Radio Białystok | Wiadomości | Eksperci zachęcają do szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
Warto się szczepić o każdej porze roku przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - przekonują eksperci.
Kleszcze ciągle aktywne
Co roku jest coraz więcej zachorowań, dodatkowo kleszcze są coraz dłużej aktywne - mówi podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska.
Zmiany klimatyczne powodują, że czas żerowania i aktywności kleszczy jest zdecydowanie dłuższy niż w latach poprzednich, czyli wcześniej zaczynają swoją aktywność i później ją kończą. My mamy bardzo ciepłą jesień, dopiero teraz wchodzimy w słotną jesień, ale dopóki temperatury nie spadną poniżej 7 stopni, kleszcze są nadal aktywne - podkreśla prof. Joanna Zajkowska.
W tym roku potwierdzono już w Polsce prawie 22 tys. przypadków boreliozy i ponad 550 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu - wynika z najnowszych danych.
To są głównie pacjenci leczeni ambulatoryjnie, hospitalizacje są tylko w wybranych przypadkach, natomiast dużo jest rumieni. Pacjenci trafiają głównie do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Borelioza jest raportowana, zgłaszana i z meldunków epidemiologicznych, które zbiera Narodowy Instytut Zdrowia wynika, że tych zachorowań jest zdecydowanie więcej - dodaje prof. Zajkowska.
Od stycznia do końca października w tym roku, w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, odnotowano już prawie dwukrotnie więcej przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu
Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na otoczonych terenami zieleni obrzeżach osiedli mieszkaniowych. Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała.
Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.
Wystawa o kleszczach
Od wtorku (7.11) do 24 marca na Wydziale Biologii UwB przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku prezentowana jest wystawa "Kleszcze - niebezpieczne pajęczaki". To okazja, by poznać te niebezpieczne pajęczaki i dowiedzieć się, jak się przed nimi chronić.
Można obejrzeć powiększone modele kleszcza pospolitego (pastwiskowego, psiego, łac. Ixodes ricinus) i kleszcza łąkowego (ozdobnego, łac. Dermacentor reticulatus), a także naturalne okazy kleszczy, grafiki przedstawiające cykl rozwojowy tych pajęczaków oraz narzędzia do ich usuwania - mówi dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego dr Anna Matwiejuk.
Dr Anna Matwiejuk dodaje, że z 19 gatunków kleszczy występujących na stałe w Polsce, najczęściej dwa - kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy - znajdujemy na swoim ciele, a do chorób najczęściej rozpoznawanych w naszym kraju należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu obserwuje się od początku lat 90. ubiegłego wieku. Ponad połowa zachorowań jest rejestrowana w północno-wschodniej części kraju. Podobnie jak w przypadku boreliozy, największą zapadalność rejestruje się w województwie podlaskim.
Wystawa "Kleszcze - niebezpieczne pajęczaki" będzie prezentowana do 24 marca.