Radio Białystok | Wiadomości | Jak rozpoznać, że ktoś ma myśli samobójcze? - konferencja w Łomży

Jak rozpoznać, że ktoś ma myśli samobójcze? - konferencja w Łomży

autor: Adam Dąbrowski

20.09.2022, 12:20, akt. 12:26

Empatia, szczera rozmowa i wsparcie - tak każdy może pomóc osobie z myślami samobójczymi. Między innymi o tym rozmawiano podczas konferencji na ten temat w Łomży. Zorganizowało ją tamtejsze starostwo powiatowe.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Konferencja "Stwarzamy nadzieję poprzez działanie - Możesz być światłem" w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wrzesień jest tym miesiącem w roku, w którym najwięcej odnotowywanych jest prób samobójczych, a rekordowym pod tym względem dniem tygodnia jest poniedziałek.

Eksperci podkreślają, że człowieka, który ma myśli samobójcze, można rozpoznać po zmianach w zachowaniu.


- Niepokojące powinno być izolowanie się takiej osoby, nieuzasadnione porządkowanie ważnych spraw, czy aktywność w Internecie ukierunkowana na poszukiwanie skutecznych sposobów odebrania sobie życia - mówi psycholog kliniczny i psychoterapeuta dr Sylwia Szymańska.


Konferencja była wydarzeniem otwartym, jednak ze spotkania ze specjalistami skorzystali przede wszystkim pedagodzy i psychologowie szkolni oraz pracownicy instytucji pomocy i wsparcia rodziny.

Z wypowiedzi prelegentek uczestnicy mogli się dowiedzieć też jakie zachowania i wypowiedzi mogą wskazywać na myśli samobójcze oraz jakie czynniki zwiększają takie ryzyko.


Szczególną grupą są ludzie między 55. i 59. rokiem życia. Z jednej strony dokonują pewnego rodzaju podsumowania swojego życia, z drugiej ich organizm inaczej metabolizuje np. używki czy leki przy pomocy których podejmują próby samobójcze - dodaje dr Sylwia Szymańska.


Ze statystyk wynika, że taką formę odebrania sobie życia np. poprzez połknięcie dużej dawki środków nasennych częściej wybierają kobiety, dlatego też wśród mężczyzn próby te są częściej skuteczne.


Często czynnikiem dodatkowym, który ułatwia taką decyzję  są środki psychoaktywne. Po spożyciu alkoholu łatwiej jest podjąć taką decyzję, wyłącza się myślenie, a działanie jest bardziej impulsywne. Badania wykazują, że myśli samobójcze miała prawie co druga osoba uzależniona. I to także od hazardu, bo oni czasem znajdują się w stanie, gdy nie widzą innego sposobu wyjścia z sytuacji w jakiej się znaleźli - mówi dyrektor WOPiTU w Łomży Renata Szymańska.


Szczególnie zatrważające są dane dotyczące dzieci i młodzieży - z roku na rok liczba osób podejmujących próby samobójcze wzrosła w tej grupie dwukrotnie.


Czynników i powodów może być tyle, ile przypadków. To z jednej strony angażowanie się emocjonalne takich młodych ludzi w świecie internetowym i odseparowanie się od rzeczywistości, z drugiej - podatność na przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną i zaniedbania rodzicielskie - wylicza psycholog z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej Nr 1 w Łomży Magdalena Kołakowska.


Z przedstawionych podczas konferencji danych wynika, że na świecie próba samobójcza jest podejmowana co 40 sekund. W Polsce jest to od kilku lat - 5 tys. przypadków rocznie, w województwie podlaskim - 150.

Każda próba odebrania sobie życia przez jednego człowieka ma wpływ psychiczny na dwadzieścia kolejnych osób z jego rodziny oraz grona znajomych i przyjaciół.

| red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej młodych ludzi z terenu Suwalszczyzny zmaga się z zaburzeniami zdrowia psychicznego

13.09.2022, 10:54

Pojawiają się przypadki okaleczeń, a także próby samobójcze.


Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

9.09.2022, 12:27

Z jakiego powodu ludzie najczęściej decydują się na ten ostateczny krok, jakim jest odebranie sobie życia? Czy jesteśmy w stanie temu zapobiec? Jak wychwycić niepokojące symptomy?





ZNAJDŹ NAS





Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok