Radio Białystok | Wiadomości | 1,3 mld euro z UE w nowym programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027

1,3 mld euro z UE w nowym programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027

10.01.2023, 14:56, akt. 15:08

1,3 mld euro z UE będzie miało woj. podlaskie z nowego programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Program zainaugurowano we wtorek (10.01) w Białymstoku z udziałem ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy, władz regionu i przedstawicieli KE.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
1,3 mld euro z UE w nowym programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

FEdP to następca kończącego się Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Nowy program dla regionu Komisja Europejska zatwierdziła 7 grudnia 2022 r.

Szef MFiPR Grzegorz Puda poinformował we wtorek, że 930 mln euro z sumy 1,3 mld euro to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 360 mln euro - z Europejskiego Funduszu Społecznego.


Nowe miejsca pracy, więcej dróg, łatwiejsze życie dla mieszkańców

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, że w nowym programie będzie o prawie 90 mln euro więcej niż w latach 2014-2020. Podlaskie znalazło się w grupie czterech regionów, które mają więcej środków.


Udało nam się wypracować program, dzięki któremu będą nowe miejsca pracy w województwie podlaskim; dzięki któremu będą niższe rachunki za energię, bo będziemy mogli korzystać z odnawialnych źródeł energii; dzięki któremu będziemy mieli bardziej przyjazny środowisku, ale też i lepiej skomunikowany region - mówił Artur Kosicki.


Dodał, że wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, turystyka, kultura, szkolnictwo. Marszałek zapowiedział m.in. dalsze inwestycje na drogach wojewódzkich, rozwój projektu Xylopolis, tworzenie ośrodka profilaktyki i leczenia raka piersi Breast Cancer Unit, wspieranie organizacji pozarządowych, rozwoju nauki, szkolnictwa zawodowego i gmin uzdrowiskowych.

Marszałek Kosicki zapowiedział, że pierwsze konkursy z FEdP będą ogłoszone w drugiej połowie 2023 r.


Główny cel - by podlaskie było regionem dobrze rozwiniętym

Minister Grzegorz Puda powiedział, że głównym celem nowego programu dla woj. podlaskiego jest dążenie do tego, aby był to region dobrze rozwinięty, atrakcyjny pod względem jakości życia mieszkańców. "Ale również takiego liczącego się miejsca w naszym kraju, mówię tutaj o przyciągnięciu nowych inwestorów, stworzeniu nowych miejsc pracy" - tłumaczył. Dodał, że chodzi też o to, aby region wykorzystywał swój potencjał rozwojowy i unikalne walory środowiskowe.

Elżbieta Gajewska z dyrekcji generalnej ds. polityki regionalnej i miejskiej KE wskazała, że celem polityki spójności jest poprawa warunków życia mieszkańców w regionie. Podała, że od przystąpienia Polski do UE w 2004 r. w regionie podlaskim PKB na mieszkańca wzrosło z 38 proc. średniej UE do 56 proc. obecnie.

Gajewska oceniła, że jest "wyraźny postęp w znaczniej mierze dzięki środkom UE", ale województwo wciąż jest wśród słabo rozwiniętych. Jak zauważyła, region wyludnia się i staje peryferyjny, a przy tym pozostaje najmniej atrakcyjny inwestycyjnie w Polsce. Jak dodała, poprawy nie ułatwia sytuacja przy wschodniej granicy (wojna w Ukrainie, kryzys migracyjny).


Dotacje dla przedsiębiorców przy wschodniej granicy

Grzegorz Puda podkreślił, że z KE wynegocjowano, żeby przedsiębiorcy z gmin odczuwających bezpośrednie skutki sytuacji przy wschodniej granicy byli wspierani dotacjami, a nie pożyczkami. "A to będzie sprzyjać z pewnością rozwojowi tego regionu, rozwojowi całego województwa, tworzeniu nowych miejsc pracy, przyciągnięciu inwestorów do tego terenu" - mówił.

Gajewska zaznaczyła, że KE uwzględniła i specyfikę regionu, i sytuację geopolityczną w gminach przygranicznych. Dodała, że dotacje powinny wpłynąć na większą konkurencyjność firm, przyciągnięcie inwestycji. "Tworzone w ten sposób stabilne warunki pracy dla mieszkańców obszarów przygranicznych pomogą w zahamowaniu dalszej migracji i pozwolą na odwrócenie negatywnych procesów demograficznych" - mówiła.

Szef MFiPR przypomniał, że jeszcze przed końcem 2022 r. Polska wynegocjowała z KE wszystkie programy: 9 krajowych i 16 regionalnych na lata 2021-2027. "Wynegocjowane pieniądze, o których mówimy, powinny niedługo trafić do pierwszych beneficjentów" - ocenił Grzegorz Puda.


Gigantyczny zastrzyk finansowy

Minister podał, że suma do pozyskania to łącznie 75,5 mld euro, czyli ponad 350 mld zł. Blisko 42 mld euro z tej kwoty to środki na programy krajowe, a 33,5 mld euro (ok. 44 proc.) - na programy regionalne zarządzane przez samorządy województw.


Budżety programów regionalnych w perspektywie 2021-2027 to z pewnością gigantyczny zastrzyk finansowy, który pomoże nie tylko samorządom (...), ale przede wszystkim przedsiębiorcom, tym wszystkim, którzy odmieniają słowo innowacje przez wszystkie przypadki - mówił Grzegorz Puda.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS















Fotolia.com
POGODA
2.01.2025, 08:07, akt. 3.01.2025, 08:03

Synoptycy: Uważajmy na oblodzone drogi i chodniki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok