Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku: Miasto ma wciąż możliwości przyjmowania uchodźców, ale Białystok nie jest ich pierwszym wyborem

Prezydent Białegostoku: Miasto ma wciąż możliwości przyjmowania uchodźców, ale Białystok nie jest ich pierwszym wyborem

11.03.2022, 12:29, akt. 12.03.2022, 12:56

W Białymstoku sytuacja z możliwością przyjęcia uchodźców jest dobra, ale przygotowywana jest większa liczba miejsc - powiedział w piątek (11.03) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Mówił, że uchodźcy nie wybierają Białegostoku, bo leży blisko polsko-białoruskiej granicy.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

Konferencja samorządowców z ruchu "Tak! Samorządy dla Polski"

Na zorganizowanej w piątek konferencji prasowej w punkcie darów w Białymstoku, w której wzięli udział samorządowcy z ruchu "Tak! Samorządy dla Polski", mówiono o pomocy humanitarnej dla Ukrainy organizowanej w regionie. Podkreślano, że na razie sytuacja w Podlaskiem nie jest zła.

"W naszym mieście w porównaniu do Warszawy, Krakowa czy też Wrocławia, czy Poznania, jest dobra. Dlatego też przygotowujemy się do większej liczby uchodźców, nie będziemy odmawiać" - powiedział Truskolaski.

Tadeusz Truskolaski mówił, że wstępnie miasto przekazało do służb wojewody, że może przyjąć 5,6 tys. uchodźców, ale - jak dodał - jeśli będzie sytuacja dramatyczna, to będzie możliwość przyjęcia większej liczby osób, dla których tworzone byłyby miejsca np. w halach sportowych. Ocenił, że jeśli do Polski trafiłoby 3 mln uchodźców i byliby relokowani proporcjonalnie, to należy się spodziewać, że do Białegostoku mogłoby trafić nawet 30 tys. osób.



Uchodźcy na razie nie wybierają Białegostoku z różnych powodów

Tadeusz Truskolaski mówił, że uchodźcy na razie nie wybierają Białegostoku z różnych powodów. Jednym z nich jest to, że na terenie miasta pracowało mało Ukraińców i nie mają tutaj "punktu zaczepienia", nie znają miasta. Drugim powodem - który w ocenie Truskolaskiego jest ważniejszy - to położenie miasta niedaleko polsko-białoruskiej granicy.

Oni wyszli spod bomb. Białystok leży blisko granicy wschodniej i oni się obawiają tutaj zostać, że jest zbyt blisko granicy wschodniej, zbyt blisko Białorusi i wcale nie są pewni, że ten "teatr działań wojennych" się nie rozszerzy i chcą się po porostu czuć bezpiecznie, w związku z tym nie wybierają Białegostoku

- powiedział prezydent.



Tadeusz Truskolaski mówił też o dużej pomocy humanitarnej skierowanej na Ukrainę oraz dla uchodźców, którą niosą mieszkańcy i samorządy, ale - jak zauważył - sytuacja zmienia się z dnia na dzień, a do Polski przybywa coraz więcej osób. "To bardzo dobrze, że przyjmujemy uchodźców z Ukrainy, to bardzo dobrze, że nasza granica jest otwarta, ale musimy przygotować się, bo jest bardzo dużo wyzwań, dlatego apelujemy o koordynację tych działań, o to też, żeby były stabilne warunki finansowe" - podkreślił.

"My, tutaj na Podlasiu jesteśmy w takiej sytuacji, na drugim froncie tej nieszczęsnej wojny, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że się zbliża, iż ta relokacja uchodźców znajdzie miejsce u nas, dlatego wszyscy się przygotowujemy" - powiedział wójt Korycina Mirosław Lech. 

Dodał, że potrzebne jest systemowe podejście, a samorządy czeka wiele wyzwań związanych z przyjęciem uchodźców.

Mówił, że jego gmina organizuje zbiórki darów, ale też przyjmuje uchodźców, tworzy bazę kwater. Dodał, że w pomoc włączają się mieszkańcy, organizacje pozarządowe, a także lokalni przedsiębiorcy.



Kwestią uchodźców zajął się już Sejm - przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa. Teraz ustawą zajmuje się Senat.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedstawiciele Ruchu "Polska 2050": Pomoc udzielana uchodźcom z Ukrainy musi być bardziej skoordynowana

11.03.2022, 12:00

O bardziej skoordynowaną pomoc nie tylko na poziomie kraju, ale też województw apelowali w piątek (11.03) w Białymstoku samorządowcy i przedstawiciele Ruchu "Polska 2050". Maciej Żywno zwracał uwagę, że w przypadku uchodźców z Ukrainy potrzebne są działania długofalowe.


49 uchodźców z Ukrainy trafiło do ośrodka narciarskiego Szelment

9.03.2022, 16:18

49 kobiet i dzieci z Ukrainy trafiło do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment k. Suwałk. Wszyscy mieszkają w pokojach hotelowych, ale ostatecznie mają trafić do wyremontowanego obiektu w Suwałkach, gdzie jest praca, są szkoły, przedszkola i służba zdrowia.


W Białymstoku na stadionie miejskim uruchomiono punkt, do którego można przynosić dary dla Ukraińców

9.03.2022, 13:50

Ofiarność białostoczan okazała się tak duża, że dotychczasowe dwa punkty zbiórki darów dla Ukrainy okazały się zbyt małe. Dlatego od środy (09.03) władze Białegostoku uruchomiły nowe miejsce przekazywania wsparcia uchodźcom. W obszernym magazynie w pobliżu boiska bocznego na stadionie miejskim przy ulicy Słonecznej dostępny jest tak zwany free shop, do którego można przynosić dary i z którego potrzebujący będą otrzymywali wsparcie.





ZNAJDŹ NAS












W Białymstoku przywitano rok 2025, 1.01.2025, fot. Renata Reda
REGION
1.01.2025, 07:43, akt. 07:44

Spokojna sylwestrowa noc w Podlaskiem








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok