Radio Białystok | Wiadomości | "Antycovidowe bloki" białostockiego dewelopera pod lupą prokuratury

"Antycovidowe bloki" białostockiego dewelopera pod lupą prokuratury

autor: Ryszard Minko

8.11.2021, 07:39, akt. 08:10

Ma nieprawomocny, ale wykonalny nakaz rozbiórki kilku bloków, a mimo to nie wstrzymuje prac i sprzedaje mieszkania. Po interwencji Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego prokuratura przygląda się działalności jednego z białostockich deweloperów.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
"Antycovidowe bloki" białostockiego dewelopera pod lupą prokuratury - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pierwsze w regionie "bloki antycovidowe"

Białostocka spółka Kosacki Budownictwo reklamuje się sprzedażą pierwszych w regionie mieszkań mających zapobiegać trwającej epidemii koronawirusa. "Antycovidowe bloki" mają być między innymi wyposażone w specjalne śluzy, termometry i podajniki z płynem do dezynfekcji. To kilka inwestycji w różnych lokalizacjach i z różnym stopniem zaawansowania – od wykopu pod fundamenty po niemalże gotowe bloki między innymi u zbiegu ulic Wiewiórczej i Modzelewskiego. 


Mimo braku pozwolenia na budowę, inwestor cały czas sprzedaje mieszkania

Żadna z rozpoczętych inwestycji nie ma pozwolenia na budowę, każdą wstrzymał nadzór budowlany, a po wyrokach sądu administracyjnego inwestor otrzymał nakaz rozbiórki wybudowanych obiektów – mówi Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Witold Roszkowski. Wyjaśnia, że inwestor powołuje się na zapisy obowiązującej w ubiegłym roku specustawy covidowej, która miała ułatwiać realizację inwestycji przeciwdziałających rozprzestrzeniania się epidemii. W art. 12 ustawy mowa jest o "wszelkich działaniach", które zdaniem organu nadzoru budowlanego nie dotyczą komercyjnego budownictwa mieszkaniowego. 


Deweloper nie zamierza burzyć bloków

Tymczasem inwestor nie tylko nie zamierza rozbierać już wybudowanych budynków, ale też nie zamierza czekać ze sprzedawaniem mieszkań, które podkreślmy raz jeszcze – znajdują się w blokach z nakazem rozbiórki. Jak przekonuje prezes spółki Mirosław Kosacki, obowiązująca przed rokiem tak zwana specustawa covidowa pozwalała mu właśnie na takie działania, bo jego inwestycje wykorzystują systemy ograniczające możliwość zakażenia, a wszystkie dzisiejsze kłopoty są efektem przekroczenia uprawnień przez urzędników. Mirosław Kosacki wyjaśnia, że uchwalona ustawa wymagała od niego jedynie informacji do urzędu miejskiego, co też zrobił. 


Będziemy się przyglądać sytuacji - mówi zastępca prezydenta Białegostoku

Jak do tej pory Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku utrzymał w mocy wszystkie decyzje inspektoratu budowlanego, jednocześnie odrzucając wszystkie skargi inwestora. To tylko potwierdza, że powinniśmy się przyglądać tej sytuacji, która może odbić się na mieszkańcach miasta – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk. Wyjaśnia, że już teraz zgłaszają się do niego mieszkańcy, którzy zaniepokojeni są nowymi inwestycjami dewelopera w miejscach, w których nie zezwala na to plan zagospodarowania przestrzennego. Zastępca prezydenta zaznacza też, że przyszli nowi lokatorzy bloków z nakazem rozbiórki nie będą mogli się w nich zameldować, bo takie bloki nie będą mogły przejść wymaganych odbiorów.

Mimo to, jak informuje Mirosław Kosacki, setki osób już zdecydowały się na zakup mieszkań z nieuregulowanym statusem prawnym. Zapewnia też, że kupujący są o wszystkim informowani specjalnym zapisem w umowie.


Sprawę bada prokuratura

Na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, między innymi te zapisy w umowie i szerzej, cały proces inwestycyjny, bada prokuratura. Sprawdzamy, czy w tym przypadku nie mogło dojść do oszustwa – mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst.


Mieszkania są już praktycznie wyprzedane

Decyzje o rozbiórce bloków inwestor zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nie wyznaczył jeszcze terminu procesu w tej sprawie. Jak informuje Inspektor Nadzoru Budowlanego, nie wstrzymuje to jednak ostatecznej decyzji o rozbiórce i dodaje, że akurat w tym przypadku prawo budowlane nie pozwoli na ewentualną legalizację samowoli budowlanej, bo nie zezwala na to między innymi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Natomiast inwestor informuje, że mieszkania w tych blokach są już praktycznie wyprzedane.

Do tej pory, żaden z białostockich deweloperów nie zdecydował się na inwestycje na mocy nieobowiązującej już specustawy covidowej. Najnowsze inwestycje spółki Kosacki Budownictwo to nawet 3 tysiące mieszkań w budynkach, które nakazano rozebrać. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tak źle nie było od początku pandemii - mówią dyrektorzy podlaskich szpitali

5.11.2021, 15:31

Sytuacja epidemiologiczna w województwie podlaskim jest zła - ocenił w piątek (05.11) wojewoda Bohdan Paszkowski. W szpitalach w regionie dzienna liczba hospitalizacji utrzymuje się w ostatnich dniach cały czas powyżej 900, w piątek było to 954 - najwięcej od początku pandemii.


Czy będzie lockdown w Podlaskiem?

4.11.2021, 12:03

W audycji o covidowych obostrzeniach. Rośnie liczba zakażonych i hospitalizowanych. Województwo podlaskie jest w Polsce pod tym względem w czołówce. Wyprzedza nas jedynie województwo lubelskie. Czy na horyzoncie widać już groźbę lockdownu?


Różnica między karą od sanepidu a mandatem policji za złamanie restrykcji dot. COVID-19

27.04.2020, 20:16

Za łamanie restrykcji nałożonych w związku z epidemią może grozić mandat lub kara administracyjna wymierzona przez inspektora sanitarnego. Ta druga jest na ogół surowsza i natychmiast egzekwowana – wyjaśnia Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. O tym, czy sprawa trafi do sanepidu, decyduje zazwyczaj policja.





ZNAJDŹ NAS








Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok