Radio Białystok | Wiadomości | W Jedwabnem uroczyście pochowano szczątki czworga Polaków zamordowanych przez Niemców

W Jedwabnem uroczyście pochowano szczątki czworga Polaków zamordowanych przez Niemców

autor: Paweł Wądołowski

12.02.2022, 16:41, akt. 17:00

Władysława i Franciszek Mościccy, a także Anna i Józef Bronakowscy spoczęli na cmentarzu parafialnym w Jedwabnem. Zginęli w sierpniu 1943 roku, zabici koło Jedwabnego przez Niemców za pomaganie Polskiemu Państwu Podziemnemu.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
W Jedwabnem uroczyście pochowano szczątki czworga Polaków zamordowanych przez Niemców - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Szczątki czworga Polaków znaleźli i ekshumowali członkowie stowarzyszenia Wizna 1939. Znaleźli je w lesie koło wsi Przestrzele. Członkowie stowarzyszenia potwierdzili tożsamość i doprowadzili do pogrzebu. 

W uroczystościach wzięło udział kilkaset osób, w tym rodzina zamordowanych. Jak mówi Marcin Sochoń ze Stowarzyszenia Wizna 1939, do zbrodni doszło 11 sierpnia 1943 roku.


Dwie rodziny były przetrzymywane przez żandarmerię niemiecką, najpierw w Jedwabnem w więzieniu na posterunku żandarmerii niemieckiej, czyli takim areszcie. Osoby te były tam bite, przesłuchiwane, zostały doprowadzone do Lasu Przestrzelskiego, gdzie wcześniej przygotowano dół. Tam zostały zamordowane i do tego dołu wrzucone. To były cztery osoby, dwie rodziny - Mościckich i Bronakowskich - mówi.


Na prośbę członków tych rodzin i za zgodą urzędów i prokuratury, Stowarzyszenie przeprowadziło badania terenowe i ekshumacje w Lesie Przestrzelskim koło Jedwabnego. Dzięki temu udało się potwierdzić tożsamość zamordowanych. 


Wiemy z przekazów w co byli ubrani ci ludzie. Także z badań antropologicznych, z oględzin wiemy, że to byli ci. Natomiast potwierdzamy to na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym badaniami genetycznymi. W sobotę (12.02) odbył się pogrzeb w kościele Świętego Jakuba w Jedwabnem, później kondukt pogrzebowy i szczątki zostały pochowane na cmentarzu parafialnym. Za, mam nadzieję kilka miesięcy, stanie tam pomnik, także każdy będzie mógł przyjść na cmentarz, oddać hołd i zapalić świeczkę - dodaje.


| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS















Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok