Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni obchodzą Wielki Czwartek, w cerkwiach przygotowuje się dary dla chorych
W Cerkwi prawosławnej dziś Wielki Czwartek. Rano w świątyniach odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego, podczas której przygotowuje się dary dla chorych.
Czwartek to pierwszy z trzech najważniejszych dni Wielkiego Tygodnia. Cerkiew wspomina wtedy ustanowienie sakramentu Eucharystii. W praktyce parafialnej Kościoła prawosławnego rano jest sprawowana liturgia św. Bazylego Wielkiego, a po niej - obrzęd umycia nóg.
Wieczorem celebruje się jutrznię Wielkiego Piątku. Wierni, stojąc z zapalonymi świecami, wysłuchują 12 fragmentów Ewangelii opowiadających o męce i śmierci Chrystusa. Światło to wierni zabierają do domów, gdzie dymem symbolicznie znaczą progi i obchodzą wszystkie pomieszczenia, czyniąc znak krzyża. Świece te używane są później podczas wszystkich uroczystych modlitw.
W tradycji prawosławnej Wielki Czwartek bywa nazywany czystym. Domostwo powinno być już tego dnia wysprzątane na święta. To także dzień, który tradycyjnie zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej wczesnym rankiem ze studni, rzeki lub ze strumienia, co miało oczyszczać i dawać zdrowie na cały rok.
Przez cały Wielki Tydzień w wielu prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. W niektórych - w czwartek, piątek i w sobotę - ogranicza się gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda (kompot), warzywa i owoce.
Wielkanoc obrządków wschodnich tylko raz na jakiś czas wypada w tym samym terminie co u katolików. Różnice wynikają z innego sposobu wyliczania daty święta w obu obrządkach. Często prawosławni świętują później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach. W tym roku różnica jest tygodniowa.