realizuje ministerialny program leczenia udarów

7.11.2019, 15:49

Pierwsi pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku skorzystali z refundowanych przez NFZ zabiegów tzw. trombektomii mechanicznej, czyli udrażniania naczyń z zakrzepu w leczeniu udaru mózgu.


Otyłość a zawały i udary

4.06.2019, 09:09

Jednym z czynników ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu jest otyłość. Jak ją rozpoznać i leczyć mówić będzie prof. Lucyna Ostrowska, kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Udar mózgu

30.10.2018, 13:00

Czym jest udar mózgu, jakie są jego rodzaje, objawy i czynniki ryzyka?


Pacjenci po udarach będą mieli lepszą rehabilitację w białostockim szpitalu wojewódzkim

30.05.2018, 12:35

Lepszą niż dotychczas rehabilitację będą mieli pacjenci po udarach mózgu czy po wypadkach drogowych, leczący się w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Oddział rehabilitacji zyska lepsze warunki po modernizacji jednego z budynków szpitala.





ZNAJDŹ NAS















Fotolia.com
POGODA
2.01.2025, 08:07, akt. 3.01.2025, 08:03

Synoptycy: Uważajmy na oblodzone drogi i chodniki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok