Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Podlaskie szuka pamiątek związanych z bł. ks. Popiełuszką i jego czasami

Muzeum Podlaskie szuka pamiątek związanych z bł. ks. Popiełuszką i jego czasami

5.11.2022, 14:42, akt. 14:56

Pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką i czasami, w których żył - szuka i zachęca do przekazywania Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Pamiątki znajdą się w muzeum ks. Popiełuszki, które powstaje w jego rodzinnej wsi, w Okopach.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Muzeum powstanie w rodzinnej wsi duchownego

Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-84), kapelan Solidarności, urodził się w Okopach koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. W Okopach ma powstać Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego. Inicjatorem jego powstania jest Fundacja "Dobro" rodziny Popiełuszków.

List intencyjny ws. upamiętnienia w Okopach ks. Jerzego fundacja i muzeum podpisały w połowie 2020 roku. W tym roku natomiast w lipcu podpisały porozumienie ws. utworzenia muzeum, a we wrześniu fundacja przekazała muzeum działkę, na terenie której ma powstać instytucja. Jest też gotowy projekt architektoniczny.



W Okopach powstanie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki - podpisano porozumienie



Muzeum w Okopach - jak podaje Muzeum Podlaskie - ma opowiadać o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki, jego męczeńskiej śmierci i percepcji idei "Zło dobrem zwyciężaj". Ekspozycja przybliży zwiedzającym także rozwój kultu kapłana oraz pamięć o nim i rolę, jaką odegrała jego spuścizna duchowa.


Muzeum Podlaskie szuka pamiątek związanych z bł. ks. Popiełuszką

Muzeum Podlaskie rozpoczęło gromadzenie i badanie materiałów związanych z ks. Jerzym, które znajdą się w placówce w Okopach. Zaapelowało też do wszystkich o przekazywanie pamiątek związanych z nim i czasami, w których żył.

Zalążek kolekcji tworzą pamiątki zebrane i przekazane przez Fundację "Dobro" rodziny Popiełuszków, ale też materiały, które udało się pozyskać muzeum w ramach projektu związanego ze zbieraniem pamiątek, a dofinansowanego przez ministerstwo kultury - powiedziała koordynatorka projektu dr Ewa Rogalewska z Muzeum Podlaskiego.

Wymieniła, że to m.in. kazania, dokumenty czy fotografie, a także rodzinne pamiątki. Zwróciła uwagę, że udało się pozyskać zdjęcia fotografów związanych z regionem: Jerzego Szóstki, Artura Radeckiego czy Piotra Sawickiego, które będą pokazane w przyszłym muzeum. To także pamiątki i informacje w drukach tzw. drugiego obiegu z lat 80., czy też artykuły prasowe oraz m.in. kalendarze i znaczki pocztowe wydawane po śmierci ks. Popiełuszki. "To obiekty, które w jakimś stopniu są już w budowanej kolekcji, ale nadal są potrzebne i ich poszukujemy" - powiedziała Rogalewska.


Muzeum prosi też o meble czy sprzęty z lat 80. XX wieku

Muzeum szuka też przedmiotów z epoki, czyli z lat 80. XX wieku, bo - jak zaznaczyła Rogalewska - to też jest bardzo cenne. "A jeśli mówimy o terenie, z którego ks. Jerzy pochodził, to mamy nadzieję, że może przybędą do zbioru muzeum np. etnograficzne obiekty, które w tamtych czasach były używane" - powiedział. Dodała, że rodzina ks. Jerzego była rodziną rolników, a jego dzieciństwo przypadło na lata 50. i liczy, że właśnie z tego okresu znajdą się np. meble czy sprzęty.

Muzeum prosi, aby osoby, które mają pamiątki i chciałyby je przekazać, kontaktowały się z instytucją mailowo lub telefonicznie.

Część zebranych przez Muzeum Podlaskie obiektów, przede wszystkim zdjęć, znajduje się na plenerowej wystawie, którą do końca roku można oglądać w centrum Białegostoku przed siedzibą muzeum w Ratuszu.



Wystawa poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przed białostockim ratuszem



Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. W 2010. r. został beatyfikowany.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przed białostockim ratuszem [zdjęcia]

4.11.2022, 08:32

Osiem wielkoformatowych plansz z archiwalnymi zdjęciami księdza Jerzego Popiełuszki stanęło przed białostockim ratuszem.


38. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki

26.10.2022, 08:06

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął w wieku 37 lat. Kapelan „Solidarności” został brutalnie zamordowany przez agentów komunistycznej Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Jego zmasakrowane ciało odnaleziono 30 października.


"Solidarność" oddała hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce - uroczystości w Suchowoli

23.10.2022, 07:57

Delegacje NSZZ "Solidarność" z różnych zakątków Polski, samorządowcy, parlamentarzyści i mieszkańcy Suchowoli oddali cześć błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce i jego rodzicom. W środę (19.10) minęło 38 lat od porwania i męczeńskiej śmierci kapłana.


Mija 38 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki - uroczystości w Białymstoku i Suchowoli

19.10.2022, 07:09

19 października mija 38 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłan został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Solidarności. Miał 37 lat.


Fundacja "Dobro" przekazała działkę pod budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki

7.09.2022, 16:17

To kolejny ważny krok do powstania Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. W rodzinnej miejscowości kapelana Solidarności, Fundacja "Dobro" przekazała w darowiźnie działkę Muzeum Podlaskiemu.





ZNAJDŹ NAS








Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok